Kelioniumanija.lt

Potosi – pietvakarinėje Bolivijos dalyje esantis miestas, įsikūręs apie 4000 m virš jūros lygio, Cerro Rico kalno papėdėje. Tai antras tarp aukščiausiai įsikūrusių miestų pasaulyje.

Atradus Cerro Rico kalne glūdinčius sidabro telkinius, greta 1545 m. buvo įkurtas miestas, kuris gan greitai tapo vienu iš didžiausių to meto miestų pasaulyje. Sidabras buvo kasamas ir eksportuojamas didžiuliais kiekiais. Pradžioje jo net kasti nereikėjo – didžiulės sidabro gyslos plytėjo tiesiog kalno paviršiuje.

1572 m. mieste buvo įkurta monetų kalykla, joje nukaltos sidabro monetos iš Limos uosto, esančio maždaug už 1000 km nuo Potosi, per Panamą buvo gabenamos į Ispaniją. Iki pat XIX a. vidurio monetų kalykloje buvo naudojami vergų bei mulų varomi mechanizmai.

Darbo sąlygos kasyklose būdavo nepakeliamos: per pirmuosius metus mirdavo maždaug 80% čia dirbusių indėnų, paverstų vergais. Vėliau, Ispanijos karalius išleido įstatymą, draudžiantį šitaip išnaudoti indėnus, dėl to imta gabenti vergus iš Afrikos. Jų čia per metus būdavo atvežama iki 2000, tačiau dėl sudėtingų gabenimo sąlygų (toli nuo uosto) vergų kasyklose nuolat trūkdavo.

Sidabro rūdos buvo apdorojamos čia pat mieste esančiais sudėtingais įrengimais, naudojančiais hidraulinę jėgą. Buvo išplėtota ištisa akvedukų sistema, kuria vanduo buvo perduodamas į fabrikus.

Miestas nuolat turtėjo ir plėtėsi, o XVII a. tapo didžiausiu Pietų Amerikos miestu. Pasaulio mastu Potosi pagal dydį atsidūrė greta tokių miestų kaip Venecija, Londonas ar Sevilija. Potosi tuomet gyventojų skaičius perkopė 200 000. Potosi netgi tapo bendriniu žodžiu, reiškiančiu pasakiškus turtus.

XVIII a. pabaigoje sidabro ištekliai ėmė sekti, o miestas neteko savo galybės. XIX a. pradžioje kilus karui tarp Argentinos ir Bolivijos, Potosi mieste susikirto dviejų šalių interesai, miestas buvo okupuotas argentiniečių, čia įsivyravo anarchija. Karas dėl nepriklausomybės nuskurdino miestą, gyventojų skaičius tesiekė 8 000.

Miestas vėl atsigavo XX a. pradžioje ėmus kasti alavą. Iki šių dienų čia išgaunamas alavas, volframas, vario rūdos. Kasyklose darbo sąlygos iki šiol yra kenksmingos sveikatai. Šachtininkai paprastai neišgyvena daugiau nei 20 metų nuo darbo kasyklose pradžios.

Potosi miestas įtauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Mieste plėtojamas turizmas, organizuojamos ekskursijos į kasyklas, kur galima susipažinti su šachtininkų darbo sąlygomis.

Lankytinos vietos:

  • Katedra – neoklasikinio stiliaus XVI a. katedra.
  • San Lorenco bažnyčia – metisų baroko stiliaus XVI a. bažnyčia.
  • San Benito bažnyčia – XVIII a. bažnyčia, žymi savo bizantinio stiliaus kupolu bei medžio raižiniais.
  • Santa Terezos vienuolynas – šiame XVII a. vienuolyne šiuo metu veikia meno muziejus.
  • San Francisko bažnyčia – pastatyta XVI a. kaip moterų vienuolynas. Šiandieną čia įrengtas nacionalinis religinio meno muziejus.
  • Monetų kalykla (Casa de la Moneda) – XVIII a. monetų kalykla, kurioje šiuo metu veikia nacionalinis muziejus, skirtas sidabro gavybos ir monetų kalybos raidai. Muziejuje eksponuojami ir kiti eksponatai – archeologiniai radiniai, meno kūriniai.