Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Bosnija ir Hercegovina yra sudaryta iš istorinių regionų: Bosnijos ir Hercegovinos.

Nuo senų laikų dabartinės Bosnijos ir Hercegovinos teritorijoje gyveno ilyrų, trakų ir kitos gentys. Antikos laikais Bosnijos ir Hercegovinos teritorija buvo Ilyrijos ir Romos imperijos dalis. Viduramžiais skirtingais laikotarpiais šalis priklausė Vengrijos arba Kroatijos karalystėms. XIII a. buvo sukurta Bosnijos karalystė.

1463-1878 m. šalis priklausė Osmanų imperijai. 1878 m. pasirašyta San Stefano taikos sutartis, po jos šalis gavo autonomiją. Tačiau tais pačias metais, remiantis Berlyno kongreso nutarimu, Bosniją ir Hercegoviną okupavo Austrija-Vengrija.

Po I Pasaulinio karo šalis tapo Jugoslavijos valstybės dalimi. 1991 m. Bosnija ir Hercegovina paskelbė nepriklausomybę. Tačiau pradėjus byrėti Jugoslavijai, įsiliepsnojo pilietinis karas tarp buvusių šios sąjungos dalių. Tik 1995 m. įsivyravo taika.

Šalyje daugiausiai gyvena bosnių (apie 48%) ir serbų (37%). Taip pat gyvena nemažai kroatų bei Bosnijos čigonų. Šalyje oficialiai kalbama trimis kalbomis – serbų, bosnių ir kroatų – kurios yra gana panašios.

Dauguma Bosnijos ir Hercegovinos gyventojų yra musulmonai, daugiausia bosniai. Taipogi paplitęs stačiatikių tikėjimas, daugiausia serbų tarpe. Dauguma šalyje gyvenančių kroatų yra Romos katalikai.