Juodkalnija – kalnuotasis Balkanų deimantas

Autorius: Kelionių manija , 2017, Gruodžio 28d.

Balkanų deimantas, perpildytas gamtos bei žmogaus sukurtų šedevrų lobynas, tikrai neleis nusivilti. Atostogos Juodkalnijoje – įvairiausiams keliautojų tipams.

Istorinės kryžkelės

Prieš ilgus tūkstantmečius, Juodkalniją valdė romėnai. Ji buvo valdoma kaip Dalmatijos, vėliau Praevalitanijos provincija. Vėliau čia susikūrė atskiras Dukljos županatas, priklausomas nuo Serbijos ir buvo viena svarbiausių Vakarų Balkanų dinastijų. Praėjųs dar keliems tūkstantmečiams, šalies teritorijos gyventojai aktyviai palaikė ryšius su turkų protėviais – osmanais. Taip įkurta nominaliai nuo Osmanų imperijos priklausoma Juodkalnijos kunigaikštystė. Šaliai ne kartą patyrus triuškinančias pergales prieš turkus, 1878 m. Berlyno kongrese Juodkalnijai oficialiai suteikta nepriklausomybė nuo Turkijos imperijos. Prabėgus dar šiek tiek laiko, Juodkalnija tapo karalyste, o prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, ją okupavo Austrija-Vengrija. Antrasis pasaulinis karas padovanojo Juodkalniją Jugoslavijai. Tačiau visus šiuos tūkstantmečius, žavioji šalis, atrodo, neprarado savasties jausmo, ir, visai neseniai, 2006 m., ji tapo didinga, nepriklausoma valstybe. Be idenditeto, šalis išsaugojo ir taurią juodkalniečių kalbą, o šalies valiuta – euras.

Gamtos lobiai

Juodkalnija ribojasi su Kroatija, Serbija, Bosnija ir Hercegovina, Albanija bei Adrijos jūra. Šalies paviršius labai kalnuotas, nes jos teritorija driekiasi Dinarų kalnynas. Įstabiuosius kalnus giliais slėniais išraižiusios upės, kurios sudaro pasakiško grožio kanjonus. Klimatas pakrantėje subtropinis, Viduržemio tipo su karštomis ir sausomis vasaromis, bei drėgnomis ir šiltomis žiemomis. Kalnai pasižymi atšiauresniu, tačiau pakankamai maloniu lankytojams bei vietiniams klimatu. Be visų grožybių, Juodkalnija džiaugiasi ir amžinais, išsaugotais lapuočiais bei spygliuočiais miškas, puiliai derančiais kalnų fone bei švariausia Adrijos jūros dalimi, vien buvimu viliojančia apsilankyti.

Kelionė į Juodkalinją ir jos tikslai

Juodkalnijos širdis pulsuoja Podgoricos pavadinimu. Miestas skirtingais istorijos laikotarpiais priklausė keletui valstybių, tai matoma Podgoricos architektūroje. Sostinės senamiestis, be jokios abejonės, yra vertas aplankyti architektūros bei meno stebuklais užburiantis kampelis. Taip pat čia vertėtų aplankyti Šv. Jurgio bažnyčią, iškilusią X amžiuje, Senąjį tilktą, Laikrodžio bokštą, Petrovičiaus pilį bei Nacionalinį muziejų. Stari Bar – pats jaukiausias Juodkalnijoje miestukas. Ši sena vietovė yra įkurta ant Lundža kalvos bei apsupta nuostabių raminančių kalnų bei gamtos vaizdų. Čia atsispindi ir istorinis romėnų, Bizantijos, turkų palikimas. Šį miestelį privalu pamatyti, lankantis skirti bent dieną, o trokštandiems poilsio – kad ir visą savaitę. Prie Kotoro įlankos įkurtas to paties pavadinimo miestas kviečia visus, besilankančiuosius Juodkalnijoje. Kotoras yra senas Viduržemio jūros uostas, o senąjį miestą supa Venecijos respublikos pastatyta gynybinė siena, menanti senovinės Venecijos stulbinantį grožį. Miestas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, taigi tikrai yra vertas Jūsų akių.

Verta aplankyti

Centrinėje Juodkalnijoje esantis Ostrog kalnas žavi paslaptinga tyla. Čia yra įsikūręs įspūdingas vienuolynas, o pati vieta žinoma kaip piligrimų centras. Ši vieta traukia viso pasaulio žmones šventu dvasingumu, įkvėpia pozityvumo bei harmonijos, žvelgiant į rūko aptrauktus kalnus ir stačias uolas. Kaip jau minėta, Juodkalnija didžiuojasi nuostabiais miškais, kurie priklauso Nacionaliniams parkams. Lovčeno nacionalinis parkas yra pripažintas pasaulyje kaip vienas gražiausių, įsikūręs Dinarų kalnyne. Taip pat aplankykite Durmitoro nacionalinį parką, apžvelkite apledėjusius kalnų ežerus, praleiskite nepakartojamą vakarą prie laužo, sutikite saulę kalnuose.

Skanumynai

Užkandžiams Juodkalnijoje pasirinkite žymiųjų šalies sūrių. Labiausiai siūlomas – brinza, gaminamas iš karvių bei ožkų pieno. Idaryti ir marinuoti su priedais pipirai, baklažanai ir pomidorai, įdaryti moliūgai su ryžiais ir sūriu, įdaryti kopūstai – vegetarų rojus Juodkalnijoje. Ant iešmo kepti sultingi ėriukai ar paršiukai – tikras džiaugsmas mėsos mėgėjams. Desertui puikiausiai tiks pyragas su varškės įdaru (Gibanica), ragaujamas su juodkalniečių juodąja stipria kava, arba lengvu viduržemio jūros regiono vynuogių vynu.

Kaip keliauti Juodkalnijoje

Šalyje saugiai keliauti galite traukiniais, autobusais, taksi. Taip pat galima išsinuomoti automobilį ar autobusą, tačiau vertėtų prisiminti, kad daugelis kelių šalyje yra siauri, driekiasi kalnuose, o vietiniai vairuotojai nepaiso Jūsų atsargumo.

Skrydžiai

Skrydžiai į Juodkalniją vyksta iš Vilniaus oro uosto. Jie užtrunka iki dešimties valandų, priklausomai nuo persėdimų, kurie gali vykti Paryžiuje, Rygoje, Maskvoje bei kitų miestų oro uostuose. Pigūs skrydžiai į Juodkalniją yra siūlomi AirFrance, airBaltic bei kitų oro linijų.