Kelioniumanija.lt

Varna – trečias pagal dydį Bulgarijos miestas, patrauklus Juodosios jūros uostas bei kurortas, svarbus turistinis ir kultūrinis šalies centras, turintis 300 000 gyventojų. Šis miestas laikomas vienu gražiausių visoje Bulgarijoje. Miesto svečius Varna užburia ne tik nuostabaus grožio gamta ar tarsi auksu smėliu nuklota Juodosios jūros pakrante, bet ir kitais turistams siūlomais objektais: botanikos sodais, muziejais, kultūros ir gamtos vertybėmis ir kitomis lankytinomis vietomis. Miestui savitumo suteikia ir architektūros įvairovė: čia galima išvysti nuo baroko iki modernistinio stilių architektūros statinių. Varna ypač garsėja istoriniais kultūriniais objektais, tačiau vakarais miestas atskleidžia ir kitą savo veidą: čia daugybė barų, diskotekų, klubų, kuriuose galima linksmintis iki paryčių.

Varnos istorija

V I a. pr. m. e. dabartinio miesto vietoje buvo graikų kolonija Odessos. Dabartinį savo vardą miestas įgijo IX a. Po ilgų Bulgarijos ir Bizantijos imperijos karų, XIII a., valdant carui Kalojanui, miestas atiteko Bulgarijai. Deja, ramybė ilgai netruko – 1391 m. miestą užkariavo turkai ir valdė iki 1828 m., vėliau miestas atiteko Rusijai ir tik nuo 1878 m. Varna vėl priklauso Bulgarijai. Dėl laikmečio, kai miestas priklausė Osmanų imperijai, net ir šiandien galima justi mieste tvyrančią rytietišką dvasią.

Susisiekimas Varnoje

Beveik visos lankytinos vietos Varnoje gali būti pasiektos keliaujant pėsčiomis arba išsinuomavus dviratį. Beje, mieste siūloma keletas nemokamų turų: Žaliasis Varnos turas dviračiais ir Varnos turas pėsčiomis. Miestas gana klaidus, tad keliaujant savarankiškai tikrai pravers žemėlapis. Norėdami nukeliauti į tolėliau nuo miesto centro esančius paplūdimius ar kitas lankytinas vietas, galite išsinuomoti automobilį arba pasinaudoti viešuoju transportu. Tiesa, vertėtų atkreipti dėmesį, kad vasarą autobusai gali būti kiek perpildyti.

Svarbiausios lankytinos vietos

Jūros sodas

Pačiame miesto centre, Juodosios jūros įlankoje esantis Jūros sodas neabejotinai gali būti vadinamas miesto simboliu. Tai pats populiariausias, didžiausias ir seniausias parkas mieste. Ši vieta turistų ir vietinių gyventojų pamėgta ne tik dėl kerinčios gamtos, bet ir dėl didelio pramogų asortimento, iš kurio kažką įdomaus ir artimo gali išsirinkti kiekvienas. Jūros sode veikia zoologijos sodas, delfinariumas, akvariumas ir Karinio jūrų laivyno muziejus. Vasarą čia kiekvieną dieną vyksta įvairiausi koncertai, mugės ir kiti renginiai.
Itin mėgstamas turistų yra delfinariumas, kur galima ne tik susipažinti su šiais ypatingais vandens žinduoliais, bet ir išvysti kvapą gniaužiantį jų pasirodymą.
1923 m. įsikūręs Karinio jūrų laivyno muziejus iš pradžių veikė karinio jūrų laivyno mokykloje, tačiau 1956 m. jis persikėlė į Jūros sodą. Šio muziejaus ekspozicija išdėstyta 12-oje salių, kuriose lankytojai gali išvysti Juodosios jūros dugne rastų senovinių inkarų, laivų liekanų. Muziejuje taip pat galima pamatyti jūreivių ir karininkų uniformų, medalių, laivų modelių, žemėlapių, knygų ir nuotraukų. Dalį eksponatų galima pamatyti ir lauke – tai laivai, jūros minos, patrankos ir kariniai sraigtasparniai.
Varnos akvariumo ekspozicija orientuota į Juodosios jūros florą ir fauną. Akvariume galima išvysti daugiau nei 140 rūšių žuvų. Dalį ekspozicijos sudaro rūšys, atsivežtos iš tolimiausių pasaulio kraštų.

Universiteto botanikos sodas

Universiteto botanikos sodas – tai, ką pamatyti Varnoje tiesiog būtina. Šis botanikos sodas įkurtas 1977 m., o nuo 2002 m. tapo pirmuoju ekologiniu parku visoje šalyje. Sodas ypatingas tuo, jog jame harmoningai susilieja abi – dirbtinė ir natūrali – ekologinės sistemos. Vaikštinėjant po šį sodą galima išvysti apie 300 egzotinių medžių, krūmų ir daugiau nei 100 žolinių augalų rūšių.

Varnos soboras

Varnos soboras – tai pati didžiausia visoje šalyje stačiatikių katedra, stebinanti savo puošnumu. Neobizantinio stiliaus šventovė, dar kitaip vadinama Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų katedra, ypač žavi iš toli matomais paauksuotais kupolais.

 

Varnos archeologijos muziejus

Varnos archeologijos muziejus įsikūręs įspūdingo grožio pastate, projektuotame garsaus bulgarų architekto Petko Momchilov. Vaikštinėdami po muziejaus sales lankytojai gali pasijusti tarsi keliaudami laiko mašina: čia galima pajusti akmens amžiaus ir vėlesnės istorijos tarpsnių iki vėlyvųjų viduramžių atmosferą. Muziejuje taip pat galima išvysti išskirtines juvelyrinių dirbinių, monetų, paveikslų ir keramikos kolekcijas. Iš viso muziejuje saugoma daugiau nei 55 tūkstančiai eksponatų. Be to, Archeologijos muziejuje dažnai vyksta įvairūs koncertai, muzikos festivaliai ar kiti meno renginiai.

Etnografijos muziejus

Jei norite dar artimiau susipažinti su krašto kultūra ir tradicijomis, vertėtų apsilankyti XIX a. pastate įsikūrusiame etnografijos muziejuje. Muziejaus ekspozicija perteikia didelę kultūrų ir vietinio gyvenimo būdo įvairovę, vyravusią Varnoje nuo XIX a. antrosios pusės iki XX a. pradžios.

Vladislovo III Varniečio mauzoliejus

Būtinai aplankykite mauzoliejų, kuriame galėsite prisiliesti ne tik prie Bulgarijos, bet ir prie Lietuvos istorijos – čia palaidotas Jogailos sūnus, Lenkijos ir Vengrijos karalius Vladislovas III Varnietis, žuvęs mūšyje dėl miesto su turkais.

Euxinogrado rūmai

Kelionė į Varną neįsivaizduojama be apsilankymo už 8 km į šiaurę nuo miesto centro nutolusiuose Euxinogrado rūmuose. Šie Juodosios jūros pakrantėje pastatyti rūmai ir juos supantis parkas XIX a. buvo bulgarų karališkąja rezidencija. Pastato architektūra – įstabus XVIII a. chateau stiliaus pavyzdys. 1891 m. įkurtame rūmų vyno rūsyje dar ir šiandien gaminamas vienas geriausių vynų visoje Bulgarijoje.

Aladzha vienuolynas

Kiek tolėliau, 17 km nuo Varnos miesto, stūkso gilia praeitimi dvelkiantys ortodoksų krikščionių vienuolyno griuvėsiai. Kai kurios vienuolyno liekanos siekia net V a., uolose išlikusiose vienuolyno erdvėse galima išvysti senovinių freskų.

Lankytini kurortai

Auksinės kopos

17 km nuo miesto centro į šiaurę nutolęs Auksinių kopų kurortas turistus vilioja ilgais ir net 100 metrų pločio švaraus, geltono smėlio paplūdimiais, negilia pakrante, šiltutėliu, skaidriu ir nedruskingu jūros vandeniu. Tai antras pagal populiarumą kurortas visoje šalyje, kurio paplūdimiai dėl ypatingos priežiūros ir švaros įvertinti Mėlynąja vėliava. Visai šalia – Auksinių kopų nacionalinis parkas. Be to, vienas seniausių visoje Bulgarijoje Auksinių kopų kurortas garsėja gausybe ilgą istoriją skaičiuojančių mineralinio vandens šaltinių, tekėjusių trakijiečių ir Cezario laikais. Šiandien šaltiniai naudojami sveikatingumo ir SPA centruose. Kurorte siūloma ir kitų pramogų: čia veikia kinas, jachtų ir vandens motociklų nuoma, yra nemažai barų, diskotekų ir restoranų. Tai vienas judriausių kurortų visoje šalyje, itin mėgiamas jaunimo.

Rivjera

Visai netoli Auksinių kopų, 17 km į šiaurės rytus nuo Varnos, įsikūręs kitas – Rivjeros – kurortas. Kiek seniau šioje vietoje būta valdžios rezidencijos, čia ilsėdavosi ir dirbdavo šalies valdovai. Šiandien Rivjera garsėja kaip jaukus, ramus, šeimos poilsiui skirtas kurortas, tačiau aktyvios veiklos čia netrūksta: čia yra teniso kortai, veikia vandens dviračių ir kitų vandens transporto priemonių nuoma, yra vaikų žaidimų aikštelių, baseinų, taip pat yra išpuoselėtų parkų, kuriuose galima išvysti šimtamečių medžių ir itin retos augmenijos. Lankytojų Rivjera pritraukia ir dėl čia veikiančio sveikatingumo komplekso, teikiančio įvairias sveikatos gerinimo programas.

Šv. Konstantinas ir Elena

Šv. Konstantino ir Elenos kurortas – arčiausiai Varnos įsikūręs kurortas. Jis nedidelis, uždaras, todėl yra puiki poilsio vieta mėgstantiesiems ramybę. Kurortas žinomas dėl mineralinio vandens terapijos ir sveikatinimo. Dar didesnio jaukumo jam suteikia parko alėjos, kuriomis itin jauku vaikštinėti vakarėjant. Šv. Konstantino ir Elenos kurorte įsikūrę daugybė restoranų, rengiančių tradicinius pasirodymus ir siūlančių pasivaišinti vietos virtuve.