Šiurpą kelianti Kutna Horos įžymybė – Kaulų koplyčia

Autorius: Kelionių manija , 2010, Birželio 23d.

Kutna Hora, esanti už pusantros valandos kelio į rytus nuo Čekijos sostinės Prahos, viduramžiais buvo vadinama Čekijos Karalystės iždu dėl čia buvusių sidabro kasyklų. Kadaise klestintis miestas buvo antras pagal dydį visoje šalyje. Ir šiandien kone kiekviename žingsnyje galima išvysti tuometinio miesto turtingumo pėdsakų: nuo vėlyvos gotikos stiliaus Šv. Barboros bažnyčios iki fantastiško grožio fontano miesto aikštėje.

Vienas iš Kutna Horos statinių nusipelnė išskirtinio dėmesio – tai Visų Šventųjų bažnyčios koplyčia. Šiurpios, bet kartu ir pakerinčios koplyčios dekoracijos padarytos vien tik iš žmonių kaulų ir kaukolių – net ir altorius bei didžiulis sietynas. Vienus šis vaizdas šokiruoja, kitus sužavi, tačiau pagrindinis koplyčios kūrėjų tikslas matyt buvo priversti apsilankiusiuosius susimąstyti apie žmogaus gyvenimą. Skaičiuojama, jog Kaulų ir kaukolių koplyčioje ilsisi maždaug 40 tūkstančių žmonių, kurie čia buvo laidojami nuo XIII a. pabaigos, kaulai.

 

Bene lankomiausia vieta Kutna Horoje – tai Čekijos sidabro muziejus ir sidabro kasyklos, esančios po miestu. Lankytojai gauna po žibintą, šalmą, tradicinį kalnakasių dėvėtą paltą ir leidžiasi į požeminę viduramžių kasyklą, kurios ilgis apie 250 metrų. Ekspozicijoje supažindinama su sidabro gavybos procesu – nuo rūdos kasimo iki monetų gamybos. Prahos grošai bei sidabrinės Čekijos karalių monetos, kaldintos Kutna Horoje, kadaise buvo noriai priimamos visoje Europoje.

Vaclavo IV garbei, kurio valdymo metais miestas išgyveno savo geriausius laikus, vietiniai gyventojai kasmet organizuoja Královské stříbření festivalį. Kiekvienas miesto gyventojas laiko garbe turėti istorinį kostiumą ir sudalyvauti šventėje kaip viduramžių ponas ar ponia. Šventė tradiciškai prasideda paskutinį birželio šeštadienį karaliaus ir jį lydinčiųjų asmenų atvykimu, vakare rengiamas riterių turnyras, o sekmadienį aukojamos mišios Šv. Barboros katedroje.

 

Parengta pagal Čekijos turizmo biuro informaciją