Kelioniumanija.lt

Prahos pilis buvo įkurta IX a. kunigaikščio Borživojaus. Nuo jos prasidėjo Prahos istorija. Pilis buvo svarbiausia Habsburgų rezidencija.

1918 m. Prahos pilis tapo Čekoslovakijos prezidento būstine.

 

Lankytinos vietos Prahos pilyje:

  • Karalių rūmai buvo Bohemijos karalių dvaras. Rūmai susideda iš trijų sluoksnių. Apie 1135 m. pastatyti romaniniai rūmai yra dabartiniai rūsiai. Ant jų 1253 m. Pršemislas Otakaras II ir 1340 m. Karolis IV pastatė dar dvejus rūmus. O viršutiniame aukšte yra 1502 m. pastatyta Vladislovo salė. Kai valdovai buvo Habsburgai, rūmuose buvo įsteigta valstybinė raštinė, teismai bei Bohemijos seimas. Verta užsukti į Naujųjų žemių sąrašų sales, kuriose pavaizduoti dirbusių raštvedžių herbai.
  • Prahos pilies paveikslų galerija įrengta restauruotose arklidėse. Čia eksponuojama renesanso ir baroko tapyba. Galerijos ekspozicijoje galima išvysti Ticiano, Rubenso, Tintoreto, taip pat čekų tapytojų darbų.
  • Šv. Vito katedra buvo pradėta statyti 1344 m., tačiau statybos, vykusios keliais etapais, galutinai baigtos buvo tik 20 a. Katedros koplyčioje saugomos šventos relikvijos, Bohemijos karūnos brangenybės, yra daug karališkųjų antkapių. Šv. Vaclovo koplyčioje yra karaliaus Vaclovo kapas.
  • Šv. Jurgio bazilika garsi Šv. Liudmilos koplyčia, kurios skliautus puošia 16 a. freskos. Ši romaninio stiliaus bazilika iškilo anksčiau, nei grakščioji Šv.Vito katedra.
  • Šv. Jurgio vienuolynas buvo pirmasis, įkurtas Bohemijoje. Jį 973 m. įkūrė kunigaikštis Boleslovas II. 1782 m. vienuolynas buvo uždarytas, o pastate įrengtos kareivinės. Dabar čia įkurtoje Nacionalinėje galerijoje galima apžiūrėti Bohemijos dailės nuo Habsburgų imperatoriaus Rudolfo II laikų iki baroko pabaigos eksponatus.
  • Daliboro bokštas pavadintas pirmojo kalinio vardu. Jis statytas 15 a.
  • Parako bokštas iškilo 15 a. pabaigoje, tačiau vėliau po gaisro buvo perstatytas. Čia kurį laiką darbavosi varpų liejikas T.Jarošas, kuris 16 amžiuje išliejo varpą Šv.Vito katedros bokštui. Šis varpas, pramintas Zigismundu, svėrė 18 tonų. Vėliau čia buvo įsikūrusi alchemikų laboratoriją – apie ją ir varpų liejimą pasakoja dabar Parako bokšte esantis muziejus.  
  • Auksinė gatvelė, kurioje dominuoja nedideli spalvingi namai, buvo įkurta 16 a. pab. pilies sargybiniams ir šauliams. Ilgainiui gatvelė buvo pavadinta auksakalių, kurie čia įsikūrė kiek vėliau, garbei. Dabar nameliuose įsikūrę suvenyrų parduotuvėlės, o pats įėjimas į gatvelę yra mokamas. Vienas žymiausių Auksinės gatvelės gyventojų buvo čia kelis mėnesius gyvenęs F.Kafka.
  • Loreta – tai pastatų kompleksas, kurio centre stovi Mergelės Marijos namelio, Santa Casa, kopija. Originalusis namelis stovi Italijos Loreto miestelyje. Tokių kopijų visoje Čekijoje priskaičiuojama apie 50, tačiau Prahos Loreta yra viena įspūdingiausių. Loretoje saugomas 16-17 a. liturginių reikmenų lobynas.