Kelioniumanija.lt

Kutna Hora – vienas įdomiausių istorinių Čekijos miestų, Viduramžiais buvęs svarbus miestas ne tik Bohemijoje, bet ir visoje Europoje, mat čia buvo kasamas sidabras. Ir ne tik kasamas – iki šių dienų išlikę ne tik sidabro kasyklos, bet ir pinigų kalykla, kurioje buvo kalamos monetos, sidabriniai Prahos grašiai, o vėliau čia imta kalti talerius, kurie, bent jau pagal pavadinimą, tapo dolerio protėviais.

Iki 13 a. Kutna Hora buvo maža kalnakasių bendruomenė, bet vėliau tapo vienu iš pagrindinių Čekijos miestų, kai apylinkėse buvo rasta sidabro klodų. 14 amžiuje miesto kasyklose būdavo išgaunama po 5-6 tonas sidabro per metus. Tad nenuostabu, jog miestas suklestėjo. Ano meto prabangą liudija iki šių dienų išlikę ištaigingi pastatai. Ant kalno stūkso daili Šv.Barboros, kalnakasių globėjos, bažnyčia, kurią projektavo tas pats architektas, kuris sukūrė ir Prahos šedevrą – Šv.Vito katedrą.

Deja, 18 a. sidabro atsargos išseko ir buvo uždarytos ne tik kasyklos, bet ir monetų kalykla, o Kutna Hora ilgainiui prarado savo spindesį. Dabar buvusioje monetų kalykloje, kuri praminta Italų dvaru, veikia muziejus, supažindinantis su monetų kalybos amatu viduramžiais.

Dar viena Kutna Horos įžymybė – tai atokiau nuo miesto centro esanti ekscentriškoji koplyčia, kuri pelnytai vadinama Kaulų koplyčia, mat joje visos interjero detalės yra padarytos iš… žmonių kaulų. O jų čia išties nemažai – skaičiuojama, jog visai koplyčiai įrengti prireikė net 40 tūkstančių žmonių kaulų. Idėja kaulus naudoti koplyčios puošybai gimė Viduramžiais, kuomet po karų bei marų mirusiųjų būdavo tiek, jog siekiant atlaisvinti vietas miestelio kapinėse, senieji kaulai turėdavo būti išimami, o į jų vietas atguldavo naujai mirusieji.

Kutna Hora įsikūrusi apie 70 km į rytus nuo Čekijos sostinės Prahos.