Danija: kelionė autostopu ir gyvenimas laimingiausių žmonių šalyje

Autorius: Rūta Juozapaitytė , 2013, Liepos 19d.

Rugilė Povilaitytė kalbėdama apie Daniją tikina, kad šis kraštas – labai paprastas ir svetingas. Nuo 15 metų stipriai susižavėjusi Skandinavijos šalimis, mergina dar nesulaukusi pilnametystės pasiryžo 11 dienų kelionei po Daniją.

Šiuo metu Rugilė gyvena ir studijuoja būtent Danijoje. Anot jos, savo gyvenimą kitur dabar sunkiai įsivaizduoja. „Čia mano namai, vadinasi čia ir stengiuosi visą save atiduoti. Svetima šalis turi savos įtakos, suaugau labai greitai ir pradėjau visai naują gyvenimo etapą“, – patikino Rugilė ir sutiko papasakoti apie savo keliones po Daniją ir dabartinį gyvenimą joje.

 

danija.jpg


Meilę Danijai paskatino internetinė simpatija

„Artimesnė pažintis su Danija prasidėjo, kai internete sutikau vaikiną. Žinau, skamba juokingai, kai dabar pagalvoji, bet man tuomet buvo gal 15 – pati paauglystė kvailystė. Jis buvo mano bendraamžis danas ir aš juo bei jo pasakojimais labai susižavėjau. Viskas truko apie porą metų – naktimis kalbėdavome internetu, jis pasakojo apie savo šalį, koks gyvenimas yra ten ir aš mintyse vis lygindavau tai su savo gimtuoju kraštu. Kaip viskas gražiai skambėjo tada… Tai, matyt, buvo pagrindinis postūmis, dėl ko pamilau tą šalį dar labiau“, – pasakojo Rugilė ir pridūrė, kad neįsivaizduoja, kaip tą laikotarpį ištvėrė jos tėvai.

Tačiau žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Po dvejų metų prašymų tėvai pagaliau sutiko ją išleisti į svetimą šalį. Tačiau viskas klostėsi ne taip, kaip buvo norėta. Planus susitikti su nauju pažįstamu iš Danijos ir kartu su juo keliauti po šalį, staiga sugriovė žinia, kad jis viską atšaukė. Tai nutiko likus mažiau negu parai iki skrydžio.

„Na ką, tada tranzuok!“ – štai tokius žodžius Rugilė išgirdo iš savo tėčio. Ji persipakavo savo lagaminus į vieną kareivišką kuprinę ir pasileido į nežinomybę.

danija-rugile.jpg


Vienuolika dienų, kupinų nuotykių

„Kai lėktuvui nusileidus svetimoje šalyje nežinai, kur keliauti, ar į kurią pusę sukti, apima toks keistas jausmas. Esi vienui viena ir gali daryti viską, bet tuo pačiu ir nieko. Bet mano planas buvo per tas 11 dienų pamatyti kuo įmanoma daugiau. Ir savo planą įvykdžiau“, – patikino Rugilė.

Tai nebuvo pirmas kartas, kai ji keliavo autostopu. Kartu su tėvais ir draugais mergina jau buvo išmaišiusi Europą. Nors ji prisimena, tikrai buvo tokių atveju, kai pasigailėjo, jog šalia neturėjo kišeninio peiliuko.

„Tačiau dauguma žmonių, šilti, noriai ir lengvai kalba angliškai, domėjosi, iš kur esu ir ką darau Danijoje, siūlėsi aprodyti miestą. Vieną iš naktų buvau apsistojusi pas senelių porą kieme ant žolytės, nes jie sakėsi priimantys pakeleivius. Vyriškis ir laužą padėjo susikurti, o moteris tuo metu grojo fleita. Ir nors jiems sunkiai sekėsi kalbėti angliškai, vis vien labai domėjosi mano kelione. O ryte dar ir iki miesto pavežė, kad nereikėtų tranzuoti. Neprisimenu visų veidų ar vardų žmonių, su kuriais tomis dienomis susidūriau ir kurie man daug padėjo, bet visada užlieja šiltas ir malonus jausmas, prisiminus tą kelionę“, – atviravo mergina.


Studijas pasirinko Danijoje

Baigusi mokyklą Rugilė ilgai nedvejojo, žinojo, kad Danija – viena iš nedaugelio ES valstybių, siūlančių nemokamas bakalauro studijas anglų kalba. Be to, kaip pati sako, „juk jau buvau Danijoje, čia mano vieta ir giliai širdyje aš tai jau seniai žinojau“.

Rugilė neseniai baigė pirmą medialogijos studijų kursą. Paklausta, kokios tai studijos, patikina, kad jai dar pačiai sunku tai suprasti.     

„Lietuvoje, trumpai tariant, iš vienos mokyklos pereini į truputį aukštesnę. O Aalborg universitetas, kuriame aš mokausi, išsiskiria savo darbu grupėse. Semestro pradžioje sudaroma 7 asmenų grupė, kurioje visą laiką dirbsi. Pagrindinė semestro tema duodama visai grupei ir su ja dirbame visą pusmetį, kelias 2-4 valandų trukmės paskaitas per savaitę. Pavyzdžiui, šį pusmetį konstravome žaislą vaikams, kuris padėtų mokytis italų kalbos imigrantų vaikams, kurie užmiršta savo gimtąją kalbą. Be to, į studentus dėstytojai nežiūri iš palubės, kaip kad Lietuvoje populiaru. Čia jie kad ir dėstytojai, bet tuo pačiu ir draugai. Jei kažko nesupranti, visada gali klausti, jie nebijo pasėdėti po paskaitos, kad ir kelias valandas ir pasikalbėti ar net susitikti po paskaitų bare ir aptarti iškilusias problemas“, – stebėjosi Rugilė.Gyventi Danijoje – paprasta, bet brangu

Paklausta, kaip vertina gyvenimą svečioje šalyje Rugilė pacitavo savo danų kalbos, į kurios pamokas vaikšto, mokytoją: „šioje šalyje gyventi labai paprasta“.

„Kai turi darbą ir stogą virš galvos, vyriausybė daugiau viskuo pasirūpina. Mokesčiai labai dideli, tačiau už juos gaunamas nemokamas gydymas, mokyklos ir universitetai, apmokamos ilgos motinystės ar tėvystės atostogos, didelės pašalpos bedarbiams, pensijos ir t.t. Be to, man labai patinka danai, jie kažkuo kitokie. Sudėtinga net paaiškinti. Labiausiai nepatinka kosminės eilės, jos visur, nes niekas niekur neskuba. Bet šiaip čia tikrai jaučiuosi kaip namuose“, – patikino mergina.

Tačiau pirmasis dalykas, kuris ją labiausiai išgąsdino, didelės kainos. Brangiausiai Danijoje kainuoja mėsa, saldumynai ir alkoholis. Rugilė pasakojo, kad neretai patys danai tokių dalykų vyksta apsipirkti į Vokietiją. Na, o, pavyzdžiui, nebrangi vakarienė žmogui kavinėje kainuoja nuo 200-300 DKK (apie 100-150 Lt).


Lyja daugiau, žmonės šypsosi labiau

Paklausta apie tai, kokį įspūdį jai padarė sutikti danai, mergina pasakojo, kad jie, nors iš pirmo žvilgsnio ir šaltesni, yra nuoširdesni nei lietuviai.

„Danija kažkada buvo paskelbta laimingiausių žmonių šalimi. Bet, matyt, dėl to, kad jie neišsikelia savo tikslų per daug aukštai ir, jei nepasiseka, nelieka nusivylę. Arba kaip tik apsidžiaugia, nes pavyko padaryti daugiau nei planuota iš pradžių. Man, kaip užsienietei, iš pradžių buvo sudėtinga prisijungti į jų klaną, bet kai pralauži tuos ledus, pasidaro daug lengviau bendrauti. Su lietuviais yra atvirkščiai, pirmus ledus pralaužti dažniausiai nesudėtinga – užtenka pavakaroti, pusvalandį pašnekėti ir jau kitą dieną tampi draugais facebooke, bet žmogaus taip ir nespėji visai pažinti. Ir jie labai sarkastiški. Įsižeisti negalima, nes jie visada juokauja, nors ir gali kartais atrodyti kitaip. Matyt, mano šaltas lietuviškas būdas niekada nepripras prie šito. Ir, kas be ko, danai pinigų neskaičiuoja ar bent jau dėl jų nesiskundžia, kas mums, lietuviams, atrodo nesuvokiama. Gal dėl to juos kartais paerzinu ir pavadinu išlepusiais, kai kažkas jiems neįtinka“, – pasakojo mergina.

Nors imigrantų Danijoje labai daug, danai jų neengia ir mielai priima į savo draugų ratą. Rugilė tikina vis susilaukianti klausimų, kaip jai sekasi ir kodėl sumanė atvykti į jų gimtąją šalį. Turbūt dėl naujų pažinčių, jos draugų ratą sudaro būtent danai ir kiti kitataučiai, o ne vietiniai lietuviai.


Turistams – pramogos

Ketinantiems keliauti po Daniją Rugilė patarė neaplenkti sostinės Kopenhagos. Ir ne paviršutiniškai aplankyti, o visą ją išmaišyti. Vasarą viena iš labiausiai lankomų vietų yra Skagenas. Jis kiek primena Kuršių neriją, čia daug gražių paplūdimių ir mažų miestelių – pats tas norintiems pailsėti gamtoje.

Pati Rugilė gyvena Aalborg‘e ir tikina, kad jis labiausiai patikų jaunimui. Būtent čia driekiasi žymioji „Jomfru Ane Gathe“ – gatvė pilna barų ir klubų, veikiančių beveik kas dieną. Jai patinka ir Arhus – vadinamasis, studentų miestas.

O kitąmet Rugilė planuoja apsilankyti Roskilėje vykstančiame festivalyje. Jis yra vienas didžiausių Europos festivalių vasarą.


Lietuvos nesiilgi

Šiuo metu mergina dirba stovyklavietės valytoja. Tiesa, dėl sąlygų skųstis nemato prasmės – lengvai galima pasiimti pertraukėles, duodamos visos priemonės, palankios darbo valandos.

„Gyvenu čia beveik metus, o jau taip atsiplėšiau nuo kasdienio lietuviško gyvenimo, kad sudėtinga lyginti. Danija panaši oru, lyja daug. O skiriasi žmonėmis ir jų mąstymu, kitokia tvarka, supratimu apie gyvenimą. Čia niekas nelekia kaip akis išdegęs, kiekvienas žmogus turi savo ritmą. Mes, lietuviai, labai plėšomės dėl visko. Tačiau didelių esminių skirtumų nėra… Kažkas čia tiesiog kitaip, bet sunku apibūdinti tą jausmą. Jis tiesiog tvyro ore“, – savo meilės Danijai paprastais žodžiais negalėjo paaiškinti Rugilė.

 

danija-studijos-ir-gyvenimas.JPG

Nuotraukos iš Rugilės asmeninio archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos