Kelioniumanija.lt

Bilundas – nedidelis ir jaunas miestelis Jutlandijos pusiasalyje, Danijoje. Šis miestelis, turbūt, labiausiai žinomas dėl jame veiklą pradėjusio universalių kaladėlių ir įvairių detalių konstruktorių gamintojo LEGO. Būtent šiame mieste įkurtas pirmasis LEGO fabrikas.

 

Miestas jaukus ir ramus, puikiai tinkantis šeimos atostogoms: čia gausu atrakcionų, vandens parkų ir kitų pramogų, todėl kelionė į Bilundą tikrai bus nepamirštama. Dar viena tarp turistų populiarių pramogų – žvilgsnis į Legolendą ir visą miestą iš paukščio skrydžio. Suaugusiesiems vakarais miestas atveria kavinių ir klubų duris.

 

Bilundas žavi siauromis gatvelėmis ir abipus jų stovinčiais nedideliais, daugiausia trijų aukštų, namukais, todėl iš pirmo žvilgsnio miestas visai neprimena administracinio centro. Visgi miestelis šiuolaikiškas, modernus, nepriekaištingai sutvarkytas, čia daug žaliųjų zonų, dekoratyvinių parkų, žydi daug įvairiaspalvių gėlių. Gamta miestelį supa ir iš išorės: aplink jį plyti viržynai, vešlios pievos, bukų ir spygliuočių miškai. Be to, šiame regione itin daug ežerų, todėl norintiesiems ramaus poilsio gamtos apsupty galima pasiūlyti žvejybą viename iš greta miestelio esančių ežerų.
Bilundo istorija
Bilundo istoriją galima skaičiuoti nuo XIII a., kai dabartinio miesto teritorijoje jau buvo bažnyčia, tačiau dabartinis miesto vardas pirmą kartą paminėtas tik 1510 m.
Miestelio ekonominis vystymasis ir žinomumas tarptautiniu mastu glaudžiai siejasi su LEGO gamyklos istorija. 1932 m. vietos dailidė Ole Kirkas pradėjo gaminti medinius žaislus. Laikui bėgant šis verslas išsiplėtė ir išaugo iki fabriko. LEGO gamykla patyrusi keletą gaisrų ėmė gaminti plastikinius konstruktorius ir taip greitai tapo žinoma visame pasaulyje.
Iki 1960 m. Bilundas išgyveno nuosmukį, tačiau sėkmingai veikiant gamyklai pradėjo sparčiai vystytis ir klestėti. Miestui vystytis padėjo ir čia įrengtas tarptautinis Bilundo oro uostas ir miestelyje įkurtas Legolendas.
Susisiekimas Bilunde

Kelionė į Bilundą tikrai bus patogi, nes mieste veikia vienas didžiausių šalyje oro uostų. Iš jo Legolendas ir kitos lankytinos vietos Bilunde nesunkiai pasiekiamos autobusu. Autobusų transporto sistema Bilunde gerai išplėtota.

 

Taip pat siūlomos ekskursijos po miestą pėsčiomis arba dviračiu. Norintiesiems aplankyti kiek atokiau nuo miesto esančias lankytinas vietas galima pasiūlyti pasinaudoti automobilių nuoma arba taip pat keliauti autobusu.
Svarbiausios lankytinos vietos Bilunde
Legolendas – tai, ką pamatyti Bilunde verta pirmiausiai. Šis parkas neabejotinai yra tapęs šeimyninio turizmo traukos centru. Parkas miestelyje įkurtas dar 1968 m., o iš viso jam įrengti panaudota 340 milijardai lego konstruktoriaus detalių. Šio parko teritorija apima daugiau nei 100 tūkst. kvadratinių metrų, ją sudaro aštuonios teminės zonos, iš kurių svarbiausia – Minilendas, kuriame pastatyti įspūdingiausi pasaulio architektūros paminklai. Legolende galima pasivaikštinėti po sumažintus miestus, pilis, taip pat išvysti iš lego kaladėlių atvaizduotas garsias asmenybes. Parką aplankyti rekomenduojama šeimoms su vaikais iki 15 metų, tačiau tai smagi pramoga ir suaugusiesiems, kurie bent dienai nori sugrįžti į vaikystę. Kiekvienais metais Legolendas sulaukia daugybės – apie 1,4 milijono – lankytojų.
Lalandija – 10 tūkst. kvadratinių metrų ploto vandens parkas ir pramogų centras su vandens čiuožyklomis, vidaus ir lauko baseinais, sūkurinėmis voniomis. Čia taip pat galima išbandyti daugybę žaidimų: boulingą, minigolfą ir kitus žaidimus ar šeimos sporto turus.
LEGO gamykla. Viena reikšmingiausių pramogų pamišusiems dėl lego – ekskursija po LEGO fabriką. Nors tokios ekskursijos nėra rengiamos reguliariai, tačiau kartais bendrovė paskelbia apie planuojamą kelių dienų ekskursiją, per kurią galima susipažinti su LEGO konstruktorių gamybos ypatumais ir technologijų pažanga.
Modernioji Bilundo bažnyčia. Lankantis miestelyje vertėtų išvysti ir šiuolaikišką Bilundo bažnyčią, pastatytą 1973 m. Ši bažnyčia kartu su biblioteka, teatru, vaikų įstaigomis, kavine ir parodų sale sudaro miestelio centrą.
Grene bažnyčia buvo pastatyta 1891 m. Granitiniai pamatų blokai, varpas, sakykla ir taurė – anksčiau čia stovėjusios bažnyčios palikimas. Naujoji bažnyčios varpinė pastatyta 1991 m.
Bilundo skulptūrų parkas. Besidomintiems, ką pamatyti Bilunde dar, galima pasiūlyti apsilankyti 1990 m. įkurtame skulptūrų parke. Šiame parke galima pamatyti nuostabių skulptūrų iš granito, plieno, bronzos ir keramikos. Vienos žinomiausių čia esančių skulptūrų – „Sveiki atvykę į mano pasaulį“, „Mažasis princas“, „Balansavimo aktas“ ir „Svajoti, gyventi, žaisti“.

Vandel muziejus. Tiems, kurie nori artimiau susipažinti su krašto kultūra ir tradicijomis, galima pasiūlyti apsilankyti Vandel vietinio paveldo muziejuje. Čia saugoma nuo 1850 m. naudoti namų apyvokos daiktai ir minėtus laikus siekiantys regiono dekoratyvinės dailės pavyzdžiai. Muziejuje įrengta nedidelė 1930 m. mokyklos klasė ir 1900 m. trobos virtuvė.

 

Šiame muziejuje taip pat galima pamatyti parodų apie Antrojo pasaulinio karo laikus ir 1940–1960 m. miesto parduotuves.
Safario zoologijos sodas. Visai netoli Bilundo, už 24 km, įsikūręs Safario zoologijos sodas, kuriame su visa šeima laiką tikrai praleisite smagiai ir turiningai. Šiame zoologijos sode galima pamatyti liūtų, dramblių, šimpanzių, žirafų, zebrų ir daugybę kitų gyvūnų, pamaitinti kupranugarius. Iš viso Safario zoologijos sode gyvena daugiau nei 1000 gyvūnų iš viso pasaulio.
Jelingas. Svečiuojantis Bilunde vertėtų aplankyti apie 20 km į rytus nutolusią į pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą Jelingo vietovę. Šis kaimelis nedidelis, tačiau įsikūręs vaizdingoje vietovėje. Čia galima išvysti įvairių archeologinių paminklų: pilkapių ir runomis aprašinėtų akmenų.
Karensminde žemės ūkio muziejus. Jei norite akimirkai nusikelti į kitą epochą, aplankykite Karensminde žemės ūkio muziejų, įsikūrusį vos už 20 minučių kelio automobiliu nuo Bilundo. Šiame muziejuje galite pamatyti, kaip žemės ūkio darbai buvo atliekami XVIII ir XIX a. Galėsite pamatyti, kaip buvo nuimamas derlius, kasamos bulvės ar melžiamos karvės.
Randboldalo muziejus. Už 12 minučių kelio nuo Bilundo įsikūręs mažas miestelis Randboldalas. Šiame miestelyje įsikūręs muziejus pasakoja apie vandens galią ir kaip ją panaudoti. Muziejuje pamatysite lauko baseiną su 20 stočių, pajausite vandens galią ir sužinosite, kaip vandenį galima panaudoti šliuzams ir gamykloms.