Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Egipto istorija paprastai skiriama į du periodus: Senovės Egipto ir Islamiškojo Egipto. Senovės Egipto laikotarpis apima istorinius įvykius nuo Egipto civilizacijos pradžios iki VII a., kuomet Egiptas buvo islamizuotas. Senovės Egipto istorija yra skirstoma į periodus ir dinastijas.

Mokslininkai teigia, jog dabartinio Egipto teritorijoje žmonės gyveno jau prieš 12 tūkstančių metų, o į Nilo slėnį atvyko maždaug prieš 8 tūkst. metų. Nilo slėnis, kuriame dėl upės potvynių ir atoslūgių susidarydavo derlingo dumblo sluoksnis, davė pradžią Egipto civilizacijai.

Maždaug 3500 m. pr. Kr. prie Nilo susikūrė dvi valstybės – Aukštutinis ir Žemutinis Egiptas. Kurį laiką tarpusavyje kariavusios karalystės vėliau buvo sujungtos ir prasidėjo Senovės Egipto dinastinis laikotarpis. Sostine tampa Memfis.

2700-2180 m. pr. Kr. – šis laikotarpis vadinamas Senosios Karalystės laikotarpiu, kuriam būdinga stipri centralizuota karaliaus valdžia ir sudėtingas biurokratinis aparatas. Šiuo laikotarpiu suklestėjo egiptiečių menas ir kultūra. Taip pat sustiprėjo Saulės dievo kultas. Senosios Karalystės laikotarpiu imtos statyti piramidės

2180-2025 m. pr. Kr. – tai I suirutės laikotarpis, kurio metu, manoma dėl didžiulių sausrų, karalystė susilpnėjo.

2025-1750 m. pr. Kr. – Vidurinioji Karalystė. Šiuo laikotarpiu buvo atkurta centralizuota Egipto valstybė, o sostinė perkelta į Tėbus, išsiplėtė šalies teritorija, suklestėjo prekyba, amatai, žemdirbystė.

1750-1570 m. pr. Kr. – tai II suirutės laikotarpis. Į kraštą atvyksta klajokliai semitai-hiksai, taip pat atsikelia žydų tauta.

1580-1080 m. pr. Kr. – Naujosios Karalystės laikotarpis. Jo metu buvo įvestas vieno dievo – saulės dievo Atono kultas, tačiau visuomenė jį atmetė. Bene žymiausias šio laikotarpio valdovas ir karvedys – Ramzis II, kurio laikais Egiptas ypač suklestėjo.

Vėlesniais laikotarpiais, kraštui susilpnėjus, jį užgrobia Kušo karalystės valdovai, kurį laiką valdo asirai, babiloniečiai, persai.

332 m. pr. Kr. Egiptą užkariavo Aleksandras Makedonietis, 304-30 m. pr. Kr. Egiptą valdė graikų Ptolemėjų dinastija.

Paskutinioji Egipto faraonė buvo Kleopatra, kuriai nusižudžius 30 m. pr. Kr. Egiptą užvaldė romėnai. Jų valdžia truko iki 638 m.

Nuo VII a. Egiptas buvo valdomas įvairių tautų – arabų, turkų, britų, prancūzų.

1953 m. Egiptas paskelbė nepriklausomybę ir tapo respublika.

Egiptiečiai sudaro daugumą šalies gyventojų (94%). Apie 90% šalies gyventojų yra musulmonai. Egipto valstybinė kalba yra arabų. Tačiau klasikinė arabų kalba, kuria rašomi laikraščiai, ir šnekamoji arabų kalba, kuria kalbama gatvėse, labai skiriasi.