10 svarbiausių lankytinų vietų Taline

Autorius: Kelionių manija , 2014, Birželio 19d.

Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Talino senamiestis – vienas geriausiai išlikusių viduramžių miestų Europoje, išsaugojęs senąją Hanzos laikų dvasią, beveik autentiškas pirklių rezidencijas, akmenimis grįstas siauras gatveles, pasipuošęs viduramžiais statytų bažnyčių smailėmis.

Talinas – viena seniausių sostinių Šiaurės Europoje. Pirmą kartą Europos žemėlapyje Talinas pažymėtas 1154 m. arabų geografo al-Idrisi. 13 a. Talinas tapo svarbiu uostu Skandinavijos-Rusijos prekybos kelyje, čia ėmė plūsti kryžiuočiai, apkrikštiję šalį. 1285 m. Talinas prisijungė prie Hanzos pirklių sąjungos. Viduramžiais Talinas, kuriame gyveno apie 8000 gyventojų, buvo klestintis miestas, apsuptas siena su gynybiniais bokštais, iš kurių išlikę 26.

 

Ką aplankyti netoli Talino: TOP 10 įdomių lankytinų vietų

 

1. Tompea kalva

Virš Senamiesčio kyla Tompea kalva, kurioje įsikūrusi miesto valdžia. Tompea pilyje šiuo metu įsikūręs Estijos Parlamentas, Riigikogu. Kadaise šioje vietoje buvo medinė tvirtovė. Bene žymiausias Tompea pilies statinys – Ilgojo Hermano (Pikk Hermann) bokštas, kurio smailė kyla į 45 m aukštį. Tompea kalvoje įrengtos net kelios apžvalgos aikštelės, nuo kurių atsiveria Senamiesčio bei Talino uosto panorama. Priešais Tompea pilį stovi Aleksandro Nevskio ortodoksų katedra, o kiek atokiau – Švč. Mergelės Marijos katedra.

 

2talinas-ka-aplankyti2.JPG

Žvilgsnis nuo Tompea kalvos virš Talino senamiesčio stogų, kelioniumanija.lt nuotrauka

 

2. Rotušės aikštė

Rotušės aikšteje anksčiau vykdavo mugės, buvo vykdomos mirties bausmės. Talino rotušė (Raekoda), statyta 13 a. pradžioje, yra vienas iš Talino miesto simbolių. Aštuonkampio gotikinio 64 m aukščio rotušės bokšto viršūnėje iškeltas Senojo Tomo vėjarodis. Spiraliniais laiptais įveikus 115 pakopų galima pakilti į bokšto viršūnę ir pasigrožėti miesto panorama. Netoliese galima pamatyti 14 a. statytą Šventosios Dvasios bažnyčią, kuri yra viena seniausių Taline. Virš įėjimo į šią bažnyčią kabo seniausias miesto laikrodis, papuoštas raižiniais.

 

3. Miesto siena ir gynybiniai bokštai

Autentiška apie 2 km besitęsianti siena jungia Nunna, Sauna ir Kuldjala bokštus. Viru vartai – vienas iš pagrindinių įėjimų į Talino senamiestį. Abiejose vartų pusėse esantys bokštai buvo pastatyti XIV a. Storosios Margaritos bokštas stovi šalia įėjimo į Talino senamiestį. Tokį pavadinimą bokštas gavo dėl to, kad šioje vietoje miesto siena buvo tvirčiausia ir storiausia. Storosios Margaritos bokšte įrengtas Estijos laivybos muziejus, kuriame eksponuojami senoviniai laivybos prietaisai, nardymo įranga ir pan.

Šalia bokšto įdomiu pavadinimu Kiek in de Kök (išvertus į lietuvių kalbą tai reikštų „žvilgterk į virtuvę“) įkurtas muziejus, siūlantis aplankyti paslaptingus Talino bastionų tunelius – buvusią virduramžių miesto gynybinių įtvirtinimų dalį, naudotą priešų apsupties metu.

 

2talinas-ka-aplankyti3.JPG

Vienas iš Talino miesto gynybinės sienos bokštų, kelioniumanija.lt nuotrauka

 

4. Šv. Olavo bažnyčia

Šv. Olavo bažnyčia kažkada puikavosi aukščiausios bažnyčios Šiaurės Europoje titulu, o kurį laiką (nuo 1549 iki 1625 m.) buvo aukščiausias pasaulio statinys. Bažnyčios bokštas siekia 123,7 m ir yra vienas iš pagrindinių Talino simbolių. Legenda pasakoja, kad miesto gyventojai statydami bokštą siekė, kad šis viliotų praplaukiančius pirklių laivus į uostą. Užkilus į bokšto viršuje esančią apžvalgos aikštelę galima pasigrožėti Talino stogų bei uosto panorama.

 

5. Kadriorgo parkas ir meno muziejus

Kadriorgo meno muziejus įsikūręs baroko stiliaus rūmuose, statytuose Petro Didžiojo 18 a. Rūmus supa gražus parkas su išpuoselėtais gėlynais ir romantiškais fontanais. Muziejuje galima apžiūrėti Estijos menininkų darbus, taip pat Vakarų Europos ir Rusijos menininkų kūrinius. Daugiau apie Estijos dvarus ir pilis

 

2talinas-ka-aplankyti1.JPG

Kadriorgo parko fontanas, kelioniumanija.lt nuotrauka

 

6. Šv. Nikolo bažnyčia

Šv. Nikolo ortodoksų bažnyčioje saugomi 3 iš 4 svarbiausių viduramžių meno kūrinių Estijoje. Be to, dekoruotas pagrindinis įėjimas į šią bažnyčią yra laikomas seniausiu Taline. Jūrininkų globėjo Šv. Nikolo garbei Gotlando pirkliai pastatė šią bažnyčią 13 a. Šiuo metu bažnyčioje įrengtas muziejus, vyksta koncertai.

 

7. Aleksandro Nevskio katedra

Talino Tompea kalvoje esanti Aleksandro Nevskio ortodoksų katedra – 19 a. caro valdžios simbolis, didžiausia kupolinė bažnyčia mieste. Statyta 1900 m. paskutiniojo Rusijos caro Nikolajaus II katedra pasižymi gausia puošyba, mozaikomis ir svogūno formos kupolais. Legenda pasakoja, jog katedra buvo pastatyta ant estų tautos didvyrio Kalevo kapo.

 

8. Hidroplanų uostas

Vienas įdomiausių muziejų Estijoje įsikūręs Talino uoste unikaliuose hidroplanų angaruose – tai Lennusadam Seaplane Harbour, arba Hidroplanų uostas. Šis interaktyvus muziejus yra Estijos laivybos muziejaus, įsikūrusio tStorosios Margaritos bokšte, padalinys. Buvusiuose angaruose pristatomos vandens ir povandeninio transporto istorijos. Čia ne tik galima įsėsti į istorinį submariną ar pakeliauti ledlaužiu, bet ir susipažinti su karine jūrų technika ar išbandyti įvairius simuliatorius – nuo nardymo iki skraidymo hidroplanu.

1talino-hidroplanu-uostas1.jpg

Talino hidroplanų uostas, Nuotr. lennusadam.eu

9. KUMU

Kumu meno muziejus – vienas iš moderniausių Estijoje. 2006 m. atidarytame muziejuje eksponuojami Estijos klasikų bei šiuolaikinio meno atstovų darbai.

 

10. Estijos etnografinis muziejus

Estijos etnografinis muziejus (Eesti Vabaohumuuseum) įsikūręs po atviru dangumi atokiau nuo Talino centro, Rocca al Mare vietovėje. Čia eksponuojamose sodybose galima ne tik sugrįžti į atkurtus XVII–XX a. Estijos valstiečių namus, bet ir pamatyti, kaip būdavo atliekami ūkio darbai, apžiūrėti įrankius, sužinoti apie senovės amatus. Tarp muziejaus eksponatų pamatysite bažnyčią, mokyklą, malūną.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Kelionių idėjos