Kelioniumanija.lt

Tartu (est. Tartu) – antrasis pagal dydį Estijos miestas, anksčiau vadintas Dorpatu, Jurjevu. Tai senas universitetinis miestas, visuomet pilnas jaunimo ir veiksmo. Tarbatu gyvenvietė minima dar 5 a. rankraščiuose. 1030 m. rusai čia įkūrė Jurjevo tvirtovę. Šie metai ir laikomi Tartu įkūrimo data.

Tartu yra vienas iš Europos plytų gotikos kelio stočių. 13-16 a. miestas buvo Hanzos sąjungos narys.

Miestas buvo smarkiai nuniokotas net du kartus: per 1775 m. gaisrą ir II Pasaulinio karo metu.

Bene labiausiai Tartu miestą garsina Tartu universitetas, kuris buvo įkurtas 1632 m. įkurtas Gustavo II Adolfo yra žymus savo observatorija, menų muziejumi, biblioteka bei botanikos sodu. Čia įsikūręs ir Tartu universiteto istorinis muziejus.

Rotušės aikštė yra istorinis Tartu centras. Aikštės centre išvysite Besibučiuojančių studentų fontaną, tapusį vienu iš miesto simbolių.

Tartu įsikūrę net keletas muziejų – tai Estijos nacionalinis muziejus, kuriame galima pamatyti apie 1 mln. eksponatų, supažindinančių su estų kultūra; KGB kamerų muziejus, buvusi regioninė KGB būstinė, kurioje galima pamatyti realias KGB kalinimo kameras, susipažinti su estų trėmimo istorija ir kt.; Tartu dailės muziejus – jame saugomi žymių Estijos dailininkų darbai (nuo XIX a. iki šių dienų).

Vis tik bene žymiausias yra Tartu žaislų muziejus (Tartu Mänguasjamuuseum), kuriame eksponuojami įvairūs skirtingų amžių ir laikotarpių estiški žaislai – traukinukai, arkliukai, meškiukai ir pan. Taip pat galima apžiūrėti suvenyrinių lėlių bei teatro lėlių kolekcijas iš įvairių pasaulio kraštų. Čia įrentas ir vaikų žaidimų namukas.

Šv. Jono bažnyčia (Jaani kirik) – tai 14 a. statyta bažnyčia, plytinės gotikos šedevras, kuris buvo smarkiai apgriautas per II Pasaulinį karą, bet vėliau atstatytas. Teigiama, jog iki sugriovimo bažnyčią puošė per 1000 statulų.

Taip pat išlikę ir Katedros griuvėsiai. Katedra kadaise didingai stovėjo ant Toomemagi kalvos kartu su tvirtove. Katedra ir tvirtovė buvo sugriautos Livonijos karo metu 16 a.

AHHAA mokslo centras – tai vieta, kurioje fizikos, chemijos ir kiti gamtos mokslai pristatomi patraukliai ir įdomiai, ir yra orientuoti į mažuosius lankytojus. Čia galima ne tik sužinoti įdomių dalykų, nukeliauti į Žemės gelmes, bet ir patiems viską išbandyti ir pačiupinėti. Mokslo centras AHHAA duris atvėrė 2011 m.