Kelioniumanija.lt

Atono kalnas yra aukščiausia Atono pusiasalio vieta, šventa vieta graikams. Atono pusiasalis yra Chalkidikės pusiasalio dalis.

Šiaurės Graikijoje esantis Atonas yra autonominė respublika. Ją valdo 1700 vienuolių, kurie gyvena dvidešimtyje vienuolynų, įsikūrusių kalno pašlaitėse. Į vienuolynus įleidžiami tik suaugę vyrai, tačiau pusiasalį taip pat galima apžiūrėti plaukiant laivu pakrante, nors kai kurie iš vienuolynų stūkso giliau kalnuose ir nuo kranto matosi mažiau.

Norint apsilankyti vienuolyne reikia gauti rekomendacijas iš savo šalyje esančio Graikijos konsulato, po to prašyti leidimo Užsienio reikalų ministerijoje Atėnuose arba Makedonijos ir Trakijos ministerijoje Salonikuose. Išduodamų leidimų kiekis paprastai yra labai ribotas, neviršija 10-15 ledimų per dieną.

Gavusieji leidimą vykti į Atoną, nemokamai aprūpinami ir nakvyne bei maistu. Atvykėliai gali kartu su vienuoliais valgyti, dalyvauti Šv. Mišiose.

Atono pusiasalio ortodoksų vienuolynai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Dauguma vienuolynų buvo įkurti X-XIV a.

Vienuolynuose gyvenantys vienuoliai patys rūpinasi maisto atsargomis, augina vaisius bei daržoves. Paprastai vienuoliai pasnikauja 159 dienas per metus – t.y. tomis dienomis valgo tik kartą per dieną bei atsisako kai kurių produktų, tokių kaip sūris, pienas, kiaušiniai, žuvis.

Vienas iš gražiausių Atono kalno vienuolynų – Agiou Panteleimonos, įkurtas XII a. Dėl įspūdingų svogūno formos kupolų, puošiančių šio vienuolyno ribose esančias bažnyčias, vienuolynas dažnai vadinamas rusų.

Vienas iš didžiausių ir turtingiausių Atono kalno vienuolynų – Vatopediou, veikiantis nuo X a.

Didžioji Laura – tai pirmasis Atono kalne įkurtas vienuolynas (X a.) ir puikus bizantinės architektūros pavyzdys. Pasakojama, jog šio vienuolyno kieme tebeaugantis kiparisas buvo pasodintas vienuolio Atanazo Atoniečio, Didžiosios Lauros vienuolyno įkūrėjo.

Be vienuolynų, Atono kalne taip pat yra ir atokiau nuo turistų žvilgsnių įsikūrusių vienuolių atskyrėlių buveinių.

 

Kelionių idėjos