Kelioniumanija.lt

Kretos saloje, važiuojant į pietus nuo Chanijos, Baltuosiuose kalnuose užkilus serpantinais stūkso Gigilos kalnas (2453 m), ties kuriuo prasideda vaizdingasis Samarijos tarpeklis. Jis ne tik laikomas ilgiausiu Europos tarpekliu, bet ir vienu įspūdingiausių tarpeklių Graikijoje.

Šio tarpeklio apylinkėse yra įkurtas Baltųjų kalnų nacionalinis parkas, vienintelis nacionalinis parkas Kretos saloje.

Tačiau norint aplankyti šį 16 km nusidriekusį tarpeklį patiems automobiliu vykti nepatartina, nes paprastai tarpekliu pėsčiomis keliaujama tik į vieną pusę. Per vieną dieną turbūt nepavyktų sukarti kelio pirmyn ir atgal. Paprastai kelionė tarpekliu trunka apie 6-8 valandas į vieną pusę. 

Žygis tarpekliu prasideda Xyloskalo vietovėje, maždaug 1230 m aukštyje virš jūros lygio. Taigi keliaujant šiuo maršrutu link Libijos jūros tenka įveikti ne tik 16 km pėsčiomis akmenuota vietove, bet ir 1230 m aukščių skirtumą.

Tarpeklio kulminacija – Geležiniai vartai – tai vieta, kur tarpeklis susiaurėja iki vos trijų metrų praėjimo. Čia statmenos uolos iškilusios apie 500 m. Geležiniai vartai yra tik maždaug už 15 km nuo įėjimo į tarpeklį. Visą šį kelią tenka įveikti pėsčiomis ir neretai – negailestingai kepinant saulei, kuri dar labiau apsunkina žygį akmenuota vietove. Keliaujant tarpekliu pakeliui galima išvysti kadaise čia buvusių gyvenviečių liekanas, pavyzdžiui, maždaug ties maršruto viduriu išlikę apleisto Samarijos kaimelio griuvėsiai.

Be to, dar viena Samarijos tarpeklio įžymybė – tai vietinės laukinės ožkos, kri kri.  

Už Geležinių vartų maršrutas driekiasi link jūros, o ten Ayia Roumeli gyvenvietėje laukia keltai, tarpeklį perėjusius lankytojus gabenantys į Sfakios ar kitas prieplaukas, prie kurių jau galima privažiuoti automobiliu.

 

Samarijos tarpeklio lankymas:

  • Tarpeklis lankytojams atviras nuo gegužės iki spalio mėnesio, nes kitu metu padidėja staigių, liūčių sukekltų potvynių tikimybė.