Kelioniumanija.lt

Vaizdingoji Kreta yra didžiausia Graikijos sala, nuo seno traukianti viso pasaulio turistų dėmesį – Kretos gamtos grožis, salą skalaujanti žydra ir šilta jūra nepalieka abejingų. Čia gausu uolėtų krantų, žalių slėnių ir jaukių miestelių. Kretos sala garsi tuo, kad čia atsirado ir pirmoji Europos civilizacija.

Kretos salos sostinė – Heraklionas, kuriame išlikusi viduramžių tvirtovė, menanti venecijiečių laikus. Heraklione įsikūręs Archeologijos muziejus, kuriame sukaupta didžiulė archeologinių radinių kolekcija. Taip pat Heraklione galima aplankyti Kretos istorijos muziejų. Heraklionas yra vienas judriausių Kretos miestų, ne tik salos sostinė, bet ir kultūros židinys su turtingiausiu Mino civilizacijos palikimu. Tiesa, anksčiau Kretos sostinė buvo Knosas, kuriame 1900 m. pr. Kr. buvo pastatyti žymieji Knoso rūmai.

Įdomūs faktai apie Kretą

Kreta garsėja savo istorija, architektūra ir kultūra, kurią lėmė senojo pasaulio civilizacijos. Kretos karų istorija juntama kiekviename žingsnyje, nesvarbu, ar kalbėtume apie didingus Knoso rūmus, bažnyčias, vienuolynus ar neoklasicizmo architektūros paminklus. Nuo seno aplinkinių dėmesį traukusi Kreta garsi savo legendomis ir mitais. Manoma, kad šioje saloje gimė galingiausias Olimpo dievas Dzeusas. Legendose Kreta neretai pristatoma kaip Atlantida – mistinė sala, paskendusi prieš daugiau nei 10 000 metų. Vaizdingas kraštovaizdis garsėja įspūdingomis olomis – šių saloje yra daugiau nei 3000. Be to, Kretoje yra ir ilgiausias Europos tarpeklis.

Pasaulio keliautojus žavi ir išskirtinė Kretos vieta – ji beveik lygiais atstumais nutolusi nuo didžiųjų pasaulio žemynų: Europos, Azijos ir Afrikos. Kreta vertinama ir dėl itin gero klimato. Hipokratas yra teigęs, kad Kreta – geriausias vaistas nuo daugelio ligų. Be to, skaidrus ir švarus salos vanduo yra laikomas pačiu sveikiausiu visoje Viduržemio jūroje. Ne veltui daugelis Kretos paplūdimių yra pripažinti kaip vieni ekologiškiausių ir švariausių.

Lankytinos vietos Kretoje

Kreta – viena iš nedaugelio salų, išsiskirianti itin dideliu lankytinų objektų sąrašu. Sala garsi didingais miestais, jaukiais senamiesčiais, vaizdinga gamta, šimtmečius skaičiuojančiais architektūriniais paminklais, prabangiais viešbučiais ir jaukiais restoranais. Kretoje nuolatos organizuojamos pažintinės kelionės ir turistinės pramogos, todėl keliautojams rekomenduojama aplankyti ne tik smėlėtus paplūdimius, bet ir autentiškus salos kaimelius, įspūdingo grožio vynuogynus bei alyvmedžių giraites.

Agios Nikolajas ir Chanija

Turistų pamėgtas kurortas Agios Nikolajas rekomenduojamas keliautojams, ieškantiems aukštos kokybės viešbučių, jaukių kavinių, restoranų, barų ir suvenyrų parduotuvių. Tai modernus miestas, kurio centre yra nedidelis Voulismenio ežeras. Dar vienas gražus Kretos salos miestas – Chanija, įsitaisiusi salos vakaruose ir tam tikra prasme primenanti Veneciją.

Samarijos tarpeklis

Nuostabia gamta ir autentišku apleistu kaimeliu pasižymi Samarijos tarpeklis, kuris yra ilgiausias Europoje (apie 16 km). Tarpeklis yra Kretos salos vakarinėje dalyje, Baltuosiuose kalnuose. Manoma, kad jis susiformavo prieš 14 mln. metų. Siauriausia jo vieta yra ties Geležiniais vartais, kurių aukštis siekia apie 500 metrų. Tarpeklyje yra gana daug apžvalgos aikštelių, nuo kurių atsiveria įspūdinga panorama. Samarijos tarpeklis laikomas vienu gražiausiu natūralios gamtos objektu.

Elafonisas

Vakaruose esantis Elafonisas (Elafonisi) vilioja išskirtiniu savo kraštovaizdžiu. Čia būtina aplankyti ir garsųjį Elafoniso paplūdimį, ties kuriuo, leidžiantis nuo kalno, atsiveria kvapą gniaužianti panorama. Turistų dėmesį prikausto šviesaus smėlio paplūdimys ir neaprėpiama turkio spalvos Libijos jūra. Toliau keliaujant sekluma galima pereiti į Elafoniso salą, kurios nedidelis paplūdimys neretai vadinamas žemės rojaus kampeliu.

Retimnas

Apie 40 000 gyventojų turintis Retimnas (Rethymnos) – miestas, garsėjantis savo senovine architektūra. Čia galima aplankyti senovines cerkves, turkų mečetes, venecijietiškus namus ir ant kalvos pastatytą XVI a. tvirtovę. Miestas žinomas ir dėl plačios bei ilgos smėlėtos pakrantės. Aplink Retimną yra daug lankytinų vietų, pvz., nedidelis kaimelis Spili garsėja centrinėje aikštėje stovinčiu fontanu su 25 liūtų galvomis. Čia taip pat galima aplankyti ir žymiausią salos vienuolyną Monis Preveli.

Heraklionas

Heraklionas (Heraklion) yra salos sostinė ir didžiausias miestas, taip pat – ketvirtas pagal dydį miestas visoje Graikijoje. Čia gausu lankytinų objektų, kurių vienas svarbiausių – XVI a. Venecijos žmonių pastatyta tvirtovė, anksčiau vadinta Rocca al Mare. Išskirtinio turistų dėmesio sulaukia ir dailioji Venizelou aikštė, kurioje trykšta dailus fontanas su liūtais. Istorijos mėgėjams būtina aplankyti Herakliono muziejus, kurių svarbiausias – Istorinis Kretos muziejus.

Knoso rūmai

Už kelių kilometrų nuo Herakliono galima aplankyti senovės miesto Knoso liekanas. Prieš keturis tūkstančius metų susikūrusi Mino civilizacijos sostinė yra laikoma europinės civilizacijos lopšiu. Maždaug prieš šimtmetį Knoso rūmų liekanas atrado britų archeologas Artūras Evansas ir nuo to laiko šie rūmai – Kretos istorijos simbolis – tapo vienu svarbiausių objektų saloje, kurį kiekvieną dieną aplanko tūkstančiai turistų iš viso pasaulio.

Vai paplūdimys

Vai paplūdimys yra vienas garsiausių Kretos paplūdimių, kasdien pritraukiantis milžinišką turistų srautą. Tai išskirtinio grožio palmėmis apaugusi smėlėta teritorija, esanti natūralioje įlankoje ir uolomis apsupta nuo jūros. Vai paplūdimyje auga niekur kitur nerandamos palmės. Aplink paplūdimį yra nusidriekusi vaizdinga ir kalnuota pakrantė. Šalia yra jaukių restoranų ir barų, nedidelių kioskelių.