Gruzijos keliais: vyno kraštas Kachetija

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 15d.

Kalnų vienuolynai, slėnių vynuogynuose nokstančios vynuogės, senovinės bažnyčios ir miesteliai, kalnai ir slėniai. Tai – vyndarystės tradicijomis garsėjanti Kachetija, istorinis Gruzijos regionas, esantis šalies rytuose. Netgi teigiama, jog vynas prieš 8 tūkstančius metų būtent ir gimė ne kur kitur, o Kachetijoje.

Kalnų supama Kachetija yra palyginti derlinga, tad čia, be minėtųjų vynuogynų, taip pat auginami arbūzai, riešutmedžiai, persikai. Kelis šimtmečius išbuvusi nepriklausoma, Kachetijos kunigaikštystė XII a. buvo įjungta į Gruzijos sudėtį.

Planuojant kelionę į Kachetiją rekomenduojama vengti vasaros karščių, tad geriausias metas regiono tyrinėjimui – birželio bei rugsėjo mėnesiai.  

Kachetija-gruzija2.jpg


Ką aplankyti Kachetijoje

Telavi – tai Kachetijos sostinė, nemažai autentiškos išlaikęs Gruzijos miestas, kuriame gyvena apie 30 tūkst. gyventojų. Miestas itin klestėjo 10-11 a. bei 17-18 a. ir buvo svarbus regioninis kultūros ir ekonomikos centras. Batonis tvirtovėje kadaise buvo įsikūrę karaliai, o dabar veikia muziejus. Tvirtovės ansamblį sudaro rūmai, cerkvės, karališkosios pirtys.David Garedži

David Garedži vienuolyno kompleksas buvo įkurtas VI amžiuje. Vienuolyno įkūrėjas buvo Šv.Dovydas, vienas iš trylikos asirų vienuolių, atvykusių į Gruziją VI amžiuje. Žaliuojančių kalvų supamas vienuolynas, pasiekiamas tik automobiliu, užima nemažą teritoriją, kurioje įsikūrę įvairūs religinės ir gyvenamosios paskirties statiniai. Vienuolyno teritorija ribojasi su Azerbaidžanu, net teigiama, jog abi valstybės iki galo nesutaria, kuriai gi iš jų priklauso įžymusis religinis kompleksas. Ši vietovė nuo Tbilisio nutolusi apie 70 km.

 

Signachis

Ant kalvos virš Alazanio slėnio įsikūręs Signachis (Signaghi), vienas gražiausių Kachetijos miestelių, kurį supa granatmedžių sodai. Signachio įžymybė – tai 17 amžiuje iškilusi gynybinė siena su bokštais, išlikusi iki šių dienų. Be to, Signachis garsėja kaip „meilės miestas“, arba gruziniškas Las Vegas, nes čia santuokos rūmai veikia ištisą parą. Tad būkite budrūs ir nepadauginkite gruziniško vyno! Kalbant apie vyną, verta užsukti į Pheasant Tears, arba „Fazano ašarų“ vyno daryklą arba apsilankyti Signachyje spalį, kuomet rengiama miestelio vyno šventė.


Nekresi vienuolynas

Aukštai kalno šlaite netoli Šildos kaimo įsikūręs vienuolynas apdovanoja vaizdingomis Alazanio slėnio panoramomis. Vienuolyno teritorijoje išlikusi seniausia Gruzijos bažnytėlė, statyta dar 4 amžiuje. Dar po kelių šimtmečių greta buvo įkurtas vienuolynas. Jo įkūrėjas – vienuolis Abibas, vienas iš trylikos asirų vienuolių, atvykusių į Gruziją VI amžiuje. Pasakojama legenda, kad panašiai kaip Romą kadaise išgelbėjo žąsys, taip Nekresi vienuolyną išgelbėjo… kiaulės. Vieno musulmonų antpuolio metu vienuolyno gyventojai, nebežinodami, kaip apsiginti, paleido kiaules. Tai atbaidė priešą ir iki šiol Nekresio bažnyčioje leidžiama aukoti kiaules.


Ikalto vienuolynas

Vienas iš trylikos asirų vienuolių, atvykusių į Gruziją VI amžiuje buvo Zenonas, kuris įkūrė Ikalto vienuolyną, kuriame buvo įsikūrusi ir Gruzijos akademija. Anuomet visoje šalies teritorijoje buvo tik dvi akademijos – antroji buvo Gelati).  Vienuolynas glaudžiai susijęs su vyndaryste, kadangi čia veikusioje akademijoje buvo mokoma ne tik teologijos, filosofijos, matematikos ar geografijos, bet ir vyndarystės. Vienuolyno kompleksas įsikūręs už keliolikos kilometrų nuo Kachetijos sostinės Telavio.

Alaverdi vienuolynas

Tai – dar vienas garsus Kachetijos vienuolynų kompleksas, kurį garsina įspūdinga 55 m aukščio katedra, iškilusi dar 11 amžiuje. Iki pat 21 a. pradžios tai buvo aukščiausias šalies statinys. Alaverdi vienuolyną juosia gynybinė siena. Čia įsikūrę vienuoliai ne tik atgaivino vyndarystės tradicijas, bet ir gamina pagal autentiškus receptus vaistus iš žolelių.

Kachetija-Alaverdi.jpg

 

Šuamtos vienuolynasŠuamtos vienuolyno ansamblį sudaro du vienuolynai – senasis ir naujasis. Senajame galima išvysti 5 amžiuje statytą bažnyčią ir dar kelias bažnytėles, kuriose išlikę autentiškų freskų. Naujasis vienuolynas iškilo 16 amžiuje ir veikia iki šiol.

Kvareli

Šį nedidelį miestelį labiausiai garsina Kidzmarauli vyno darykla. Joje rengiamos degustacijos ir ekskursijos. Miestelio pakrašty yra dar viena vyno darykla – Kidzmarauli Marani, kuri yra labiau orientuota į turistus. Čia įrengtas prabangus vyno rūsys, restoranas.

Cinandali

Tai – dar viena žymi su vynu susijusi vieta Kachetijos regione. Čia išlikę istorinės vyno daryklos ir rūsiai, kuriuose saugoma vyno kolekcija, nuo 1814 m.

Vašlovani nacionalinis parkas

Šis Kachetijoje esantis nacionalinis parkas garsėja įstabia gamta ir savo kraštovaizdžiu primena Afriką ir mėnulio paviršių. Norint aplankyti Vašlovani parką pravartu kreiptis į turistų informacinį centrą Dedoplitskaro miestelyje.

Lagodechi nacionalinis parkas

Netoli Signachi, ties Rusijos ir Azerbaidžano siena įkurtas Lagodechi nacionalinis parkas yra saugomas Unesco. Parkas garsėja reliktiniais miškais, čia alma kriokliai, telkšo kalnų ežeriukai, o viską vainikuoja kalnai. Lagodechi parke įrengti žygeivių takai, o savo žygį galima pradėti pačiame Lagodechi miestelyje.

 

Kachetija-gruzija.jpg

Nuotr. kakheti.travel

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.