Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

1492 m. salą atrado Kristupas Kolumbas.

XVII a. pab. į salą buvo atvežta daug vergų iš Afrikos.

1697 m. Haitis tapo Prancūzijos kolonija.

1804 m. Haitis paskelbė nepriklausomybę nuo Prancūzijos. Šalis tapo pirmąja nepriklausoma valstybe Karibų jūros regione.

Iki 1843 m. visa sala buvo viena valstybė, o šiais metais ji padalinta į Haičio ir Dominikos Respubliką.

1915-1934 m. šalis priklausė JAV.

Dauguma šalies gyventojų yra susitelkę miestuose, pakrantės lygumose ir slėniuose. Apie 90-95 % žmonių yra juodaodžių vergų, kurie buvo atvežti ispanų ir prancūzų cukranendrėms auginti, palikuonys.

Pagrindinė oficiali kalba Haityje yra prancūzų. Ji naudojama valdžios įstaigose, tai pagrindinė šnekamoji, rašomoji, verslo ir švietimo kalba. Be šios kalbos šalyje yra dar viena oficiali kalba – haitiečių kreolinė. Šią kalbą moka beveik visi Haičio gyventojai. Ji yra paveikta prancūzų, ispanų, tainų ir įvairių afrikiečių kalbų.

Šalies kultūra formavosi veikiama Prancūzijos, Afrikos ir šiek tiek Ispanijos kultūrų.

Vyraujanti religija Haityje yra Romos katalikų. Be to, šalyje paplitę protestantai ir beveik pusė gyventojų praktikuoja Vudu. Į Haitį ši religija atkeliavo iš Vakarų Afrikos kartu su atgabentais vergais. Vudu kultą praktikuoja juodosios ir baltosios magijos atstovai, gerieji ir blogieji, gydantys ir kenkiantys burtininkai. Pagrindinis šios religijos tikslas yra gydomoji veikla.