Kelioniumanija.lt

Čand Baori – tai laiptinis šulinys, iškastas IX a. Abhaneryje, Indijos Radžastano valstijoje. Legenda pasakoja, jog šulinys buvo pastatytas dvasių per vieną naktį.

 

Iš viso šį neįprastą taisyklingos formos šulinį sudaro 3500 laiptelių, kurie simetriškai išdėstyti palei sienas per 13 aukštų, kurių kiekviename yra siauros terasos. Čand Baori gylis siekia 30 metrų. Senovės Indijoje buvo įprasta statyti tokius šulinius, kurie užtikrindavo geriamo vandens tiekimą.

 

Nėra visiškai aišku, kodėl senovėje buvo statomi tokie dideli šuliniai. Viena iš versijų yra ta, jog Radžastano valstijoje klimatas labai sausas ir vanduo yra ypatingai brangus. Giliame šulinyje renkasi ne tik gruntinis, bet ir lietaus vanduo. Šulinys naudotas ne vieną šimtmetį, kol atsirado modernus vandentiekis.

 

Čand Baori šulinys taip pat atlikdavo ir vėsinimo funkciją. Karštomis dienomis miestelio gyventojai užsukdavo pasėdėti ant gilaus šulinio laiptų ir taip atsivėsinti, kadangi šulinio apačioje temperatūra visuomet yra keliais laipsniais žemesnė nei viršuje.

 

Kadangi šulinys daugiau nebenaudojamas pagal paskirtį, jo dugne esantis vanduo pažaliavo.

 

Čand Baori laiptinis šulinys yra vienas seniausių, giliausių ir gražiausių ne tik Indijoje, bet ir visame pasaulyje, kadangi tokie šuliniai yra būdingi tik šiai šaliai, ypač jos sausringiems vakarų rajonams. Greta įspūdingos architektūros statinio yra ir šventykla.

Kelionių idėjos