Kelioniumanija.lt

Varanasis (Varanasi) – tai miestas, įsikūręs prie Gango upės šiaurės Indijoje, Utar Pradešo valstijoje (1,2 mln. gyventojų). Anksčiau miestas buvo vadinamas Benaresu. Miestas buvo įkurtas apie VII a. pr. Kr. ir buvo senovinės Indijos valstybės Kaši sostinė.

Tai yra svarbus istorinis ir kultūros centras. Kasmet čia suplūsta apie 1 mln. induistų ir budistų piligrimų. Induistai laiko Varanasį švenčiausia Žemės vieta. Pagal legendą, induistų dievas Šiva šioje vietoje sukūręs pirminę žemę pasaulio pradžioje. Varanasis yra vienas iš septynių šventųjų miestų, jame yra per 1000 šventyklų.

Varanasio kultūra susijusi su Gango upe ir jos religine reikšme. Kas rytą, brėkštant, minios maldininkų laiptuotomis terasomis leidžiasi link šventosios Gango upės atlikti religinių ritualų. Nušvitus pirmiesiems saulės spinduliams tikintieji, norėdami nuplauti visas nuodėmes, pasineria į Gango vandenis, taip pat semiasi šios upės vandens. Daugybė senų ir ligotų žmonių atvyksta į šią šventą vietą numirti, po mirties jų palaikai sudeginami ant upės kranto, o pelenai išbarstomi virš upės.

Lankytinos vietos:

  • Kashi Vishwanath šventykla, dar vadinama Auksine. Ši šventykla stovi ant vakarinio Gango upės kranto ir yra viena svarbiausių Varanasyje. Šventykla buvo ne kartą sugriauta, vėliau atstatyta. Pendžabo maharadža Ranjit Singh padovanojo apie 800 kg aukso šventyklos kupolams padengti. Taip šventyklai prigijo Auksinės vardas. Joje garbinamas dievas Šiva lingo pavidalu. Į šventyklą draudžiama įeiti ne induistams. Ją galima apžiūrėti tik iš išorės iš kitoje gatvės pusėje esančio namo.
  • Durgos šventykla – deivei Durgai pašvęsta XVIII a. šventykla Varanasyje. Šventykloje gyvena daugybė beždžionių, dėl to ji yra praminta Beždžionių šventykla. Legenda pasakoja, kas deivės Durgos statula žmogaus rankos nekūrė, ji pati atsirado šventykloje. Deivė Durga yra Šivos žmonos Devės karingasis įsikūnijimas. Induistų švenčių metu Durgai aukojamos ožkos. Kaip daugumoje Varanasio šventyklų, pašaliniams galima įeiti tik į Durgos šventyklos kiemą, o vidus skirtas maldininkams.
  • Tusi Manas šventykla – tai modernus, XX a. vidury šikaros stiliumi pastatytas marmurinis pastatas, kurio sienos yra dekoruotos įžymaus poeto Tulsi Das eilėmis. Šis poetas parašė „Ramajanos“ versiją hindi kalba.

 

Kelionių idėjos