Dažniausi keliautojų klausimai prieš kelionę į Indoneziją (II dalis)

Autorius: Viktorija Panovaitė , 2016, Kovo 30d.

Pirma straipsnio dalis.

Ką būtina pasiimti su savimi į kelionę?

Nesvarbu, kuriuo sezonu keliausite, būtinai pasiimkite stiprios apsaugos nuo uodų, kremą nuo saulės, lietpaltį (gali būti ir vienkartinis, nes jeigu kopsite į kalnus, net ir sausuoju sezonu ten gali būti kritulių ir daug vėsiau, todėl reikėtų ir šiltesnio megztuko, šaliko arba skaros), patogios avalynės, santūresnių drabužių, jeigu planuojate lankytis šventyklose (sijonų, kelnių žemiau kelių, pečius dengiančių marškinėlių).

Nors vaistinių Indonezijoje tikrai yra, tačiau galite nerasti jums įprastų vaistų, tad geriau jų pasiimkite iš namų (nuo skrandžio, alergijos, pleistrų). Pasiimkite ir dezinfekuojamojo rankų skysčio. Žinoma, nepamirškite paso, kelionės bilietų. Rekomenduojama turėti ir draudimą.

Kai kurie keliautojai mėgsta skrandžius vakarais „dezinfekuoti“ alkoholiu. Indonezijoje pakankamai sunku rasti stiprių alkoholinių gėrimų (jų galite nusipirkti tik restoranuose, Balio saloje). Jeigu manote, kad jums reikia, pasiimkite nedaug iš namų.

Kokią valiutą imti?

Valiutų kursai Indonezijoje nuolat kinta, todėl prieš kelionę reikėtų patikrinti, kurios valiutos (dolerio ar euro) kursas geresnis. Balio saloje valiutų kursai visuomet prastesni, todėl prieš vykdami ten geriau išsikeiskite reikiamą sumą saloje, po kurią keliaujate. Indonezijoje viskas skaičiuojama tūkstančiais ir milijonais, todėl geriausia visų turimų pinigų iškart nekeisti į vietos valiutą, nes tiesiog netilps į piniginę. Per visą kelionę geriausia keisti pinigus 2–3 kartus.

Ar Indonezijoje galima laisvai naudotis internetu?

Turistinėse vietose belaidžiu ryšiu „Wi-Fi“ dažniausiai galėsite naudotis laisvai (restoranuose, viešbučiuose, kai kuriose lankytinose vietose), tik jo greitis gali būti ne toks geras kaip Europoje. Jeigu būsite kur atokiau, kur belaidžio ryšio „Wi-Fi“ nebus, o interneto prieigos labai reikės, ieškokite užrašo „Warnet“ (interneto kavinė).

Ar verta pirkti Indonezijoje vietinio operatoriaus telefono kortelę?

Apskritai telefono ryšys yra prieinamas visose pagrindinėse salų vietose, tačiau jeigu planuojate keliauti į mažiau apgyvendintas vietas, džiungles, kalnuotas vietoves, jis gali trūkinėti arba neveikti (net jeigu ir turėsite nusipirkę vietinę telefono kortelę). Jeigu į Indoneziją planuojate vykti kelioms savaitėms ir iš anksto viskuo būsite pasirūpinę (viešbučių, turų užsakymais ir pan.), jums vietinės telefono kortelės neprireiks. Nebent keliausite nieko nesuplanavę, norėsite nuolatos naudotis internetu telefone ir nerasite nemokamos belaidžio ryšio „Wi-Fi“ prieigos, o jūsų operatoriaus interneto paslauga brangiai kainuoja. Tuomet vietinio operatoriaus telefono kortelė yra privalumas. Beje, Indonezijoje labai populiaru naudotis mobiliąja susirašinėjimo programėle „WhatsApp“, tad turėdami nemokamą belaidžio ryšio „Wi-Fi“ prieigą galite skambinti, rašyti žinutes privačias paslaugas teikiantiems žmonėms.

Ar visur galima atsiskaityti mokėjimo kortelėmis?

Mokėjimo kortelėmis galima atsiskaityti beveik visose turistinėse vietose (restoranuose, viešbučiuose), bet dėl viso pikto visuomet turėkite ir grynųjų pinigų. Patartina turėti ir skirtingų bankų kortelių (arba bent, pavyzdžiui, skirtingų jų tipų – „Visa“ ir „Maestro“).
Bankomatų galite rasti beveik visur, tačiau dažnai ribojama per vieną operaciją išgryninamų pinigų suma. Galite išsigryninti ne daugiau kaip apie 130 Eur.

Ar galiu vairuoti motorolerį Indonezijoje?

Norėdami vairuoti motorolerį Indonezijoje, turite turėti tarptautines vairuotojo teises, mat lietuviškos netinka. Daugelyje salų galite važiuoti be tarptautinių teisių, policija užsieniečių beveik nestabdo. Tačiau jeigu be teisių norėsite vairuoti motorolerį Balio saloje, būkite pasiruošę: policija stabdys jus labai dažnai. Vienintelis būdas išsisukti – sumokėti policininkui, kad jus paleistų.

Ar galima gerti vandenį iš čiaupo?

Vandens Indonezijoje iš čiaupo gerti negalima. Pirkite vandenį tik sandariai uždarytuose buteliukuose arba pasipildykite iš geriamojo vandens automatų (jų dažniausiai būna viešbučių priimamuosiuose, lankytinų vietų laukimo salėse). Tokiu vandeniu plaukite ir pirktus vaisius. Jeigu planuosite pirkti gėrimų iš gatvių prekeivių, paprašykite nedėti ledukų, nes jiems užšaldyti gali būti naudotas vanduo iš čiaupo.

Ką ir kur valgyti Indonezijoje?

Kiekvieno žmogaus skonis skirtingas. Vieni sako, kad indonezietiški patiekalai labai skanūs, kitiems jie nepatinka. Kiekvienoje saloje, net skirtinguose miestuose, rasite tradicinių tos vietos patiekalų, gėrimų. Kiaulienos beveik nėra (jos daugiau bus nebent Balio saloje), tačiau ryžių – apstu. Beveik visuose patiekaluose dominuoja ryžiai ir kažkoks garnyras šalia. Be to, indoneziečiai mėgsta valgyti aštriai, beveik nė vienas patiekalas neapseina be „sambal“ – aitriųjų paprikų padažo (jis dažniausiai patiekiamas atskirai), kuris gali būti maišomas su pomidorais, baklažanais ar kitais ingredientais. Jeigu nemėgstate valgyti aštriai, prieš užsisakydami, paprašykite nedėti aitriųjų paprikų.

Restoranuose tradiciniai patiekalai dažniausiai pritaikyti vakariečių skrandžiams. Galite valgyti ir gatvių kavinėse, jose daug pigiau, bet įsivertinkite aplinką, kokiomis sąlygomis gaminamas maistas. Jeigu jums nepriimtina, geriau ten nevalgykite. Be to, neprimaišykite per daug skirtingų garnyrų vienu metu. Jeigu smalsu paragauti, įsidėkite daugiausia 3 skirtingus garnyrus. Ne visi gatvės prekeiviai kalba angliškai ar turi meniu, tad prieš užsisakydami paklauskite kainos. Be to, ne visuomet maistas bus patiekiamas karštas.

Būdami Indonezijoje paragaukite „nasi goreng“ (kepti ryžiai), „nasi uduk“ (kokosų piene virti ryžiai), „tahu“, „tempeh“ (sojų užkandžiai), „gudek“ (kokosų piene ir palmių cukruje virti stambieji duonmedžiai) ir kt. Be to, nepamirškite paragauti iš ryžių pagamintų saldėsių, taip pat – „cassava gorengan“ (valgomieji manijokai), „martabak manis“ (labai saldūs blynų papločiai) ir kt. Paragaukite ir visų nematytų vaisių, pavyzdžiui – durijų. Jeigu apsistosite netoli vandenyno, užsisakykite šviežios žuvies, kalmarų paplūdimių kavinėse. Gėrimai, kurių verta paragauti, – „cendol“ (ryžių miltai, kokosų pienas, rudasis cukrus), „wedang jahe“ (imbierai, citrinžolės, pandanai, rudasis cukrus) ir, pavyzdžiui, pomidorų sultys, nes jos patiekiamos su saldintu sutirštintu pienu (beveik niekur nerasite mums įprastų raudonų pomidorų sulčių).

Kokius gaminius, suvenyrus pirkti Indonezijoje?

Pirkite viską, kas patinka, ir, atrodo, atitinka kainos ir kokybės santykį. Tačiau Indonezija garsėja savo batikos dirbiniais, gaminiais iš bambukų ir kokosų kiautų, o brangiausia kava čia – „kopi luwak“. Turguje pigiai galite įsigyti įvairiausių prieskonių, pavyzdžiui, šafrano. Nemažai keliautojų perka ir įvairių balietiškų kaukių, vietinių žaidimų, „wayang“ teatro lėlių, išraižytų gyvūnų kaukolių, sarongų. Pigiausia pirkti daiktus vietos turguose, ne turistinėse vietose. Be to, nepamirškite derėtis ir visada turėkite smulkesnių kupiūrų.

Ar reikia už paslaugas palikti arbatpinigių?

Kaip ir daugelyje šalių, arbatpinigiai nėra privalomi. Tačiau už gerą aptarnavimą jų galite palikti padavėjams, vairuotojams, nešikams, kitų jums suteiktų paslaugų darbuotojams. Restoranuose įprasta palikti nuo 10 000 rupijų (Rp) iki 10 proc. sąskaitos sumos. Jeigu samdysitės privačią mašiną su vairuotoju, už pusės dienos paslaugą vairuotojas gali tikėtis apie 20 000 Rp arbatpinigių. Be to, arbatpinigių galite palikti už masažo ar kitas procedūras, viešbučių darbuotojams.

Ko reikia saugotis?

Kaip ir keliaujant po kitas Azijos valstybes, kelyje pasitaikys pernelyg draugiškų gidų, vairuotojų, vietinių žmonių, kurie siūlys ne tik „slaptus“ įėjimus, bet ir „pigias“ keliones, paslaugas. Nesigundykite pirmaisiais pasiūlymais, teiraukitės kainų kelių pardavėjų, kartu nepamirškite derėtis – mandagiai ir su šypsena.

Nemažai keliautojų mėgsta paragauti vietinio alkoholio. Viešai jis nėra pardavinėjamas, žmonės jį gaminasi namų sąlygomis, bet ne visi moka tinkamai pagaminti. Tokių gėrimų pardavėjai dažnai suka ratus aplink viešbučius, poilsio vietas, siūlydami paragauti. Jeigu žmogus iš gatvės, jums visai nepažįstamas, siūlys įsigyti, o jūsų smalsumas labai didelis, paragaukite, tik nedaug. Nepirkite daugiau nei 0,5 l talpos.

Ką dar reikia žinoti?

Nors beveik visuose viešbučiuose yra karštas vanduo ir vakarietiško tipo tualetas, jeigu planuosite apsistoti pigiuose nakvynės ar svečių namuose, nenustebkite, kad duše bus tik šaltas vanduo ir turkiško tipo tualetas (toks tualetas dažniausiai būna ir viešose vietose, prie lankytinų objektų). Dažnai tualetuose nebus tualetinio popieriaus (nes vietiniai žmonės apsiprausia vandeniu), tai visuomet turėkite su savimi servetėlių.

Jeigu apsistosite viešbutyje, kuris yra netoli mečetės, o jūs ryte miegate jautriai, neišsigąskite, jeigu būsite pažadinti nesuprantamų garsų. Anksti ryte (kaip ir likusią dienos dalį) per garsiakalbius iš mečečių kviečiama melstis ir transliuojamos maldos (ypač salose, kur vyraujanti religija – islamas, pavyzdžiui – Džavos saloje ir pan.).

Už narkotinių medžiagų laikymą, platinimą ir vartojimą Indonezijoje baudžiama mirties bausme. Net ir būnant su kompanija, kuri vartoja narkotikus (o jūs – ne), galite būti laikomas įtariamuoju.

Jeigu norite sulaukti daugiau vietinių pagalbos, būkite mandagūs, gerbkite jų kultūrą, renkitės santūriai. Prieš fotografuodami iš arti, vietinių žmonių (ypač vaikų) mandagu atsiklausti leidimo.

Jeigu esate labai jautrūs oro užterštumui, Indonezijos vaistinėse ar degalinėse galite nusipirkti respiratorių (apsauginę kaukę).

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. Straipsnyje naudojamos nuotraukos iš asmeninio autorės nuotraukų archyvo ir be atskiro autorės leidimo jas naudoti draudžiama.