Kelioniumanija.lt

Balis – labiausiai turistų lankoma Indonezijos sala. Vos atvykęs į šią salą pajunti, kad atkeliavai į visiškai kitą pasaulį, kitonišką savo gamta, vietinių gyvenimo būdu ir kultūra. Dėl laukinės salos gamtos kelionė į Balį itin tinka nuotykių ištroškusiems keliautojams. Salos gamta tikrai nuostabi: ryžių laukų terasos, palmės, bananų plantacijos ir paslaptingos atogrąžų girios, tačiau greta matomas ir į turizmą orientuotas gyvenimas: čia daugybė viešbučių, kavinių, restoranų, barų ir kitų pramogų, tad gyvenimas čia verda visą parą. Belieka pasirinkti, kurį iš šių miesto veidų norisi pažinti.

Indijos vandenyno skalaujamos salos ilgis – 153 km, o plotis – 112 km. Balio sostinė – Denpasaras, tačiau siūloma pažinčiai su šia sala rinktis kitas, labiau ypatingą vietovės dvasią atspindinčias vietoves.

Balio gyventojų kultūra nesistebėti tikrai neįmanoma. Tai vienintelė vietovė musulmoniškoje Indonezijoje, kurioje persipynusios induizmo ir budizmo kultūros. Visa sala atrodo tarsi didžiulė šventovė: vietinių gyventojų namai primena šventyklas, nes čia ne tik gyvenama, bet ir meldžiamasi, saugomi artimųjų palaikai ir aukojama dievams. Šventyklos atmosferą kuria ir daugybė čia esančių šventyklų, ir išskirtinė vietinių apranga (sijonai, vadinami sarongais), ir į moterų plaukus segami orchidėjų žiedai. Sala garsėja amatininkyste, čia daugybė menininkų ir amatininkų. Baliečių amatininkų pagaminti stabai, kaukės, baldai ir juvelyriniai dirbiniai žinomi ir ypatingai vertinami visame pasaulyje.

Balio salos istorija

Manoma, kad pirmieji gyventojai šioje saloje apsigyveno dar 2 500 m. pr. m. e. 1343 m., Madžapadhito imperijos laikotarpiu, Balis buvo prijungtas prie Majų salyno. Balio sala Malajų salyne visada buvo nepriklausomas politinis ir kultūrinis vienetas, saugojęs savo unikalumą. Dėl šios priežasties net ir šiandien ši sala atrodo išskirtinė savo kultūra, religija ir vietinių gyvenimo būdu. Salą buvo okupavę olandai, per Antrąjį pasaulinį karą – japonai, o nuo 1950 m. Balis priklauso Indonezijai. XX a. septintajame dešimtmetyje saloje itin aktyviai pradėtas plėtoti turizmas.

Susisiekimas Balio saloje

Turistų pamėgti kurortai ir kitos lankytinos vietos Balyje yra pasiekiamos autobusu, tačiau jei norite patys planuoti savo kelionę ir turėti daugiau laisvės, galite išsinuomoti automobilį, motorolerį arba naudotis taksi paslaugomis. Viena iš Balyje populiarių transporto priemonių, skirtų nedideliems atstumams, – dviračiai, jų galima išsinuomoti čia esančiuose nuomos punktuose, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad eismas šioje saloje kiek chaotiškas.

Svarbiausios lankytinos vietos

Ubudo miestas

Poilsiaujant Balio saloje verta aplankyti pačiame salos viduryje įsikūrusį ir Balio salos kultūros širdimi vadinamą Ubudo miestą. Šis miestas garsėja ryžių terasomis, nuo kurių atsiveria įstabus kraštovaizdis. Ubudas – pati geriausia vieta norint pažinti Balio vietinių gyventojų kultūrą: čia galima išvysti vietinių amatininkų ir menininkų darbų, pasigrožėti tradiciniais šokiais ir muzika, aplankyti daugybę čia įsikūrusių meno galerijų, dirbtuvių. Rekomenduojama aplankyti Ubudo rūmus, kuriuose galima išvysti įspūdingų ritualinių šokių pasirodymų.

Šventasis beždžionių miškas

Nepamirštamą įspūdį turistams taip pat palieka Šventasis beždžionių miškas, kuriame be egzotiškų augalų ir čia gyvenančių ilgauodegių makakų galėsite tyrinėti išsibarsčiusias religines skulptūras, induistų šventyklas ir pajausti tobulą gamtos ir žmogaus harmoniją.

Uluvatu

Uluvatu sužavės jus įspūdingo grožio skardžiais, nuo kurių atsiveria begalinis Indijos vandenyno mėlis. Žvelgiant, kaip didelės bangos ritasi į krantą ar atsimušusios į skardį sudūžta, čia galima pajusti gamtos didybę ir galybę.

Agungo ugnikalnis

Salos panoramą harmoningai papildo čia esantis Agungo ugnikalnis. Šis ugnikalnis – pati aukščiausia salos vieta (3 148 m), nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas. Agungas – veikiantis ugnikalnis, paskutinį kartą jis buvo išsiveržęs 1963 m. Beje, vietiniai gyventojai ugnikalniams jaučia ypatingą pagarbą ir tiki, kad vulkanai saugo juos nuo ligų.

Besakih šventykla

Kelionė į Balį neatsiejama nuo apsilankymo Besakih šventykloje. Tai pati švenčiausia ir didžiausia šventovė visoje saloje, esanti ant Agungo ugnikalnio šlaito, 900 m aukštyje. Iš viso šią šventovę sudaro net 22 skirtingų dievų ir dvasių šventyklos. Besakih šventyklos istorija siekia dar priešistorinius laikus.

Kintamani kaimas

Verta aplankyti ir 1 400 m aukštyje kalnuose įsikūrusį Kintamani kaimelį, iš kurio atsiveria įstabi apylinkių panorama, jos pagrindiniai akcentai – Batur ugnikalnis ir tokio paties pavadinimo ežeras. Batur ugnikalnis yra aktyvus ir kartais išsiveržia. Į šio ugnikalnio viršūnę galiam įkopti – turistams yra organizuojami žygiai. Greta tyvuliuojantis Batur ežeras – pats didžiausias kalnų ežeras saloje, jo dydis išties įspūdingas: 8 km ilgio ir 3 km pločio. Aplink šį ežerą išsibarstę kaimeliai saloje patys seniausi, skaičiuojantys jau trečią tūkstantmetį.

Bratan ežeras

Bratan ežeras – vienas gražiausių visoje saloje. Čia tarsi ore juntama žmogaus tikėjimo ir gamtos galybės dermė: 1 200 metrų aukštyje, vulkano krateryje, susiformavęs ežeras, žaliuojančios jį supančios kalvos, ežero dievybei Devi Danu nešamos aukos ir ežerą juosianti paslaptinga Ulun Danu šventykla.

Taman Ayun šventykla

Dar viena ypatingo dėmesio verta šventykla – Taman Ayun. Ji stovi mažame kaimelyje Mengvi ir primena apie kažkada buvusią šios vietovės svarbą. Taman Ayun šventykla pastatyta apie 1634 m. Tvenkinio juosiamos šventyklos sodų terasos su kiemeliais išdėstytos skirtinguose lygiuose, o vandenyje žydi daugybė lelijų. Tai išties įspūdinga šventovė.

Tukad Unda užtvanka

Tukad Unda upės užtvanka – tai, ką pamatyti Balyje tiesiog būtina. Nuo jos krintantis vanduo atrodo tarsi krioklys.

Goa Gajah ola

Vienas iš turistų itin lankomų objektų saloje – T formos Goa Gajah ola, skirta dievui Ganešui. Manoma, kad šios olos istorija siekia XI a. Anksčiau čia būta senovės induistų ir budistų vienuolyno, o ola buvo skirta meditacijai. Goa Gajah olą iš išorės puošia įspūdingi raižiniai.

Gunung Kawi kapavietės

Pakerisano upės tarpeklio uoloje galima išvysti XI a. šventyklą ir kapaviečių kompleksą Gunung Kawi. Šią kapavietę sudaro 10 išraižytų koplytstulpių, uždengiančių kapaviečių nišas. Manoma, kad ši kapavietė skirta karaliui Anak Wungsu.

Bedugulas

Neabejotinai verta aplankyti ir centrinėse Balio salos aukštumose įsikūrusį Bedugulą. Bedugulo botanikos sodas garsėja didžiule egzotiškų augalų kolekcija ir paukščių įvairove. Bedugule taip pat atsiskleidžia ypatingas ežerų, prie jų esančių šventyklų ir didingų kalnų grožis.

Garsiausi kurortai

Sanuro kurortas

Sanuro kurortas traukia ramesnio poilsio ieškančius turistus. Balto smėlio paplūdimiai čia driekiasi net 15 km, be to, kurortas garsėja ir kaip vienas geriausių vandens sporto centrų saloje. Ši vieta tinka norintiems pradėti nardyti, norintiems išbandyti banglenčių sportą. Norintieji laiką praleisti kiek ramiau, turi galimybę pasivaikščioti po spalvingus atogrąžų sodus, apsilankyti čia įsikūrusiose jaukiose kavinutėse ar restoranuose.

Kutos kurortas

Kutos kurortas, besitęsiantis palei vandenyną 10 km, kiek judresnis. Jame be paplūdimių taip pat galima rasti įvairiausių parduotuvėlių, viešbučių, barų ir klubų, todėl šis kurortas populiarus tarp jaunimo. Kutos pakrantė kiek audringa, todėl pamėgta bangas gaudančių banglentininkų.

Nusa Dua kurortas

Nusa Dua kurortas skirtas mėgstantiems prabangą. Čia įsikūrę aukščiausio lygio viešbučiai, kavinės ir restoranai, o kurorto pakrantėje driekiasi puikūs paplūdimiai. Nusa Dua kurorte saugomas ir puoselėjamas natūralus gamtinis kraštovaizdis, kurortą puošia didelė augalų įvairovė, tropiniai sodai bei išpuoselėtos vejos.