Iranas

Kelioniumanija.lt

Oficialus pavadinimas

Irano Islamo Respublika

Regionas

Azija

Sostinė

Teheranas

Didžiausi miestai

Mašhadas, Istafanas, Tebrizas

Šalis garsėja

Persijos kultūriniu palikimu, persiškais kilimais

Plotas

1 648 000 km²

Gyventojų skaičius

74 mln.

Kalba

Persų

Pinigai

Irano rialas (IRR)

Informacija apie šalį

Iranas šiandien daugumai visų pirma asocijuojasi su nelabai saugia valstybe. Tačiau kadaise čia buvusi Persija garsėjo savo didybe ir kultūra. Šiandien šalyje yra išlikę daugybė istorinių ir kultūrinių paminklų, Iranas garsėja vietinių gyventojų svetingumu.

Persijos pavadinimas, kurį kraštui suteikė senovės graikai, buvo naudojamas iki 1935 m. Irano pavadinimas, išvertus iš proindoeuropiečių kalbos, reiškia „laisvą“ arba „kilmingą“.

Iranas įsikūręs Azijos pietvakarinėje dalyje, kai kurių yra priskiriamas Artimiesiems Rytams. Iranas ribojasi su Armėnija, Azerbaidžanu, Turkmėnija, Afganistanu, Pakistanu, Iraku ir Turkija. Šalies krantus šiaurėje skalauja Kaspijos jūra, o pietuose – Persijos ir Omano įlankos.

Irane vyrauja dykumos, kurios užima daugiau nei pusę šalies teritorijos. Iranas – kalnų šalis, didžiausią dalį užima Irano kalnynas. Kalnuose yra daugybė urvų. Šalies teritorijoje yra dažni žemės drebėjimai.

  • Aukščiausia viršukalnė – užgesęs Demavendo ugnikalnis (5 671 m)
  • Ilgiausia upė – Karunas (720 km)
  • Didžiausias ežeras – Urmija

LR Užsienio reikalų ministerija nerekomenduoja vykti į Iraną, ypač į neramius pasienio regionus su Afganistanu, Pakistanu ir Iraku. Sostinė Teheranas ir kiti didesni miestai yra mažiau pavojingi. Vykstant į Iraną Lietuvos piliečiams reikalinga viza.