Kelioniumanija.lt

Alhambra – prabangūs maurų valdovų rūmai Granadoje. Didingieji rūmai iškilo valdant Nasridų dinastijai, kuri buvo paskutinioji Ispanijos maurų dinastija, gyvavusi XIII-XV a. Maurai, arba iš Šiaurės Afrikos kilę arabai musulmonai, į Ispaniją atkeliavo VIII amžiuje ir didelę dalį Pirėnų pusiasalio valdė apie 700 metų, kol XV a. pabaigoje buvo galutinai išvyti iš šių žemių.

 

Alhambros rūmų kompleksą sudaro gynybinė tvirtovė, karališkieji rūmai, sodai, mečetės, o taip pat gyvenamieji namai bei kiti statiniai. Išvertus į lietuvių kalbą, Alhambra reiškia „raudonoji tvirtovė“. Toks pavadinimas jai prigijo rausvos spalvos plytų, iš kurių buvo išmūrytos palyginti atšiauriai pasitinkančios asketiškos išorinės pilies sienos. Tuo tarpu už tvirtų išorinių sienų slypi tikrasis maurų perlas – kontrastas išorės paprastumui, prabanga alsuojantis, arkomis, mozaikomis, freskomis, ornamentais ir raižiniais išgražintas pilies interjeras.

 

Nors saulės nutviekstoje Andalūzijoje beveik visais metų laikais trūksta vandens, sąmojingi Alhambros architektai pasirūpino, kad ant kalvos stūksančioje tvirtovėje jo niekuomet nestigtų. Tad čia įrengti sodai neapsieina be įspūdingų kanalų, baseinų, fontanų bei kitokių vandens kuriamų efektų. Be to, vanduo nuo seno musulmonų buvo vertinamas ir garbinamas. Tai buvo ne tik švaros, bet ir pažinimo simbolis, o kartu ir būtinas prabangos elementas. Vanduo Alhambroje ne tik sukuria akiai mielą estetinį vaizdą, bet ir atlieka vėsinimo funkciją kaitros nutviekstuose kiemeliuose.

Sakoma, kad norint pajusti tikrąją Alhambros dvasią, čia reiktų užsukti bent du kartus: dieną, kuomet saulės kepinama pilis alsuoja troškiu vidudienio oru, ir naktį, kuomet atsiskleidžia visos mauriškojo gyvenimo paslaptys.

Alhambra, ne sykį apgriauta ir apiplėšta, vėliau buvo restauruota ir dabar nesiliauja stebinti atvykėlių akis ir širdis. Rūmuose įkurtas islamo architektūros muziejus, supažindinantis su maurų kultūra.

Tačiau planuojantys aplankyti Alhambrą turėtų iš anksto rezervuotis įėjimo bilietus ir atvykti tiksliai bilietėlyje nurodytu laiku, kadangi lankytojų skaičius čia yra ribojamas, o norinčiųjų išvysti vienus gražiausių rūmų pasaulyje yra begalės.

 

Lankytinos vietos:

  • Baseinas, puoštas arkadomis bei gyvatvore
  • Tarybos menė
  • Sosto salė
  • Palacio del Partal yra seniausias pastatas rūmų komplekse
  • Sala de las Dos Hermanas
  • Karolio V rūmuose dabar yra saugomi ispanų-maurų dailės darbai.
  • Pokylių salė išsiskiria lubomis kurios yra odinės ir vaizduoja medžioklę bei pasakoja apie riterius.
  • Patio de los Leones yra vidinis kiemas. Jis yra apjuostas 124 marmuro kolonomis ir arkadomis, o viduryje stovi fontanas su 12 marmurinių liūtų.
  • Sala de los Abencerrajes salė.