Favinjana – dangaus žydrumo įlankos ir tunų medžioklė

Autorius: Algė Strolytė , 2013, Liepos 30d.
Favinjana – Viduržemio jūros sala, apie kurią greičiausiai negirdėjote. Tai puiki atostogų vieta, norintiems pabėgti nuo civilizacijos, rašo tinklaraštis Sicilija gyvai.
Sicilijos šiaurėje ir vakaruose esančias salas žino beveik tik italai, jie noriai renkasi jas savo atostogoms ir slepia šias vietas nuo masinio turizmo bangų. Favinjana (it.  Favignana) priklauso Egadi salynui, kurį sudaro trys salos – Levanzo, Favinjanos ir labiausiai nutolusi Maretimo sala. Favinjana iš jų pati didžiausia, plokščiausia ir labiausiai apgyvendinta. 20 kvadratinių kilometrų ploto Favinjanoje gyvena keturi tūkstančiai gyventojų.
Trapanio oro uoste išlipus iš lėktuvo tereikia valandos, ir jūs jau Favinjanoje. Iki Trapanio uosto – vos dvidešimt minučių kelio. Prie jų dar pridėkite pusvalandį plaukimo greituoju kateriu iki Favinjanos. 

Už poros žingsnių nuo uosto – mažytis miestelio centras (bažnyčia, keturios akmenimis grįstos gatvės ir kavinių apsupta pagrindinė miestelio aikštė). Vos išlipus į krantą, į akis krenta jachtų, katerių, laivelių, valčių ir dviračių gausa. Daugiau nei pusė jachtų ir katerių Favinjanos uoste priklauso trapaniečiams ar marsaliečiams. Jie, nors ir gyvendami prie jūros, neatsispiria salos traukai ir vasaros sekmadieniais su šeimomis ir draugais sėda į savo katerius ar jachtas ir plaukia į Favinjaną pasimaudyti dangaus žydrumo įlankose. 

 

6favinjana-sicilija.JPG 

Aplink salą – dviračiu 
Na, o atvykusieji ne nuosavu vandens transportu salos lankytojai paprastai nuomojasi dviračius. Prie uosto ir Favinjanos centre apstu jų nuomos punktų. Penki eurai per dieną – ir savarankiškai riedate aplink salą. 

Favinjana dar vadinama „drugeliu“ dėl į šį vabzdį panašios savo formos. Miesto centras įsikūręs tarp dviejų drugelio sparnų, o juos skiria Santa Caterina kalnas, kurio viršuje stūkso tvirtovė, devintame amžiuje pastatyta normanų ir  septynioliktame amžiuje ispanų transformuota į kalėjimą. Kalėjimas buvo uždarytas po Italijos suvienijimo 1860 m.  Nuo to laiko tvirtovė palikta be paskirties, tačiau viduje iki šiol galima rasti praėjusių amžių liekanų.

 

6favinjana-sicilija3.JPG 

 

Per dieną dviračiu įmanoma apvažiuoti visą salą, pakeliui sustojant maudynių žydrose salos įlankose. Gražiausios įlankos – Cala Rossa ir Cala Azzurra – įsikūrusios toje salos dalyje, kaip ir uostas.

 

Raudonasis tunas – dar vienas Favinjanos simbolis
Pagrindinis salos pajamų šaltinis ilgus metus buvo tunų žvejyba, kurią galima būtų pavadinti ir medžiokle. Vidutiniškai apie šimtą kilogramų sveriantys tunai būdavo smeigiami ietimis ir traukiami iš vandens didelio būrio vyro. Tunų žvejyba (itališkai mattanza, kas išvertus į lietuvių kalbą tiesiogiai reikštų „žudymas“) paprastai vyksta birželį – kai migruojantys tunai plaukia pro Favinjaną Afrikos krantų link. Didžioji dalis Sicilijoje pagaunamų tunų buvo gabenami į Japoniją.
Favinjanoje esanti Tonnara Florio (tunų apdorojimo vieta) jau dešimtmetį kaip uždaryta ir neveikia pagal savo tiesioginę paskirtį. Tradicinį (rankinį) medžioklės būdą nukonkuravo industrinė žvejyba. Tonnara pastatas prieš porą metų buvo restauruotas ir jame įrengtas muziejus. Deja jis šiuo metu taip pat neveikia, nes dėl saugumo reikalavimų reikia atlikti papildomus darbus.

Nors mattanza Favinjanoje ir nebevyksta, tunai vis tiek gaudomi. Atvykę į Favinjaną birželį ar liepos pradžioje galėsite paragauti šviežio tuno. Tunas kartais lyginamas su kiaule, nes maistui galima panaudoti kone visas jo dalis. Vienas populiariausių tuno produktų yra bottarga – tuno ikrai. Jie valgomi vieni – plonai pjaustyti su citrina ar tarkuoti – naudojami padažams prie makaronų gaminti. Favinjana garsėja geriausiomis bottarga Sicilijoje ir jų čia rasite visus metus.

 

6favinjana-sicilija2.JPG 

Sicilylive.wordpress.com 

 

Lankytinos vietos