Savaitgalis Milane (2). Itališka vakarienė ir pasivaikščiojimas po Bergamą

Autorius: Sigita Šalkauskaitė | Kelionių manija , 2013, Gruodžio 17d.

Begalinis italų šeimos, kurios namuose apsistojome atvykę į Milaną, svetingumas ir Milano puošmenos nebuvo vieninteliai dalykai, kuriais kelionės metu stebėjomis ir džiaugėmės. 

Pirmąją straipsnio dalį skaitykite čia

 

Kulinarinė pažintis su Lombardijos regiono virtuve

Dar labiau nei šiltas italų sutikimas nustebino itališka vakarienė, kurią mums paruošė minėta italų šeima. Žinoma, sumokėjome kiekvienas po 10 eurų. Dar prieš mums atvykstant jie pasiteiravo, ar norėsime tradicinės vakarienės. Ilgai nesvarstydami sutikome ir gavome nepalyginamai daugiau – ne tik gardžius patiekalus, bet ir ilgą bei nuoširdų bendravimą, domėjimąsi Lietuva, jos kultūra, įdomius pasakojimus apie Italiją. 

Aprodę savo namus, kuriais, matyti, labai džiaugiasi, šeimininkai mus nusivedė į virtuvę, kur smulkiai papasakojo apie visus patiekalus, kuriuos tą vakarą ruošė: apibūdino, iš ko gamins, kokius naudos prieskonius, kaip gamins bei kuriam regionui būdingas vienas ar kitas patiekalas. Kaip ir priklauso svečiuojantis Milane, vaišinomės Lombardijos regiono patiekalais: karpačio iš kalnuose užaugintų jaučių mėsos, itin populiariu šiame regione saliamiu, kuris patiekiamas kartu su marinuota cukinija, tradiciniais Bergamo ravioli, čia vadinami Casonsei di Bergamo ir jokiu būdu ne ravioli(!), rizoto su šafranu ir sviestu – risotto alla Milanese, o desertui buvo patiektas nuostabiausias naminis tiramisu. 

Jau minėjau, kad namų šeimininkas dirba someljė, tad nieko keisto, kad be įvairiausių vynų neapsiėjome – nuo lengviausio, iki stiproko saldaus tarsi likeris vyno, kuris, įspėjo italas, labai pavojingas – gerti skanu, bet galima labai greit apsvaigti. O tada už vairo geriau nesėsti, net ir po vienos taurės vyno – baudos čia milžiniškos, už kurias, anot mus priėmusių italų, dažnas dirba viešuosius darbus (apie metus laiko).

 

1bergamas-italija.jpg 

Bergamo gatvelė

 

Trumpa pažintis su Bergamu

Kitą rytą, po pasivaikščiojimo po Milaną, sėdome į traukinį ir riedėjome Bergamo link. Šis palyginti nedidelis 120 tūkst. gyventojų miestas galbūt ir ne toks žinomas kaip Milanas, tačiau tai antras lankomiausias miestas Lombardijos regione po Milano ir tikrai vertas dėmesio! 

Tik atvykę sėdome į miesto autobusą, palikome žemutinį modernų miestą (it. Città bassa) ir patraukėme į viršų, arba kitaip tariant į senamiestį – aukštutinį miestą (it. Città alta). Jau siauru keliuku autobusui manevruojant ir bandant išsukti vingiuotus posūkius, nesinorėjo atitraukti akių nuo lango. Žinoma, pirma mintis – čia dirbti autobuso vairuotoju bet kas tikrai negalėtų. Tačiau tai tik trumpas nukrypimas – visas dėmesys buvo skirtas miesto grožiui iš viršaus, vis tolstantiems namams raudonais stogais ir tolumoje baltuojančioms kalnų viršūnėms. 

Užkilus į viršų laukė miestas, aptvertas gynybine siena. Nuklydę tolėliau nuo panoraminių vaizdų, žavėjomės neįtikėtinai siauromis gatvelėmis, bažnyčiomis, katedromis, kurių nemaža dalis išdygo dar XII a. Ir čia nereikia vardinti jokių pavadinimų – tiesiog eiti ir gėrėtis didingais pastatais, kurie kone kiekviename žingsnyje priverčia stabtelėti ir pakelti galvą į viršų. 

 

1bergamas-virsutinis-miestas.jpg 

Bergamas, viršutinis miestas 

 

Ciao Italia ir būtinai čia sugrįšim

Trys dienos prabėgo nejučia, o mes stotyje jau laukiame traukinio link, nostalgiškai žyminčio mūsų kelionės pabaigą. Nors jau atsisveikinome su mus priėmusia italų šeima, netikėtai išgirstu savo vardą, o pasukusi galvą į šoną pamatau, kaip link mūsų žygiuoja dvi mergaitės ir moteris – taip, tai ta pati svetinga šeima. Ką jie čia veikia? Juk atsisveikinome, padėkojome už šiltą sutikimą, atsiskaitėme. Gal kažką palikom? 

Ne… Nieko nepalikom ir nieko nenutiko… Tiesiog vyresnioji mergaitė, kuri tuo metu, kai mes išvykome, buvo darželyje, norėjo atsisveikinti. Neištarė nė žodžio, tiesiog ištraukė iš kišenės mažą plastmasinės gėlės žiedą, padavė man ir iškart susigėdus nuleido galvą. Jos mama taip pat nieko nepasakė, tik nusišypsojo. Šypsena aplankė ir mano veidą, o ši trumpa trijų dienų kelionė tapo ne tik įdomi, įsimintina, bet ir miela širdžiai. 

 

1kelione-italija.jpg 

Nuotraukos Sigitos Šalkauskaitės 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

 

baneris Milanas-1.jpg

Lankytinos vietos