Savaitgalis Milane: pažinti italų svetingumą pakanka ir kelių dienų

Autorius: Sigita Šalkauskaitė | Kelionių manija , 2013, Gruodžio 09d.

Kai nusiperki bilietus į Milaną lapkričio mėnesį, tikiesi, jog pavyks ištrūkti iš lietingo lietuviško rudens ir nukeliavus truputį arčiau pusiaujo pasidžiaugti bent jau keliais saulės spinduliais. Deja, Milano Bergamo oro uoste mus pasitiko pliaupiantis lietus, galiausiai pavirtęs į šlapias snaiges. Na, ką padarysi – oro juk nesuplanuosi. 

Deja, tai nebuvo vienintelis nesklandumas – be to dar negavome ir internetu išsinuomoto automobilio. Tokiose situacijose pagalvoji apie kelis dalykus: pirma, visada reikia turėti „planą B“ (ypač kalbant apie transportą), antra, svarbiausia nusiteikimas ir požiūris, ir trečia, atostogos visuomet yra gerai, ir čia juk Italija! 

 

Italų svetingumas, kuriam nėra ribų

Ar galėtų būti kas nors geresnio, nei vėlų vakarą, permirkus nuo lietaus ir vargais negalais nusigavus iki savo atostogų būsto, jame rasti jaukiai liepsnojantį židinį, šiltą braškinį gėrimą bei gražiai padėtą kortelę su užrašu „Welcome. Benvenuto“? 

Nepatikėsite, bet gali.  Netrukus, mums dar tebeaikčiojant iš nuostabos, sugužėjo ir visa italų šeimynėlė, kurios namuose buvome apsistoję: rimtas, inteligentiškas vyriškis, dirbantis someljė, visuomet šypsena pasipuošusi jo žmona, interjero dizainerė (tuo galima buvo įsitikinti vos įžengus pro namų duris), turinti savo nedidelę dekoracijų parduotuvėlę ir besirūpinanti namų jaukumu, bei dvi mažos mergaitės, kurios iki 11 valandos vakaro nėjo miegoti, nes laukė „svečių”, t.y. mūsų. Nedidelė pastaba: šių žmonių mes nepažinojome, būstą susiradome ir išsinuomojome internetu! 

Džiaugėmės, šypsojomės, jautėmės lyg namuose, tačiau kaip tikriems įtariems lietuviams, nepratusiems prie tokio svetingumo, galvoje sukosi galybė klausimų: kodėl su mumis taip gražiai elgiasi? Ar tikrai žmonės nuoširdūs, ar siekia tik teigiamų komentarų internete? Kelionės pabaigoje gavome atsakymus į visus šiuos klausimus, bet apie tai vėliau. O dabar apie tai, kad gali būti ir geriau nei toks šiltas sutikimas. Tai – šviežias obuolių pyragas pusryčiams su nepriekaištingai paruošta itališka kava ir tokios pat nuoširdžios italų šypsenos kaip ir vakare. Bei nustojęs pliaupti lietus! 

 

1milanas-pusryciai.jpg 

 

Duomo katedra ir atvykėlių iš Afrikos triukai

Ne paslaptis, kad Italija, išsivysčiusi ir pasiturinti Europos šalis, vilioja emigrantus iš skurdžiau gyvenančių pasaulio šalių. Italijos salos – Sicilija ir Sardinija, esančios netoli Afrikos krantų – tai strategiškai patogus būdas laimės ieškantiems Tuniso, Libijos ir Alžyro gyventojams patekti į Europą bei iš salų nukeliauti ir į žemyninę Italiją. Taigi tamsiaodžių gyventojų, įvairiais būdais mėginančių prasimanyti pinigų, Milane netrūksta. O kai kuriems tamsiaodžiams taip pat netrūksta ir sumanumo. 

Vos tik atgavome žadą, kurį atėmė žymioji Milano Duomo katedra, atrodanti tarsi milžiniška smėlio pilis (jos statyboms prireikė 6 šimtmečių!) ir nusprendėme įsiamžinti prie šio statinio, netruko atbėgti pora vaikinukų, apsuptų balandžiais. Netikėtai mano delnas prisipildė kruopų, o balandžiai apspito tarsi bitės aplink medų, visai nenusiteikę aiškintis, kur yra žmogaus galva ir kad nelabai mandagu ant jos stovėti. Žinoma, tie mieli vaikinukai, pabėrė kruopų, paėmė iš manęs fotoaparatą ir pradėjo pyškinti vieną kadrą po kito. Pirma mintis – tuoj leisis į kojas ir pranyks žmonių minioje su mano fotoaparatu. Tad po kelių kadrų išsilaisvinau iš balandžių pinklių ir sėkmingai susigrąžinus fotoaparatą jau ruošiausi žygiuoti toliau. Tačiau negi tokia fotosesija nemokama? Žinoma, kad ne, vaikinukai pradėjo intensyviai kaulyti eurų. Na, svarbiausia, turiu ir fotoaparatą, ir smagius kadrus jame, o juk dėl vieno kito euro tikrai nenuskursime. 

 

Žvilgsnis į Milano puošmenas

Jei Milane atsidursite prie Duomo katedros (o visai šalia yra metro stotelė), dauguma lankytinų vietų bus pasiekiamos pėstute. Tai ir žymusis La Scala teatras, kuriame vyko garsių Pučinio, Verdžio kūrinių premjeros, Leonardo da Vinčio statula, atspindinti jo unikalų talentą ir vaizduojanti keturias jo meistriškumo sferas – tapybą, skulptūrą, inžineriją ir architektūrą. 

Žadą atimanti Galleria Vittorio Emanuele II išdygsta prieš akis vos apžiūrėjus minėtą statulą. Ir tikrai joje žavi ne žymiausios ir brangiausios pasaulio parduotuvės, kurios yra čia įsikūrusios, o įspūdingas pastatas, į kurį užėjus nebežinai, ar kelti galvą į viršų, ar žiūrėti žemyn į mozaika išraižytas ir tviskančias marmuru grindis. Verti dėmesio ir Sforzų rūmai (Castello Sforzesco), raudonomis plytomis ir vidiniu kiemu kiek primenantys Trakų pilį, tačiau šiuose rūmuose nepajusi viduramžių atmosferos, priešingai, čia dvelkia laisve ir šviesiomis emocijomis, galbūt todėl, kad 15 a. pilis buvo pertvarkyta renesansiniu stiliumi. 

Galiausiai tolumoje išdygsta arka – Taikos arka (it. Arco della Pace), pastatyta 19 amžiuje, po Napoleono pralaimėjimo Vaterlo mūšyje ir dedikuota taikai, o šiuo metu žymi istorinio Milano centro pabaigą. 

 

1milanas-duomo-katedra.jpg

Nuotraukos autorės

 

Istorijos tęsinį apie italų virtuvės subtilybes ir apsilankymą Bergame skaitykite čia

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

 

baneris Milanas-1.jpg