Kelioniumanija.lt

Etnos ugnikalnis – tai vienas didžiausių ir aktyviausių pasaulyje veikiančių ugnikalnių, o taip pat ir aukščiausias Europoje ugnikalnis (3329 m), esantis Sicilijos salos rytinėje dalyje, netoli Katanijos miesto. Antrąjį pagal dydį Italijos ugnikalnį, Vezuvijų, Etna lenkia maždaug 2,5 karto.

2013 m. Etnos ugnikalnis buvo įtrauktas į Unesco pasaulio paveldo sąrašą. Etnos apylinkės yra paskelbtos draustiniu. Sicilietiškai Etna vadinama Mongibello, arba tiesiog muntagna, kas reiškia kalną. 

Per 3,5 tūkstančių metų buvo užfiksuota per 200 didelių šio ugnikalnio išsiveržimų. Kadaise romėnai suteikė šiam grėsmingam ugnikalniui mitologinę reikšmę ir tikėjo, jog Etnos kalne yra ugnies dievo Vulkano kalvė. Taip pat legendos pasakoja, jog vienaakis ciklopas Polifemas kadaise gyveno vienoje iš ugnikalnio šlaito olų. 

Pats didžiausias užregistruotas Etnos išsiveržimas įvyko 1669 m., kuomet lavos upė užliejo 16 pietiniame šlaite įsikūrusių gyvenviečių ir nusiaubė dalį Katanijos miesto. Šio galingo išsiveržimo metu žuvo apie 12 tūkst. žmonių. 

Etnos šešėlyje įsitaisiusi Katanija – vienas svarbiausių Sicilijos miestų. Aktyvaus ugnikalnio pašonėje įsitaisęs miestas ne sykį buvo sugriautas, užneštas pelenais, bet vėl ir vėl atgijęs. Ugnikalnio dėka, aplinkinės teritorijos yra labai derlingos, tai iš dalies paaiškina vietinių žmonių norą be baimės įsikurti šioje gana pavojingoje zonoje. Etnos apylinkėse auginami vynuogynai ir klesti sodai. 

Norint aplankyti Etnos ugnikalnį ir iš arčiau įvertinti galingą gamtos jėgą, galimi keli variantai. Važiuoti galima ir nuosavu/nuomotu automobiliu. Yra keli pagrindiniai keliai, vedantys link ugnikalnio viršūnės – tai Pietinis ir Šiaurinis. Ugnikalnis yra išties nemažas, dėl to planuojant apsilankymą reikia skirti praktiškai visą dieną, kadangi vien ugnikalnio perimetras yra apie 140 km. 

Vienas populiariausių būdų aplankyti Etną yra Pietinis kelias link Sapienza Refuge, kuri yra 1910 m aukštyje. Iki šios vietos nuvažiuoti galima automobiliu, o toliau keltuvas užkelia į 2500 m aukštį, kur kelionę galima tęsti pėsčiomis ir pasiekti 2920 m aukštyje esančią kraterio zoną. Čia taip pat kursuoja specialios transporto priemonės.  

Norint apžiūrėti ugnikalnį galima leistis ir į kelionę traukiniu aplink Etną, kuris kursuoja tarp Katanijos ir Ripostos. Šis 110 km ilgio maršrutas vadinamas Circumetnea.

Daugeliui kiek netikėtas faktas yra tas, jog ant ugnimi kartais spjaudančios Etnos žiemą įrengiamos slidinėjimo trasos, rūkstančio kalno šlaite veikia keltuvai. Slidinėjimo entuziastai laukiami Linguaglossa ir Nicolosi vietovėse. 

Dar viena populiari pramoga Etnos gerbėjų tarpe – vulkaninių olų lankymas. Ugnikalnio šlaituose yra keli šimtai natūraliai susiformavusių lavos olų, kai kurios iš jų yra apie 80 m po žeme.