Kelioniumanija.lt

Panteonas – geriausiai išsilaikęs antikinis statinys Romoje.

Kadaise buvusi romėnų „visų dievų šventykla“, esanti Piazza della Rotonda aikštėje, buvo pastatyta maždaug II a. imperatoriaus Hadriano. Panteonas iškilo vietoje Marko Agripos panteono, kuris buvo čia pastatytas 27 m.pr.Kr., tačiau sudegė. Tačiau dedikacija žymiam karvedžiui ir Augusto Oktaviano draugui Agripai išliko ant dabartinio panteono.

Septintame amžiuje, Romoje įsigalėjus krikščionybei, Panteonas buvo paverstas bažnyčia, dėl to ir išliko praktiškai nepakitęs iki šių dienų.

Apvalios formos pastatą puošia portikas su korintinėmis kolonomis. Pastato vidų apšviečia natūrali šviesa, krentanti pro angą kupolo viršuje, oculus. Net ir praėjus dviems tūktančiams metų po šio architektūros šedevro statybos, Panteono kupolas yra didžiausias pasaulyje kupolas, pastatytas tokia technologija. Kupolo aukštis ir vidinis plotis yra vienodi ir sudaro 43,3 m, arba 145 romėniškosios pėdos.

Apsilankymas Panteone yra nemokamas. Išvertus į lietuvių kalbą, Panteonas reiškia „viskas, kas susiję su dievais“. 

Bene žymiausias Panteone palaidotas žmogus yra renesanso dailininkas Rafaelis. Taip pat Panteone yra ir įvairių Italijos monarchų antkapiai.

 

baneris Roma-1.jpg