Kelioniumanija.lt

Kaljaris (Cagliari) – tai uostamiestis Sardinijoje (160 tūkst. gyventojų), šios Italijai priklausančios salos sostinė. Miesto pavadinimas Casteddu vietine Sardinijos kalba reiškia pilį.

Kaljario krantus skalauja Viduržemio jūra ir supa Kaljario arba Angelų įlanka. Pagrindinis miesto paplūdimys – Poetto – yra ilgiausias paplūdimio ruožas visoje Italijoje, kuris prasideda nuo Velnio balnu vadinamo kalno, ir tęsiasi 9 km bei yra žinomas dėl savo balto smėlio.

 

Kaljario istorija 

Kaljaris – tai antikinis miestas su gilia istorija, valdytas ne vienos civilizacijos. Dar 5000 metų prieš Kristų mieste apsigyveno klajoklių gentis, o 7-tame amžiuje prieš Kristų miestas tapo prekybos kolonija finikiečiams.

3-iame amžiuje prieš Kristų Sardiniją užkariavo kartaginiečiai, vėliau romėnai ir sala tapo Romos respublikos ir Romos imperijos dalimi. Visoje saloje iki Romos imperijos žlugimo vyravo ramybė. 6-tame amžiuje sala tapo nepriklausoma karalyste, tačiau Kaljaris tuo metu buvo sugriautas piratų atakų ir visiškai apleistas.

Miestas buvo atstatytas 11 amžiuje, tačiau vėliau patyręs dar ne vieną užkariavimą, kol galiausiai 1861 m. Kaljaris tapo Italijos karalystės dalimi.

 

Kaljario įžymybės

Taigi mieste ir dabar galima pamatyti skirtingų laikotarpių atspindžių: nuo priešistorinių kapaviečių olose iki Art Nouveau stiliaus architektūros. Čia yra ir romėnų laikotarpį atspindintis II amžiuje statytas amfiteatras, neo-romaninio stiliaus Santa Maria katedra (Duomo) su neogotikiniu fasadu, 14 amžiuje pastatyti bokštai (Torre di San Pancrazio ir Torre dell’Elefante).

Nuo tvirtovės Bastione di San Remy apžvalgos aikštelės atsiveria miesto ir pakrantės panorama. Miesto vaizdais iš aukštai galima grožėtis ir nuo Monte Urpinu viršukalnės arba tiesiog Viale Europa apžvalgos platformos, kuri iškilusi 100 metrų virš jūros lygio.

Marina – tai Kaljario uosto rajonas, kuriame apstu parduotuvėlių ir kavinukių. Čia įsikūrusi miesto Rotušė. Besivaikantys romėnų palikimo turėtų užsukti į Šv. Eulalijos bažnyčios požemį, kuriame eksponuojamos romėnų statinių bei grindinio liekanos.

Kaljario botanikos sodas yra vienas garsiausių Italijoje, tai tarsi žalioji oazė miesto centre, kur yra gausybė tropinių ir Viduržemio regiono augalų.

Mieste taip pat galima stebėti rožinius flamingus, kurie saulei per daug nekaitint pasirodo visu savo grožiu didžiuliuose Santa Gilla ir Molentargius pelkynuose, kurie apsaugoti ES ir Ramsaro konvencijos.

Didžiausias mieste ir visoje saloje festivalis ir istorinis karnavalas – Sant’Efisio – Kaljario globėjo šventė, kuri vyksta gegužės 1-4 d.  Festivalio metu miesto centre galima stebėti spalvingas eitynes, susipažinti su tradiciniais Sardų kostiumais.