Ekonomika ir politika

Kelioniumanija.lt

Japonijos ekonomika yra viena stipriausių pasaulyje. Šalis yra antra po JAV didžiausių ekonominių jėgų pasaulyje, o pagal perkamosios galios paritetą ji yra trečia po Kinijos ir JAV.

Šalyje išvystyta mažmeninė prekyba, bankininkystė, nekilnojamas turtas, transportas, draudimas, telekomunikacijos. Japonijoje yra didelės ir pažangios elektronikos prietaisų, automašinų, laivų, plieno, spalvotų metalų, cheminių medžiagų, tekstilės, apdoroto maisto įmonės.

Pagrindiniai eksporto partneriai yra JAV, Europos Sąjunga, Kinija, Pietų Korėja, Taivanas. Japonija daugiausiai eksportuoja transporto įrangą, elektroniką, motorines transporto priemones, chemines medžiagas. Pagrindiniai importo partneriai yra Kinija, JAV, Europos Sąjunga, Saudo Arabija, Australija, Pietų Korėja, Indonezija. Šalis importuoja žaliavas, mašinų detales, kurą, schemines medžiagas, maisto produktus.


Japonija yra konstitucinė monarchija. Valstybės vadovas yra imperatorius, kurio sostas yra paveldimas, bet jo galios labai apribotos. Didžiausią galią turi Ministras Pirmininkas bei į parlamentą išrinkti nariai.

Parlamentas yra įstatymų leidžiamoji valdžia. Jis yra sudarytas iš Atstovų ir Patarėjų rūmų. Atstovų rūmuose yra 480 narių, kurie renkami piliečių ketveriems metams. Patarėjų rūmus sudaro 242 nariai išrinkti piliečių kas šešerius metus. Japonijoje balsavimo teisę turi vyresni nei 20 metų asmenys.

Ministras pirmininkas yra vyriausybės vadovas. Jį renka parlamentas ir skiria imperatorius. Ministrų kabinetui priklauso vykdomoji valdžia. Ministrus skiria ir atleidžia ministrų kabineto vadovas ministras pirmininkas.