12 Šiaurės Amerikos gamtos stebuklų

Autorius: Kelionių manija , 2010, Sausio 14d.

Įspūdingi kriokliai, kvapą gniaužiantys kanjonai, sausrų ir karščio išdegintos dykumos, taurus ledynų grožis, į dangų šaunantys geizeriai, tūkstantmečių suformuoti gamtos dariniai – visas šias grožybes galima išvysti Šiaurės Amerikoje.

Didysis Kanjonas, JAV

Spalvingas ir kvapą gniaužiantis Didysis Kanjonas (Grand Canyon) – tai stačių šlaitų tarpeklis, kurį suformavo Kolorado upė ir jos intakai Arizonos valstijoje. Kai kuriose vietose iki 2000 m gylį siekiančiame kanjone kadaise buvo įsikūrę indėnų gentys. Šiandien čia per metus apsilanko per milijoną žmonių, žinoma, tik nedaugelis leidžiasi į pavojingą žygį kanjono šlaitais. Kanjono viršaus ir apačios temperatūrų skirtumai kartais būna tokie dideli, kad kanjono viršuje gali būti pilna sniego, o apačioje – galima pasišildyti kaitrioje saulėje.


Arkų nacionalinis parkas, JAV

Arkų (Arches) nacionalinis parkas, esantis Jutos valstijoje, lankytojus traukia įstabiais gamtos dariniais – vėjo ir vandens suformuotomis arkomis, kurių čia priskaičiuojama per 2 tūkstančius. Minkštose uolienose per maždaug 300 mln. metų susiformavo įvairaus dydžio arkos bei kolonos.

np-arches1-800x533.jpg

 

Didysis Geizeris, JAV

Jeloustouno (Yellowstone) nacionaliniame parke, kuris buvo įkurtas 1872 m. ir yra seniausias visame pasaulyje, priskaičiuojama apie 300 trykštančių geizerių, iš kurių Didysis Geizeris yra garsiausias. Jo fontanas šauna į 60 metrų aukštį, o reginys trunka apie 10 minučių ir pasikartoja kas kelias valandas.

np-yellowstone2-800x600.jpg

 

Poliarinės meškos, Manitoba, Kanada

Čerčilis (Churchill) – tai baltųjų meškų, vienų iš stambiausių sausumos grobuonių, karalystė. Kasmet Hadsono įlankos pakrantėje, Čerčilyje, baltosios meškos laukia, kada užšals vanduo ir galima bus pradėti ruonių medžioklę. Spalio-lapkričio mėnesiais Čerčilyje galima stebėti poliarines meškas. Dėl to miesteliui prigijo pasaulio poliarinių meškų sostinės vardas.

Cercilis-meskos.jpg

 

Mirties slėnis, JAV

Mirties slėnis (Death Valley), nusidriekęs JAV Kalifornijos ir Nevados valstijose, yra žemiausia, sausiausia ir karščiausia vieta Šiaurės Amerikoje. Mirties slėniui priklauso karščio rekordas – čia 1913 m. buvo užfiksuota aukščiausia oro temperatūra Vakarų pusrutulyje – +56.7°C, kuri nedaug atsilieka nuo pasaulio rekordo 58°C.

np-death-valley3-800x532.jpg

 

Niagaros kriokliai, JAV-Kanada

Įspūdingi Niagaros kriokliai (Niagara Falls) šniokščia JAV ir Kanados pasienyje ir yra gausiai lankomi turistų. Praeito amžiaus 6-7 dešimtmečiais buvo labai populiaru susituokus atvykti prie Niagaros krioklių praleisti medaus mėnesio, o šią maniją primena iki šių dienų apylinkėse išlikusi daugybė pigių motelių. Įdomu tai, jog Niagaros kriokliai palaipsniui slenka link Niagaros upės ištakose esančio Erio ežero, kadangi uolienos yra palyginti minkštos ir lengvai yra.

kt-niagaros-kriokliai3-800x532.jpg

 

Braiso kanjonas, JAV

Jutos valstijoje esantis Braiso kanjonas (Bryce Canyon) garsus pasagos pavidalo amfiteatrais, natūraliai susidariusių uolose. Šiuos amfiteatrus ir kitas figūras išgraužė vanduo, ledas bei sniegas. Uolos Braiso kanjone – ryškios ir įvairiaspalvės: raudonos, oranžinės, baltos. Jų spalva priklauso nuo oksiduojančių mineralų. Vietiniai pajutų genties indėnai tikėjo, jog šios gamtos suformuotos uolos iš tikrųjų yra akmenimis paversti jų protėviai, kadaise gyvenę šiose žemėse. Juos už piktus darbus nubaudė kerštingasis dievas.

braiso-kanjonas-jav.jpg

 

Aliaska

Aliaska – didžiausia pagal plotą ir kartu rečiausiai apgyvendinta JAV valstija. Maždaug du trečdaliai Aliaskos teritorijos priklauso amžino įšalo zonai. Viena iš įspūdingiausių lankytinų vietų Aliaskoje – Koledžo fiordas, kurio ilgis 30 km. Koledžo fiordą galima pasiekti plaukiant kruiziniu ar kitokiu laivu. Mažesniu laivu galima priartėti prie pat ledynų. Į šią atšiaurią vietovę rekomenduojama vykti birželio-rugpjūčio mėnesiais, kadangi žiema čia itin žvarbi. Plaukiant laivu galima išvysti ant ledkalnių žaidžiančius ruonių jauniklius ar lašišas žvejojančius lokius.

kt-aliaska2-800x600.jpg

 

Siono kanjonas, JAV

Netoli Didžiojo kanjono nacionalinio parko prie Kolorado upės esančiame Siono (Zion) nacionaliniame parke galima pamatyti įspūdingas suakmenėjusio geltono smėlio kopas. Jų aukštis siekia kelis šimtus metrų. Siono kanjonas – labai gilus, susiformavęs per 4 mln. metų vietovę skalaujant Mergelės upės atšakai.

np-zion2-800x447.jpg

 

Dramhelerio nederlingosios žemės, Kanada

Dramhelerio nederlingosios žemės (Drumheller Badlands) – tai Kanado Albertos provincijoje esanti dykynė, kurią sudaro smiltainiai ir skalūnai. Uolienų erozija suformavo įdomius kauburius, daubas bei kanjonus. Šių uolienų amžius siekia 70 mln. metų. Teritorijoje taip pat randama dinozaurų fosilijų.

Drumheller-Kanada.jpg

 

Baltieji smėlynai, JAV

Baltieji smėlynai (White Sands) – tai neįprasta baltų smėlio kopų dykuma Naujosios Meksikos valstijoje, JAV. Baltą kopų spalvą lemia gipso kristalai. Paprastai gipso kristalai neišsilaiko žemės paviršiuje, nes gipsas tirpsta vandenyje, tačiau šios vietovės itin sausas klimatas palankus gipso kristalams išsilaikyti. Vėjas ne tik supusto iki 30 m aukščio kopas, bet ir po truputį „stumia“ jas link šiaurės rytų – per metus kopos pasislenka apie 6 km.

kt-white-sands2.jpg

 

Monumento slėnis, JAV

Vandens ir vėjo sukelta erozija suformavo Monumento slėnį (Monument Valley) Jutos ir Arizonos valstijose. Kadaise čia plytėjusiame akmenuotame lauke minkštąsias uolienas išgraužė vanduo ir vėjas. Iki šių dienų išliko tik natūralios gamtos suformuoti monolitai – jų aukštis siekia 457 m.

np-monument-valley2-800x533.jpg 

 

Skaitykite daugiau apie lankytinas vietas JAV ir Kanadoje 

Taip pat skaitykite:

14 Pietų Amerikos gamtos stebuklų

10 Australijos gamtos stebuklų