Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Maždaug nuo 2200 m. pr. Kr. iki VI a. Senovės Jemenas priklausė daugeliui karalysčių. Šis kraštas kontroliavo prieskonių prekybą.

VII a. šalyje paplito islamas ir arabų kalba, nes islamo Kalifatas pradėjo labiau kontroliuoti kraštą.

Nuo IX a. Jemenas buvo padalintas į dvi istorines dalis: kalnuotą Aukštutinį Jemeną ir derlingą Žemutinį Jemeną. Aukštutinis Jemenas buvo Zaidi imamato dalis, o Žemutinį Jemeną valdė įvairios vietinės ir užsienio dinastijos.

XVII-XVIII a. beveik visą Jemeną valdė Kasimidų dinastija.

1839 m. Adeną užėmė Britanija ir jį paskelbė savo kolonija. Tuo metu į šalį pradėjo veržtis Osmanai ir per XIX a. užėmė šiaurinę Jemeno dalį. Taip Jemenas buvo padalintas į Pietų ir Šiaurės dalis.

1918 m. Šiaurės Jemenas atsiskyrė nuo Osmanų imperijos ir pasiskelbė Jemeno Karalyste.

1962 m. Jemeno Karalystė tapo Jemeno Arabų Respublika.

1967 m. iš Pietų Jemeno pasitraukė britai ir buvo sukurta Pietų Jemeno Liaudies Respublika.

1990 m. gegužės 22 d. šalys susijungė į Jemeno Respubliką.

Jemeno kultūrai per visą šalies istoriją didelę įtaką darė įvairios civilizacijos.

Tankiausiai gyvenama Jemeno sritis yra drėgniausia šalies dalis, kurioje yra sostinė Sana bei kiti miestai. Bet, palyginti su kitomis arabų valstybėmis, Jemeno miestuose gyvena mažiausiai žmonių.

Šalyje apie 96% gyventojų yra Jemeno arabai, o likusių gyventojų daugumą sudaro indai. Valstybėje gyvena apie 1300 genčių.

Pagrindinė žmonių veikla yra žemės ūkis. Gyventojai dažniausiai dirba nedidelius žemės sklypus.

Šalyje mėginama įgyvendinti didelius pasikeitimus mokslo srityje. Intensyviai siekiama suteikti mokymosi galimybę 95% 6-14 m. Jemeno gyventojų ir sumažinti gyventojų neraštingumą.

Oficiali kalba Jemene yra arabų, bet didžiuosiuose miestuose vis daugiau žmonių supranta angliškai.

99% Jemeno žmonių yra musulmonai. Iš jų dauguma yra sunitai, o kiti – šiitai. Daugiausiai sunitų gyvena šalies pietuose ir pietryčiuose, o šiitai įsikūrę šiaurėje ir šiaurės vakaruose.