Dykumų Manhetenas – Šibamas

Autorius: Kelionių manija , 2011, Sausio 26d.

Nors Niujorko Manheteno dangoraižių labirintą Šibamas primena tik iš tolo, dykumų apsupty įsikūręs senovinis miestas laikomas seniausiu dangoraižių miestu pasaulyje.

Arabijos pusiasalyje, Jemeno centrinėje dalyje esančio miesto daugiaaukščiai pastatai, įvairiom prasmėm pralenkę laiką, buvo statomi iš saulėje džiovintų molinių plytų. Žvelgiant iš toliau atrodo, tarsi namai būtų suformuoti iš smėlio. Statydami neįprastai aukštus namus, miesto įkūrėjai tokiu būdu bandė apsisaugoti nuo beduinų antpuolių.


Šibamas buvo įkurtas III amžiuje, kuomet Hadramauto slėnyje įsikūrė pabėgėliai iš Šabvos. Neilgai trukus miestas tapo Hadramauto karalystės sostine. Pro šalį ėjo senasis Smilkalų kelias: vilkstinės gabendavo smilkalus ir mirą, kurie buvo vertinami labiau nei auksas. Taipogi šiuo keliu buvo gabenamos ir kitos prabangos prekės: indiški prieskoniai, arabiški audiniai, brangakmeniai ir kt. Miestas itin klestėjo iki IX a.

jemenas-sibamas1.jpg


Dauguma šiandien išlikusių namų buvo pastatyti XVI a. po Šibamą nusiaubusių potvynių. Tai vienas seniausių ir geriausių miesto urbanistinio planavimo, pagrįsto vertikaliąją plėtra, pavyzdžių.

jemenas-sibamas6.jpg


Maždaug 500 namų, esančių Šibame, yra 5-8 aukštų, nemažai iš jų yra aukštesni negu 30 m aukščio. Kiekviename aukšte yra vienas arba du butai. Beveik taisyklingo kvadrato formos teritorijoje išsidėsčiusį Šibamą supa gynybinė miesto siena.

jemenas-sibamas3.jpg


Patys namai, tarsi norėdami užsimaskuoti dykumoje, yra smėlio spalvos, o jų viršus paprastai dažomas balta spalva. Taip siekiama sumažinti svilinančios saulės poveikį siaurose miesto gatvelėse. Apatiniuose namų aukštuose įrengtos parduotuvėlės ar prekių sandėliai. Ant kai kurių pastatų stogų įrengti nedideli sodeliai.

jemenas-sibamas2.jpg


Nors Šibamas 2009 m. buvo tapęs Al-Qaeda teroristų taikiniu, šiandien miestas labiausiai kenčia nuo natūralaus gamtos poveikio – lietaus ir erozijos.

jemenas-sibamas.jpg