Anglijos sodai: kur ieškoti gražiausių?

Autorius: Kelionių manija , 2015, Kovo 06d.
Sodininkystė Anglijoje turi gilias tradicijas, o anglai neretai save vadina sodininkų tauta. Net mažiausio būsto savininkai randa būdų, kaip įsirengti bent miniatiūrinį sodelį. Vis tik, šalyje apstu didžiulių sodų ir parkų, kuriais grožisi ne tik patys britai, bet ir atvykėliai. Net ir sodų įrengimo stilius, paplitęs 18-19 a., pavadintas angliškuoju – jam būdingas romantika dvelkiančio kaimiško kraštovaizdžio atkartojimas, o vienas iš būtinų elementų – vandens telkinys. 

Keliaujant po Angliją galima aplankyti ne vieną sodą, čia vardijame žymiausius. Ir nors įvairiais metų laikais šie sodai skleidžia savitą žavesį, vis tik, pavasaris nuginkluoja saulės išsiilgusių žiedų gausa. 

 

Karališkieji botanikos sodai

Pačiame Londone esantys Karališkieji botanikos sodai, arba Kew Gardens, daugiausia lankytojų sulaukia pavasarį, kuomet čia išsiskleidžia milijonai žiedų. Kovo-balandžio mėnesiais soduose pražįsta apie 5 mln. pavasarinių gėlių – tulpių, narcizų ir kt. Tačiau soduose, be pavasarinių gėlių, auginama ir daugybė kitų augalų rūšių. Unesco saugomi Kew sodai, įkurti dar 18 amžiuje, dabar užima per 130 ha plotą.

 

angliskas-sodas-kew.jpg 

 

Edeno sodai

Anglijos pietvakariuose, vaizdingajame Kornvalio pusiasalyje esančiame St. Austell miestelyje įkurtas didžiulis žiemos sodas, pavadintu Eden Project. Tai milžiniškos oranžerijos, kurių bendras plotas prilygsta 30-iai futbolo aikščių. Čia galima pasivaikščioti po atogrąžų miškus, pasigrožėti sodininkystės šedevrais. Iš viso šiuose soduose auga per milijoną augalų iš trijų skirtingų klimato juostų. 

 

angliskas-sodas-eden.jpg 

 

Hidkoto sodas

Už keleto mylių į pietus nuo Stratfordo prie Eivono (Stratford-upon-Avon) verta aplankyti Hidkoto sode (Hidcote Manor Garden) – tai dar vienas įstabus sodas, įkurtas 20 a. pradžioje. Lankytojus čia pasitinka spalvingi augalai bei gyvatvorėmis atskirtų siaurų takelių labirintas. Šiuos sodus kūrė žymus kraštovaizdžio architektas Lawrence Johnston, kuris taip pat buvo ir neapilstantis keliautojas ir į sodą atgabeno įvairiausių rūšių augalų iš viso pasaulio. 

 

angliskas-sodas-hidkot.jpg 

 

Vizlio sodas

19 a. pabaigoje įkurtas buvo įkurtas eksperimentinis sodas, kuris vėliau pavadintas Vizlio (Wisley) vardu ir atiteko Karališkajai sodininkų bendrijai. Šiandien šis sodas pristato vieną gausiausių augalų kolekcijų visame pasaulyje. Vizlio sodas įsikūręs už 25 mylių į pietvakarius nuo Londono centro. 

 

angliskas-sodas-vizlio.jpg 

 

Sisingersto pilies sodas

Vienas žymiausių Anglijoje yra ir Sisingersto pilies sodas (Sissinghurst Castle Garden). Šis sodas buvo įkurtas tik 20-ojo amžiaus trečiajame dešimtmetyje, tačiau nemažai šarmo jam suteikia istorinė Sisingersto pilis, kadaise buvusi kalėjimu. Sodą įrengė rašytoja Vita Sackville-West kartu su vyru. Jos sodas – tarsi didžiulis namas su daugybe kambarių, kurių sienos – tai kruopščiai prižiūrimos gyvatvorės.

 

angliskas-sodas-s.jpg 

      
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.