Kodėl Anglijoje taip mėgstami pokalbiai apie orą?

Autorius: Laura | Dolce Vita , 2013, Vasario 22d.

Netektų ilgai galvoti, kokia populiariausia tema Anglijoje. Oras, oras ir dar kartą oras. Kiekvienas pokalbis prasideda ne nuo įprasto amerikiečiams – How are you?, bet nuo – It‘s raining Cats and Dogs today. It‘s so cold. Vow , we have snow/sunshine… Ir milijonų kitų variantų. O kiekvienas teiginys visada vainikuojamas magiškuoju – isn‘t it? Galbūt galėtų pasirodyti keista, kodėl šalies, turinčios patį neįdomiausią orą pasaulyje, gyventojai taip mėgsta apie jį šnekėti. Čia nėra nei cunamių, nei žemės drebėjimų, nei staigių karščių, nei baisių šalčių. Beveik visas 365 dienas per metus oras vienodai pilkas. Tačiau kiekvienas pokalbis vis tiek prasideda nuo meteorologinių naujienų.

 

Ir žinote kodėl?

Ogi todėl, kad pokalbiai apie orą yra ne šiaip pokalbiai apie orą. Kai kas nors jūsų paklausia – It‘s so cold again today, isn‘t it? Manote tai būtent tai ir reiškia? Ot ir ne! Negalėtumėt būti labiau neteisūs. Tai reiškia, ne ką kitą, o  – Aš noriu su tavim pasišnekėti, pabendraukim please. Nes dažniausiai toks pokalbis pereina prie visai kitų temų, kaip pavyzdžiui apie atostogas Velse (kur sulijo visą šeimyną ir nupūtė palapinę į jūrą), futbolo varžybas (kur vartininkas paslydo ir susilaužė koją) ar skėtį (kurį ką tik sulaužė vėjas nevidonas).

Būtų didžiausiais nemandagumas ir netaktas paprieštarauti vyraujančiai pasibaisėjimo oru atmosferai (arba retais atvejais euforijai dėl saulės spindulėlio). Tikrą anglą ištiktų šokas, jei į jo pastangas užmegzti kontaktą, staiga atsakytumėt – Hm, I don‘t think this is cold… The opposite quite warm for me… Galiu beveik garantuoti, kad staiga įsivyrautų nejauki pauzė. Ar mažų mažiausiai pašnekovo vyzdžiai keistai išsiplėstų. Jei jau norite šitaip atsakyti, bent jau motyvuokite savo ekscentriškumą. Kitaip  liksit nesuprastas šioje gerų manierų ir tikrų jausmų slėpimo profesionalų šalyje. Puikus atsakymo variantas būtų – Yes, quite cold, but at least it doesn‘t rain, isn‘t it? Ir pokalbis toliau tekės sava vaga, niekam nesukeldamas streso.

 

Beje oro sąlygos čia turi savo hierarchiją blogėjimo tvarka:

Saulėta ir šilta

Saulėta ir šalta

Debesuota ir šilta

Debesuota ir šalta

Lyja ir šilta

Lyja, šalta ir apsiniaukę

 

Kaip manote kuris variantas yra vyraujantis?

Laikydamiesi šios sistemos visuomet galite išplėtoti plepėjimo meną iki aukštumų. Taip apsiniaukę, bet nelyja (nes tai yra geriau nei apsiniaukę ir lyja). Taip, šalta, bet saulėta (nes tai yra geriau, nei šalta ir apsiniaukę)… Bet tik pabandykit pakeisti kryptį, ir pamatysit kaip greit pašnekovo nuotaika pasikeis.
Ir šiaip būnant užsieniečiu kritikuoti Anglijos orą blogas tonas. Kaip manote ar labai jie mėgsta australus, kai šie nusijuokia į akis – What you mean 20°C is hot in the summer? Come to Australia – I’ll show you what is really hot. Teisingai, nemėgsta! Aš irgi esu gavus ilgiausią paskaitą iš anglo, kai drįsau paburbėti apie bjaurų lietų. Na suprantama, kaip ir kiekvienos šalies gyventojas, nemėgsta, kai jiems mina ant nuospaudos.
Beje, kol kas nepaminėjau sniego. Nes šis fenomenas yra atskira tema. Jis visuomet užklumpa netikėtai, visuomet spaudžiant dideliam šalčiui (-1°C), visuomet jam niekas nebūna pasiruošę, ir visuomet pamatysi ne vieną gražuolę, kėblinančią per pusnis apsiavusią aukštakulnėm basutėm (?!?).
Keisčiausia, kad visi slapta svajoja apie baltas Kalėdas… Tačiau sniegas niekuomet per jas neužklumpa. Pagal kiaulystės dėsnį griežtai arba prieš jas (sukeldamas baisiausią paniką visų skrendančių namo tarpe), arba po jų (kai jau nėra jokio skirtumo). Na, gal kada nors išsipildys tūlo anglo svajonė, ir jis vieną dieną galės pasidžiaugti baltomis Kalėdomis?
Tai tiek pastebėjimų iš šalies su nuobodžiausiu oru pasaulyje. Bet kartais ir mes turime čia pramogų, tokių kaip kad sniegas ir saulė. Be to, žiemą bent jau nešalta.
Parengta remiantis Kate Fox knyga „Watching the English“

anglija-londonas-telefonas-1.jpg

 

baneris-Londonas.jpg