Kelioniumanija.lt

Stounhendžas (Stonehenge) – tai vienas iš garsiausių Europoje priešistorinių paminklų, magiška ir mistinė vieta. Spėjama, jog ši ritualinė vieta buvo pastatyta apie 3000 m. pr. Kr.

Tiksli objekto paskirtis yra ginčų objektas, yra net keletas versijų. Spėjama, jog ratu sustatyti akmenys vaizduoja metų laikų kaitą ir dangumi judančios saulės trajektoriją. Taip pat manoma, jog tai buvusi svarbi sakralinė vieta, čia buvo atliekamos apeigos ir ritualai. Taip pat manoma, jog Stonehenge buvo naudojamas kaip Saulės arba Mėnulio kalendorius.

Kas pastatė šį mistinį statinį – iki šiol paslaptis. Vieni šį milžinišką darbą priskiria karaliui Artūrui, kiti – Merlinui, dar kiti – paslaptingiesiems Atlantidos gyventojams ar net ateiviams iš kitų planetų. Tačiau viena aišku, jog tie, kas statė šį mistinį statinį, gerai išmanė astronomiją, o taip pat turėjo puikias inžinerijos žinias.

Stonehenge ansamblį sudaro masyvūs trilitai, t.y. du statmeni akmens luitai, laikantys trečiąjį gulsčią. Apskaičiuota, jog kai kurie luitai sveria apie 50 tonų, tad belieka tik įsivaizduoti, kokia milžiniška jėga arba įmantrus mechanizmas juos galėjo pakelti.

Mokslininkai spėja, jog šie akmenys buvo atgabenti iš Pietų Velso.

Netoli paslaptingojo Stonehenge esančiame Solsberio (Salisbury) miestelyje galima aplankyti muziejų, kuriame eksponuojami Stonehenge apylinkėse rasti ginklai, papuošalai ir kiti radiniai.

Nors Stonehenge yra viena populiariausių lankytinų vietų Jungtinėje Karalystėje, tačiau daugiausiai lankytojų čia sulaukiama per vasaros saulėgrįžą (birželio 20-21 d.). Susirinkusieji kartu laukia aušros tikėdamiesi išvysti ypatingą reginį: saulė pasirodo tiesiai virš vieno iš mistiškąjį ansamblį sudarančių akmenų – Kulno akmens.

 

Stonehenge lankymas (2014 m.):

  • Vasaros mėnesiais Stonehenge lankytojams yra atviras kasdien nuo 9 iki 20 val., kitu metu darbo valandos yra trumpesnės (žiemą – 9.30-17.00). 
  • Kadangi lankytojų srautas yra didelis, norint aplankyti Stonehenge, būtina registruotis internetu iš anksto. 
  • Įėjimo kaina suaugusiems 13,90 £