Kelioniumanija.lt

Birmingemas (Birmingham) – antras pagal dydį Jungtinės Karalystės miestas, įsikūręs beveik pačiame Anglijos centre. Per Birmingemą veda svarbūs magistraliniai keliai, geležinkelis, todėl iš miesto patogu pasiekti kitus didžiuosius miestus, tokius kaip Mančesteris, Notingamas ar Londonas. Birmingemas laikomas vienu svarbiausių ekonominių Jungtinės Karalystės centrų. Miestą supa daugybė kalvų, o per patį jį teka net trys – Teimo, Rėjaus ir Koulo – upės.

 

Miestas garsus dviem futbolo klubais – „Birmingham City“ ir „Aston Villa“, čia taip pat veikia „Cadbury“ šokolado fabrikas. Birmingemas ypatingas ir vandens kanalų sistema – pasak pabuvojusiųjų mieste, vandens kanalų gausa čia stebina labiau nei Venecijoje. Neišdildomą įspūdį palieka jaukus pasiplaukiojimas laiveliu po Birmingemo senamiestį, grožintis architektūros paminklų gausa. Mieste daugybė žaliųjų plotų, parkų ir sodų, kuriuose miesto gyventojai ir svečiai gali pabėgti nuo šurmulio ir stebėtis gamtos grožiu. Naktinių pramogų ieškančius turistus traukia Broad street gatvė – joje išsidėsčiusi daugybė naktinių klubų, barų ir diskotekų.
Didelis architektūrinis palikimas, muziejų, pramogų įvairovė ir išpuoselėta gamtinė aplinka – tai, dėl ko kelionė į Birmingemą paliks neišdildomą įspūdį. Miestas turistus traukia ir kultūrinių renginių gausa: parodomis, koncertais, karališkuoju baleto teatru ir tarptautiniais renginiais, tarp kurių minėtinas garsusis Birmingemo džiazo festivalis, pritraukiantis daugybę svečių iš visos Europos.

Birmingemo istorija
Birmingemas įkurtas VI a. kaip anglosaksų žemdirbių kaimelis, tačiau pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose kaimas paminėtas tik 1086 m. XII a. Birmingemas išaugo į miestą ir tapo svarbiu prekybos centru. XVII a., Anglijos pilietinio karo metais, miestas tapo svarbiu pramonės centru, jame buvo vystoma ginklų gamyba, o XVIII a. Birmingemas jau buvo žinomas kaip didžiulis pramonės centras. Antrojo pasaulinio karo metais miestas buvo smarkiai sugriautas, tačiau vėliau atstatytas.

Susisiekimas Birmingeme
Birmingemas – didelis miestas, tad pėsčiomis visų lankytinų vietų pasiekti tikrai nepavyks. Po miestą galima keliauti traukiniais arba tramvajais, taip pat čia išplėtota autobusų sistema, prireikus, galite pasinaudoti ir taksi. Taip pat galite išbandyti ekskursiją autobusu – taip ne tik neteks patiems sukti galvos, ką pamatyti Birmingeme, bet ir išgirsite gido pasakojimą apie svarbiausių miesto objektų ar viso miesto istoriją.

Svarbiausios lankytinos vietos

Viktorijos aikštė – miesto centre esanti aikštė, dabartinį vardą gavusi 1901 m. karalienės Viktorijos garbei. Šią aikštę supa trys akį traukiantys pastatai: dvi rotušės ir Tarybos rūmai. Pastatyta XIX a. Viktorijos laikų stiliaus rotušė primena senovės romėnų šventyklą. Šiandien rotušė atvira visuomenei: joje organizuojami įvairūs koncertai, parodos, konferencijos ir kiti kultūriniai renginiai. 1879 m. pastatytuose Tarybos rūmuose veikia muziejus ir paveikslų galerija. Viktorijos aikštėje vyksta įvairios miesto šventės, koncertai ir festivaliai.

Sutton parkas visoje Europoje garsėja kaip didžiausias miesto parkas – jis apima net 970 hektarų žemės ploto. Parkas, kaip karališkasis, buvo suformuotas dar XII a., o 1528 m. prie jo prijungus ir greta esančius miškus parkas tapo viešas. Lankantis šiame parke galima pasivaikščioti po senuosius miškus, grožėtis vandens telkiniais ir didžiuliais žalumos plotais. Dabar parke veikia net du golfo aikštynai, siūloma kitų aktyvaus laisvalaikio leidimo būdų tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, veikia restoranai, todėl parkas nuolat lankomas vietinių miesto gyventojų ir jo svečių.

Perrott bokštas – tai, ką pamatyti Birmingeme tiesiog būtina. Šis bokštas laikomas vienu seniausių miesto pastatų ir kartu yra vienas lankomiausių miesto objektų. 29 metrų bokštas buvo pastatytas 1759 m. D. Perrotto žemėse, o jo atsiradimo istorija apipinta įvairiausiomis legendomis.

Šv. Lorenco bažnyčia – nuostabus gotikos ir romanų stiliaus architektūros paminklas, pastatytas dar XII a. Bažnyčia žavi ne tik savo išore, bet ir kukliu interjeru. Bažnyčios lankytojai gali išvysti viduramžių baldus, skulptūras, didelę istorinę vertę turinčius paveikslus ir ypatingo grožio XIII a. vitražus.

Šv. Pilypo katedra – baroko stiliaus anglikonų bažnyčia, pastatyta žymaus anglų architekto T. Archerio XVIII a. pradžioje. Ši katedra išskirtinė tuo, jog yra viena mažiausių Anglijoje.

Dar viena katedra, kurią taip pat rekomenduojama aplankyti lankantis Birmingeme – tai XIX a. vidurio Šv. Čedo katedra. Ši katedra viena iš pirmųjų katalikų bažnyčių, pastatytų po anglų reformacijos.

Birmingemo muziejuje ir Meno galerijoje eksponuojama meno, istorijos, archeologijos ir etnografijos eksponatai iš viso pasaulio. Iš viso muziejuje veikia daugiau nei 40 galerijų, kuriose eksponuojama apie pusė milijono eksponatų. Neseniai muziejuje atidaryta nauja galerija, kurioje pasakojama intriguojanti ir paslaptimi apgaubta istorija apie Stafordšyro lobį. Atskirą galeriją sudaro Birmingemo istorijos kolekcija, per kurią galima pažinti miesto gyventojų ir paties miesto istoriją. Šiame muziejuje taip pat išvysite meno ir kitų reliktų, apimančių net septynis Europos ir viso pasaulio istorijos ir kultūros šimtmečius, taip pat graikų ir romėnų, senovės Egipto kultūras.

Būtinai aplankykite Juvelyrų kvartalą, kuriame veikia net apie 100 papuošalų parduotuvių, traukiančių akį spindinčiomis vitrinomis. Be to, čia veikia keletas muziejų, meno galerijų, kuriuose taip pat verta pasižvalgyti. Nepamirškite pasigrožėti ir šio kvartalo architektūros palikimu.

Thinktank mokslo muziejus populiarus tiek tarp suaugusiųjų, tiek tarp vaikų. Muziejuje praktiškai galima susipažinti, kaip veikia įvairūs dėsniai, pamatyti kitus mokslo stebuklus: garo variklius, kalbančius robotus, šokolado pakavimo mašinas. Įspūdingame keturių aukštų pastate sukaupta didžiulė pasaulio mokslo ir istorijos eksponatų kolekcija. Muziejuje taip pat veikia planetariumas, Mokslo sodas, organizuojami įvairūs užsiėmimai ir programos.

Nacionalinis motociklų muziejus – tai muziejus kurį privalo aplankyti kiekvienas, besidomintis transporto evoliucija. Šis muziejus pripažintas geriausiu ir didžiausiu visame pasaulyje britų motociklų muziejumi. Per metus muziejus pritraukia apie 250 tūkst. lankytojų, o šiuo metu muziejaus kolekciją sudaro jau daugiau nei 1000 eksponatų. Šiame muziejuje eksponuojami seniausių laikų ir patys moderniausi motociklai.

Pačiame miesto centre įsikūręs Nacionalinis jūrų muziejus Sea Life nustebins vandens gyvūnijos gausa: čia 1 milijono tonų vandens akvariume pamatysite plaukiojančias medūzas, aštuonkojus, vėžius, ryklius ir įvairiausias kitas žuvis. Lankytojams didžiausią įspūdį palieka povandeninis tunelis, kuriuo vaikštinėjant galima iš arti stebėti jūros gyvenimą.

Turistų itin mėgiamas ir muziejus Cadbury pasaulis (Cadbury World). Šis muziejus išskaidytas į 14 zonų, kuriose pasakojama, kaip šokoladas atsirado ir kaip vystėsi jo gamyba. Čia taip pat galite pamatyti visą šokolado gamybos procesą, kaip šokoladas pakuojamas ar įsigyti šokolado didžiulio saldumynų asortimento parduotuvėje.

Rajone „Atgal į praeitį“ (Back to Backs) galima susipažinti su britų buitimi ir jos istorija 1840–1970 m., kurią atspindi rajono pastatai ir juose eksponuojami namų apyvokos daiktai. Šiame rajone matomi dviejų ir trijų aukštų pastatai dėl didėjančios britų populiacijos buvo pastatyti XIX a., tačiau dauguma jų vėliau buvo nugriauti, o gyventojai perkelti į naujus. Šis muziejus – tai puiki galimybė susipažinti su XIX–XX a. gyventojų buitimi.

Už 25 minučių kelio nuo Birmingemo įsikūręs vienas lankomiausių pramogų parkų Jungtinėje Karalystėje – Drayton Manor parkas. Šiame parke, 113 hektarų plotą apimančioje teritorijoje, veikia įvairiausi atrakcionai, siūlomos kitos pramogos. Drayton Manor zoologijos sode gyvena daugiau nei šimtas rūšių gyvūnų iš viso pasaulio. Taip pat galite apsilankyti parke įsikūrusioje Dinozaurų šalyje ar čia veikiančiuose muziejuose.