Kelioniumanija.lt

Donkasteris (Doncaster) – šiaurės Anglijoje, pietų Jorkšyre, įsikūręs miestas. Dėl savo geografinės padėties Donkasteris yra svarbus susisiekimo centras. Miestas turtingas dar romėnų laikus siekiančia istorija ir architektūros paveldu, taip pat nepriekaištingai išpuoselėtais parkais.
Nors miestas nėra itin didelis, čia veikia bent 40 barų ir klubų, todėl mieste ras, ką veikti, ir ieškantys naktinių pramogų. Mieste taip pat veikia įvairūs restoranai, galintys pasiūlyti patiekalų iš viso pasaulio.

Donkasterio istorija
Donkasterio praeitį lydėjo nuosmukiai ir pakilimai. Manoma, kad šioje vietovėje gyventa jau anksčiau, tačiau Donkasteris išaugo iš I a. ant Dono upės kranto pastatyto romėnų forto. IX a. Donkasteris jau minimas kaip vienas iš 28 Didžiosios Britanijos miestų. Kraštą užkariavus normanams mieste pastatytas fortas ir Conisbrough pilis. Iki tol plėtęsis miestas XIII a. pradžioje išgyveno didžiulį gaisrą.
iki 1334 m. Donkasteris buvo turtingiausias miestas pietų Jorkšyre ir šeštas svarbiausias miestas visame Jorkšyre, tačiau iki 1379 m. miestas tiesėsi po alinančio maro, nusinešusio daugybės gyventojų gyvybes. XVI–XVII a. miestas sparčiai plėtėsi, nors ir šiuo periodu jį lydėjo maro protrūkiai. Miestelis buvo žinomas dėl savo turtingų žemvaldžių, stačiusių prabangius dvarus. Jam plėstis ir klestėti didelės reikšmės turėjo per miestą vedę pagrindiniai keliai nuo Londono iki Edinburgo, prie miesto plėtros prisidėjo XX a. vystyta anglies kasyba.

Susisiekimas Donkasteryje
Donkasteris nėra itin didelis miestas, todėl jo viešojo transporto sistemą sudaro autobusai ir priemiestiniai traukiniai. Lankytinos vietos Donkasteryje ir miesto pakraščiuose nesunkiai gali būti pasiekiamos autobusu, o tolimesnėms vietovėms pasiekti rinkitės priemiestinius traukinius.

Svarbiausios Donksaterio lankytinos vietos

Donkasterio muziejus ir meno galerija
Donkasterio muziejus ir meno galerija yra pagrindinis miesto muziejus, kuriame galite pamatyti gamtos istorijos, archeologijos, krašto istorijos ir dekoratyvinio meno kolekcijas.

Šv. Jurgio bažnyčia
Nuo XIX a. vidurio istoriniame miesto centre stūkso į architektūros paveldo sąrašą įtraukta Šv. Jurgio bažnyčia. Anksčiau šioje vietoje stovėjo dar viduramžių laikais statyta bažnyčia, tačiau ją sunaikino gaisras. Dabartinę miesto simboliu laikomą bažnyčią projektavo garsus architektas seras G. G. Skotas. Bažnyčia laikoma vienu geriausių Viktorijos laikų gotikiniu architektūros paminklu. Šią bažnyčią puošia nemažai gyvūnų skulptūrų, kurie, manoma, saugo bažnyčią, taip pat garsiojo laikrodžių kūrėjo E. J. Dento laikrodis ir įspūdingi, skirti groti penkiomis rankomis vargonai.

Donkasterio rezidencija
Viešėdami Donkasteryje būtinai pasigrožėkite elegantiškąja rezidencija, baigta statyti 1748 m. Šiame pastate posėdžiauja miesto savivaldybės taryba ir vyksta oficialūs mero priėmimai. Iš išorės pastatu pasigrožėti galima bet kada, tačiau norint patekti į vidų būtina čia atvykti atvirų durų dienomis.

Šv. Katerinos ligoninė
Jei domitės, ką pamatyti Donkasteryje dar, būtinai nukeliaukite pasigrožėti įspūdingos architektūros Šv. Katerinos ligoninės pastatu. Ligoninė buvo įkurta 1845 m., o 1959 m. jai suteiktas Šv. Kotrynos ligoninės vardas. Dabar šiame įstabiame pastate veikia sveikatingumo centras.

Conisbrough pilis
Donkasterio pietvakariuose stūksanti didinga XII a. Conisbrough pilis – vienas žymiausių lankytinų objektų visose Donkasterio apylinkėse. Šioje vietoje dar prieš XII a. stovėjo ir kita pilis, taigi vietovė mena ilgą ir turiningą istoriją. XVI a. pilis buvo stipriai apgriauta, o rekonstruota tik XX a. Dabar šioje normanų pilyje veikia muziejus, o užlipus į 30 metrų aukščio bokštą galima grožėtis atsiveriančiu nuostabiu peizažu. Pilyje taip pat organizuojamos ekskursijos, įvairūs renginiai, viduramžių riterių pasirodymai.

Sandall parkas
Šiaurinėje miesto dalyje esantis Sandall parkas populiarus tiek tarp aktyvų, tiek tarp ramų poilsį mėgstančių turistų. Beveik 28 hektarų plote yra daugybė takelių, žaliųjų plotų, ežeras, kuriame galima pažvejoti, dvi žaidimo aikštelės.

Cusworth rūmai
Kelionė į Donkasterį neatsiejama nuo pasivaikščiojimo po Cusworth rūmų apylinkes. Šie rūmai – XVIII a. architektūros paminklas, neatsitiktinai kartais pavadinami Donkasterio karūnos brangakmeniu. XXI a. atsivėrus rūmų durims lankytojai kviečiami ne tik į čia veikiantį muziejų, bet ir į įvairias organizuojamas krašto istorijos, architektūros paveldo, gamtos parodas ir renginius. Neišdildomą įspūdį palieka ir istorinis rūmų parkas, žavintis ežerais, želdynais.

Jorkšyro laukinės gamtos parkas
Turistų itin mėgiamas pietrytinėje miesto dalyje įsikūręs Jorkšyro laukinės gamtos parkas. Jame galite pamatyti iš įvairiausių pasaulio kraštų atvežtų ir nuo išnykimo saugomų gyvūnų rūšių, kurias parke ne tik siekiama išsaugoti, bet ir kurių populiacija čia po truputį didinama. Lankytojai iš arti gali susipažinti su daugybe neįprastų gyvūnų, tokių kaip žirafos, beždžionės, liūtai, poliarinės meškos ir pan., gyvenimu.
Parko teritorijoje įrengta poilsio, iškylų zonų, sporto ir vaikų žaidimo aikštelių, per parko teritoriją išsiraizgę pažintiniai takai. Šiame parke taip pat organizuojami įvairūs kultūriniai renginiai.

Lankytinos vietos netoli Donkasterio

Bostono parko ferma
Būtinai aplankykite į rytus nuo Donkasterio nutolusią Bostono parko fermą. Bostono parko ferma apima arbatines, kukurūzų labirintą, žirgyną ir 320 hektarų dirbamos žemės ploto ūkį. Tai tarsi zoologijos sodas, tačiau jis ypatingas tuo, kad jame gyvena ne laukiniai, o naminiai gyvūnai, kuriuos lankytojai gali iš arti pamatyti vaikščiodami po teritoriją nutiestais takais, be to, fermos svečiai naminius gyvūnus gali patys pašerti. Dar vienas itin turistų mėgiamas traukos objektas Bostono parko fermoje – liepos–spalio mėnesiais lankytojams prieinamas didžiulis kukurūzų labirintas.

Potteric Carr gamtos rezervatas
Vos už kelių kilometrų į pietryčius nuo Donkasterio nutolęs Potteric Carr gamtos rezervatas – tai dar vienas laukinės gamtos kampelis. Didžiulėje, daugiau nei 200 hektarų ploto teritorijoje pamatysite didelę retų ir nykstančių paukščių, tarp kurių mažasis margasis genys, slanka ar tulžys, drugelių ir kitos faunos bei augalų įvairovę. Per teritoriją driekiasi keturi 2–5 km ilgio pažintiniai takai.

Brodsworth dvaras
Verta aplankyti 8 km į šiaurės vakarus nuo Donkasterio nutolusį Brodsworth dvarą ir sodus. Tai viena geriausiai išsilaikiusių Viktorijos užmiesčio sodybų visoje Anglijoje, nuo 1860 metų beveik nepakitusi. Turistams atviras dvaras turi daugiau nei 30 kambarių. Vaikštinėdami po šį dvarą praeities atmosferą pajusite grožėdamiesi autentišku namo interjeru, senoviniais baldais ir kitais buitiniais rakandais. Taip pat Viktorijos laikotarpio daro sodą puošia daugybė nepaprasto grožio retų ir neįprastų augalų, gamtos fone išryškėja grakščios skulptūros. Vasarą čia dažnai organizuojami įvairūs renginiai.

Sandtofto troleibusų muziejus
Netoli Donkasterio, Sandtofto kaimelyje, įsikūręs troleibusų muziejus, kuriame saugoma didžiausia istorinių troleibusų kolekcija visame pasaulyje. Kiek daugiau nei 2 hektarų plote eksponuojama 60 troleibusų. Specialiai tam per visą teritoriją net nutiestas troleibusų laidų tinklas, todėl muziejaus lankytojai gali ne tik grožėtis eksponatais, bet ir jais pasivažinėti.

Markham Grange garo muziejus
Už kiek daugiau nei 10 minučių kelio automobiliu į šiaurės vakarus įsikūręs privatus garo variklių muziejus Markham Grange Steam Museum. Išskirtinę muziejaus ekspoziciją sudaro stacionarūs garo varikliai, jūros garo varikliai ir garo siurbliai.