Kelioniumanija.lt

Glazgas – didžiausias Škotijos miestas, išsidėstęs šalies vakaruose ant Klaido upės kranto. Miestas garsėja savo teatrų ir koncertų salėmis, prabangaus interjero Viktorijos ir Edvardo laikų pastatais. Glazgas neabejotinai gali būti vadinamas muzikos miestu – kiekvieną savaitę čia įvyksta apie 130 įvairiausių muzikos renginių, pradedant populiariąja ar roko ir baigiant keltų muzika ir opera. Anksčiau garsėjęs kaip pramonės centras, dabar miestas žinomas dėl savo komercijos, turizmo ir kultūros, todėl kelionė į Glazgą kiekvienam miesto svečiui palieka neišdildomą įspūdį.

Glazgo istorija
Dabartinėje miesto teritorijoje žmonių gyventa jau tūkstančius metų. Tai lėmė vietovės geografinė padėtis – Klaido upės pakrantės buvo tinkamos plėtoti žvejybą. Visgi miesto kūrimosi pradžia sietina su romėnais, kurie čia įkūrė apsaugos postus, skirtus apsiginti nuo Keltų ir kitų Šiaurės tautų puldinėjimo, ir pastatė Antonino sieną. Glazgo miestas įkurtas VI a., kai čia krikščionių misionierius šv. Mungo pastatė bažnyčią. Kurį laiką Glazgas buvo žinomas kaip religinis centras. Tik XIII a. miestas pradėjo vystytis sparčiau, tai rodo pirmasis per Klaido upę nutiestas tiltas.
XIX a. Glazgas buvo žinomas kaip pramonės centras, jame klestėjo medvilnės ir geležies perdirbimo fabrikai. Nuo XIX a. miestas taip pat garsėjo ir laivų statybos pramone, per Glazgo uostą ėjo svarbūs vandens keliai, mieste itin išsiplėtė prekyba tabaku, cukrumi ir medvilne. Miestas buvo laikomas vienu turtingiausių pasaulio miestų, pirkliai jame statė prabangius pastatus, paminklus, investavo į pramonės plėtrą, viešojo transporto sistemą ir kultūrinį miesto gyvenimą. XX a. antrojoje pusėje miestas išgyveno pramonės nuosmukį, tačiau dabar jis užima stiprią poziciją turizmo ir kultūros srityse.

Susisiekimas Glazge
Lankytinos vietos Glazge patogiai gali būti pasiektos viešuoju transportu, kuris mieste tikrai gerai išplėtotas. Mažesniems atstumams galima rinktis autobusus ar tramvajų. Beje, autobusai mieste dieną kursuoja dažniau nei kas dešimt minučių, tačiau vakare važinėja kiek rečiau. Didesnius atstumus patogu įveikti metro, kuris kursuoja nuo pat ankstaus ryto iki beveik vidurnakčio. Kelionėms taip pat galima rinktis taksi, tačiau tai kiek brangesnis malonumas. Miesto centras itin pritaikytas keliauti pėsčiomis: tvarkingi šaligatviai, pėsčiųjų perėjos, be to, interneto svetainėje walkit.com galima susidaryti savo kelionės pėsčiomis planą. Mieste taip pat galima išsinuomoti dviratį.

Svarbiausios lankytinos vietos
XII a. Glazgo katedra (Šv. Mungo katedra) – vienas svarbiausių miesto simbolių. Manoma, kad katedra pastatyta toje vietoje, kur VI a. šv. Mungo pastatė pirmąją bažnyčią. Katedros pastatas – įstabus Škotijos gotikos stiliaus architektūros pavyzdys. Katedra žavi ne tik išore, bet ir interjeru: daugybe skliautų, vitražais ir akmens dirbiniais.

Kelvingrove meno galerija ir muziejus įsikūręs žavingame XIX a., Viktorijos laikų, pastate. Muziejaus kolekciją sudaro gana įvairūs eksponatai: fosilijos, gyvūnų griaučiai, senovės Egipto radiniai, škotų buities įrankiai, ginklai, šarvai, dekoratyvinės dailės ir kiti meno kūriniai. Muziejuje eksponuojami žymių menininkų, tokių kaip Dali, van Gogo, Botičelio, Rembranto, Monė ir kitų, darbai. Iš viso čia sukaupta daugiau nei 8 tūkst. meno kūrinių.

Miesto rūmai, kuriuose įsikūrusi miesto taryba, buvo pastatyti 1888 m. Italijos Renesanso stiliumi. Kiekvieną dieną šiame pastate organizuojamos ekskursijos, kurių metu turistai gali išvysti prabangius marmuro laiptus, fojė, posėdžių ir itin prašmatnią pokylių salę. Priešais pastatą, Džordžo aikštėje, stovi kelių ryškių istorinių asmenybių skulptūros, dažnai čia vyksta įvairūs renginiai.

Nemažai turistų pritraukia ir Policijos muziejus. Glazgo policijos pajėgos – seniausios visoje Didžiojoje Britanijoje, įkurtos dar 1779 m. Miesto policija nagrinėjo daug garsių bylų, todėl muziejuje galima išvysti daugybę eksponatų, susijusių su jomis. Taip pat muziejuje galima susipažinti su viso pasaulio policijos pajėgų istorija.

Glazgo botanikos sodas lankytojus stebina net keliomis įspūdingo grožio oranžerijomis, tarp kurių – XIX a. Kibbke rūmai. Tai 2 137 m2 ploto stiklinis pastatas, iš pradžių naudotas parodoms ir koncertams rengti, tačiau vėliau, nuo 1880 m., jame pradėta auginti augalus. Dabar turistai čia gali išvysti didelę Naujosios Zelandijos ir Australijos taurėpapartinių kolekciją.

Žaliasis Glazgo parkas – tai, ką pamatyti Glazge tiesiog būtina. Šis šiauriniame Klaido upės krante XV a. įkurtas parkas yra seniausias miesto parkas. Jame stovi didingas 1806 m. pastatytas 43,5 metrų aukščio paminklas, skirtas admirolui H. Nelsonui atminti, parkui žaismingumo suteikia sero W. Collinso garbei įrengtas fontanas. Žaliojo Glazgo parko teritoriją puošia ir Liaudies rūmai. Šiame pastate įkurtas muziejus, kuriame galima iš įvairiausių perspektyvų susipažinti su Glazgo ir jo gyventojų istorija. Vaikštinėjant išpuoselėtais parko takeliais dėmesį atkreipia ir įstabus 1855 m. kabantis Šv. Andriejaus tiltas.

Paupio muziejuje eksponuojama didelė transporto priemonių ir jų modelių kolekcija. Muziejuje galima susipažinti su sausumos ir jūros transporto istorija. Be kiek įprastesnių lokomotyvų, autobusų, tramvajų, automobilių ir lėktuvų, muziejus taip pat apima ir atkurtą metro stotį, senosios Glazgo gatvės modelį ir kitus eksponatus.

Burrellio kolekciją sudaro viduramžių meno kūriniai, įskaitant vitražus ir gobelenus, ąžuolinius baldus, viduramžių ginklus ir šarvus, Islamo meną, radinius iš senovės Egipto ir Kinijos, Dega, Sezano impresionistinius kūrinius, modernistines skulptūras ir kitus vertingus eksponatus iš viso pasaulio. Iš viso muziejuje galima išvysti daugiau nei 8 tūkst. eksponatų.

Pietinėje miesto pusėje, kiek daugiau nei 6 km nuo miesto centro, įkurtas Karalienės parkas – įstabaus grožio gamtos kampelis. Šis XIX a. įkurtas parkas apima 60 hektarų plotą, čia tyvuliuoja tvenkinys, gausu žalumos, prie kurios harmoningai dera parke stovinti Krikštytojo bažnyčia. Šiame parke dažnai organizuojami įvairūs koncertai bei kiti kultūriniai renginiai.

Glazgo mokslo centre galima išvysti šimtus interaktyvių mokslo eksponatų. Didelį įspūdį palieka šiame mokslo centre esantys didžiausias Škotijoje IMAX ekranas ir planetariumas, kuriame galima stebėti apie 9 tūkst. žvaigždžių. Centro lankytojų dėmesį patraukia ir čia stovintis 127 m aukščio bokštas. Tai vienintelis pastatas pasaulyje, kuris sukasi 360 laipsnių kampu.

Aukštasis laivas (Glenlee) – tai daugiau nei 80 metų plaukiojęs ir net 4 kartus Žemės rutulį apiplaukęs laivas. Dabar šis laivas veikia kaip muziejus, jame galima išvysti įdomių ekspozicijų. Tai vienintelis išlikęs plaukiantis Glazgo laivų statybos laivas visoje Jungtinėje Karalystėje.

Antonino siena – tai įtvirtinimai, pastatyti ant akmens pamatų ir žymėję Romos imperijos ribas Škotijoje. Ši siena tęsėsi apie 63 km ir buvo apie 3 m aukščio. Šios sienos vardas kilo nuo Romos imperatoriaus Antonino Pijaus, kuris inicijavo jos statybą, vardo. 2008 m. šis statinys įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Kelionė į Glazgą neįsivaizduojama be apsilankymo prie Škotijoje didžiausio gėlavandenio – Loch Lomondo – ežero. Šis ežeras yra vos 50 km į šiaurės vakarus nuo Glazgo. Jame yra apie 30 įvairiausio dydžio salų ir salelių, o aplink visą ežerą driekiasi pėsčiųjų ir dviračių takai. Šioje vietovėje galima ne tik grožėtis gamtos grožiu, bet ir išbandyti įvairių vandens pramogų. Turistams čia siūloma paplaukioti baidarėmis, kanojomis, vandens motociklais, burlaiviais ar kruiziniais laivais.