Kelioniumanija.lt

Lidsas (Leeds) – šiaurės Anglijoje, Vakarų Jorkšyre, įsikūręs didmiestis. Per miestą teka vaizdinga Ero upė. Lidsas – svarbus šalies paslaugų ir verslo centras, turistų traukos taškas. Aplankykite šį miestą ir Jūs – kelionė į Lidsą tikrai paliks neišdildomų įspūdžių.

Miestas turtingas architektūros paveldu ir nuostabia gamta – norintieji atsiplėšti nuo gyvybingo miesto šurmulio gali pabėgti į čia esančią gausybę miesto sodų, parkų, pasivaikštinėti po upės apylinkes ar kitus gamtos kampelius.

Lidsas garsėja ir savo kultūrine veikla: muziejų įvairove, talentingu teatru, mieste organizuojamais tarptautinio dėmesio susilaukiančiais karnavalais ir festivaliais. Pavyzdžiui, Lidso karnavalas yra seniausiai rengiamas karnavalas Vakarų Europoje ir laikomas antru pagal dydį Jungtinėje Karalystėje. Lidse organizuojama ir daugiau nei 10 kitų tarptautinio masto renginių, pavyzdžiui, Lidso festivalis, Tarptautinis Lidso filmų festivalis ar festivalis „Šviesioji naktis“, suteikiantis galimybę miesto kultūrines erdves aplankyti naktį.
Lidso mieste veikia net keturi universitetai, todėl čia daug jaunimo ir aktyvus naktinis gyvenimas: mieste gausybė barų, alinių, naktinių klubų ir restoranų, net ir naktį netyla gyvos muzikos koncertai.

Pagrindinėje miesto gatvėje Albion Place nuolat šurmuliuoja praeiviai, čia veikia daugybė kavinių ir parduotuvių.

Lidso istorija

Manoma, kad miesto istorija prasidėjo V a., kai dabartinėje miesto teritorijoje buvo Elmeto karalystė. XIII a. Lidsas jau buvo žinomas kaip nedidelis dvaro miestelis.
Miestas sparčiau augti pradėjo Viduramžiais ir iš pradžių buvo žinomas kaip prekybos miestas. Itin reikšmingi miestui buvo XVII–XVIII a., kai čia pradėta vystyti vilnos gaminių pramonę ir šiais gaminiais prekiauti. Dar XIX a. Lidsas garsėjo kaip pramonės centras, tačiau vėliau pramoninių įmonių ėmė mažėti, radosi vis daugiau verslo, paslaugų sferos įmonių, todėl šiandien matome visiškai kitokį miesto veidą.

Susisiekimas Lidse

Miesto autobusų sistema gana nesudėtinga, be to, autobusai kursuoja dažnai, todėl visos lankytinos vietos Lidse patogiai gali būti pasiektos jais – tarp turistų tai vienas populiariausių keliavimo būdų.

Lidse taip pat nemažai įmonių, teikiančių taksi paslaugas, tačiau geriau rinktis licencijuotus taksi, kurie būna nudažyti juodai ir baltai, o ne privačius vežėjus. Ilgesnėms kelionėms į užmiestį galite rinktis ir traukinį.

Svarbiausios lankytinos vietos

Lidso pilis – tai, ką pamatyti Lidse tiesiog privalote! Ši pilis laikoma viena gražiausių Viduramžių pilių visoje Anglijoje. Dabartinės pilies vietoje jau IX a. buvo įrengti mediniai įtvirtinimai, o XII a. pastatyti pirmieji pastatai. Ši pilis anksčiau buvo karališkoji rezidencija: ji priklausė Edvardui I, vėliau čia viešėdavo karalius Henrikas VIII ir kiti šalies valdovai.

Būtinai aplankykite Lidso pilyje įsikūrusį unikalų Šunų antkaklių muziejų. Tai didžiausias tokio pobūdžio muziejus visame pasaulyje. Ši nuotaikinga šunų antkaklių kolekcija apima net penkis šimtmečius. Pats seniausias eksponatas – XV a. pabaigos ir buvo skirtas apsaugoti mastifus nuo vilkų ir meškų.

Tūkstantmečio aikštės krašte, pagrindiniu fasadu atgręžta į aikštę, stūkso didinga civilinė miesto rotušė. Tai 1933 m. baigtas balto akmens statinys, kurį puošia du bokštai, paauksuotos pelėdų skulptūros ir įėjimą žyminčios romėnų laikų stiliaus kolonos. Dar vienas įdomus pastato akcentas – iš abiejų pusių proporcingai pakabinti laikrodžiai.

Būtinai aplankykite ir kitą Lidso miesto rotušę. Šis pastatas skaičiuoja ilgesnę istoriją – rotušė pastatyta XIX a. viduryje. Nuo tada, kai pastatyta civilinė miesto rotušė, ši senoji miesto rotušė naudojama tik visuomeniniams renginiams, koncertams.

Greta Tūkstantmečio aikštės įsikūręs Lidso miesto muziejus. Jame galite pamatyti įvairios tematikos galerijų. Pavyzdžiui, Gyvybės žemėje galerijoje susipažinsite su gamtos istorija, Senovės pasaulių galerijoje pamatysite didelę archeologinių radinių kolekciją: romėnų grindų mozaiką, 3 tūkst. metų senumo mumiją, geležinę graikų Afroditės galvos repliką ir t. t. Dar kitoje galerijoje galite susipažinti su skirtingomis pasaulio kultūromis, o Lidso istorijos galerijoje – su miesto istorija.

Nelsono Mandelos sodai – tai nedidelis parkas, Nelsono Mandelos garbei įkurtas visai netoli miesto rotušės. Šis parkas sužavės Jus ne tik vietiniais šalies augalais, bet ir egzotiška Pietų Afrikos augmenija. Pabėkite akimirkai nuo miesto šurmulio ir pasidžiaukite gamtos įvairove.

Jei domitės, ką pamatyti Lidse verta dar, galima pasiūlyti aplankyti netoli miesto centro, Clarence prieplaukoje, įkurtą Nacionalinį Karališkojo arsenalo muziejų, kuriame galite pamatyti didžiulę ginklų ir šarvų kolekciją. Ekspoziciją sudaro daugiau nei 8,5 tūkst. karo, turnyrų, savigynos ir medžioklės ginklų ir šarvų, taip pat muziejuje yra ir Rytų kultūrų eksponatų. Itin patraukli muziejaus atrakcija – arena, kurioje demonstruojami senieji kovos menai ir riterių kovos.

Visai netoli miesto stūkso nepaprasto grožio XVIII a. Harewoodo rūmai, kuriuose eksponuojama įspūdinga meno kūrinių kolekcija. Skirkite laiko ir pasivaikščiojimui po rūmus supantį nepriekaištingai išpuoselėtą parką.

Būtinai aplankykite Paukščių sodą, kuriame galėsite stebėtis didžiule egzotinių paukščių įvairove. Tarp šių paukščių yra net itin retų, kuriems gresia išnykimas. Didžiulio lankytojų dėmesio susilaukia Humbolto pingvinai, Čilės flamingas ir kitos retos rūšys.

Įspūdingos architektūros Harewoodo rūmai įtraukti į didžiausią istorinę išliekamąją vertę turinčių Didžiosios Britanijos pastatų devynetuką.

Į šiaurės vakarus nuo miesto centro stovi Kirkstall abatija – XII a. cistersų vienuolyno griuvėsiai. Aplankykite vienuolyne įkurtą lankytojų centrą, kuriame per interaktyvius eksponatus galėsite susipažinti su vienuolyno istorija ir vienuolių gyvenimu.

Lidso pramonės muziejuje galite pamatyti XVIII–XIX a. eksponatus. Ekspoziciją sudaro tekstilės pramoninės mašinos, geležinkelio įranga ir sunkiosios pramonės įrengimai.

Šiaurės rytiniame miesto pakraštyje esantis Roundhay parkas – didžiausias parkas visame Lidso mieste ir vienas didžiausių miesto parkų visoje Europoje. Parkas apima kiek didesnį nei 280 hektarų plotą ir per metus pritraukia apie milijoną lankytojų. Šis parkas – tai nuostabi gamtos oazė, kurią kuria parką supantys miškai, jame tyvuliuojantys ežerai ir pati įvairiausia augmenija. Be išpuoselėtų tekelių, išsiraizgiusių po visą parką, čia yra ir kitų pramogų: teniso aikštynas, riedlenčių parkas, vaikų žaidimo aikštelė, golfo aikštynas ir kt.

Roundhay parke esantis Tropikų pasaulis – tai sodas, kuriame šiltnamio sąlygomis gyvena daugybė iš viso pasaulio atvežtų paukščių ir kitų gyvūnų, taip pat šiame sode yra didelė augalų įvairovė. Šiame parke galite išvysti visoje Jungtinėje Karalystėje didžiausią tropinių augalų kolekciją. Flora ir fauna suskirstyta į zonas pagal geografinius regionus.

Būtinai aplankykite 1904 m. baigtą statyti Lidso katedrą, kitaip dar žinomą kaip Šv. Onos katedrą. Šią katedrą puošia 1842 m. architekto A. Pugino sukurtas senosios katedros altorius.

Rytinėje miesto dalyje stovi daug turistų pritraukiantys Temple Newsam rūmai, šimtus metų buvę karališkąja rezidencija. Šioje rezidencijoje gimė garsusis lordas Darnlis. Pasivaikštinėkite po rūmus ir pasigrožėkite čia saugomais antikvariniais baldais, paveikslais ir skulptūromis. Rūmų apylinkėse taip pat siūloma daug įvairiausių pramogų: golfo aikštynas, vaikų žaidimo aikštelė, jodinėjimo užsiėmimai, orientavimosi sportas ir pan.

Tai, ką pamatyti Lidse tikrai verta dar – tai Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčia. Ši miesto centre stovinti XVII a. bažnyčia yra seniausia bažnyčia visame Lidse, ji įtraukta į nacionalinio paveldo sąrašą. Bažnyčia itin vertinama dėl jos viduje išlikusių autentiškų meno kūrinių: freskų, medžio raižinių ir paveikslų. Statinys taip pat išsiskiria ypatingai gera akustika, todėl bažnyčioje dažnai rengiami klasikinės muzikos koncertai.