Kelioniumanija.lt


Liverpulis
– tai miestas šiaurės vakarų Airijoje, Airijos jūros pakrantėje. Liverpulis garsus jau vien dėl to, kad šiame mieste susikūrė viena žinomiausių visų laikų grupių – „The Beatles“. Miestas taip pat garsėja net dviem, visame pasaulyje žinomomis – „Liverpool“ ir „Everton“ – futbolo komandomis.

Neabejotinai Liverpulį galima vadinti ir tarptautiniu kultūros centru: miestą puošia stulbinančios architektūros statiniai, jame veikia daugybė teatrų, muziejų ir galerijų. Liverpulio muziejuose turistai gali grožėtis itin vertinamomis impresionizmo paveikslų kolekcijomis. Miestas išskirtiniu pripažįstamas ir dėl savo išdėstymo: per visą Viljamo Brauno gatvę driekiasi tik kultūrinės paskirties pastatai: muziejai, meno galerijos ir bibliotekos. O tarp įspūdingiausių mieste esančių architektūros paminklų galima paminėti miesto rotušę, sinagogą, centrinę biblioteką, karalienės Onos stiliaus „Bluecoat“ rūmus ar Country parke esantį „Croxteth Hall“ ir tai tik maža dalelė to, ką pamatyti Liverpulyje galite dar.

Mieste vyrauja švelnus jūrinis klimatas, kritulių čia iškrinta nemažai, tačiau net ir žiemą dažniausiai laikosi teigiama temperatūra, o vasarą ji šokteli net iki 27 °C laipsnių.

 

Liverpulio istorija

Miesto istorija siekia I a., kai į Mersio upės pakrantę atsikėlė pirmieji gyventojai. Visgi pats miestas įkurtas gerokai vėliau, 1207 m. jį įkūrė karalius Jonas. XVI a. pab.–XVII a. pr., kai Anglija vykdė Šiaurės Amerikos ir Vakarų Indijos kolonizavimą, Liverpulis buvo strategiškai patogi jūrinės prekybos vieta ir pradėjo sparčiai plėstis. Anksčiau buvęs vienu didžiausių Didžiosios Britanijos uostų, dabar miestas garsėja kaip kultūros, meno centras.

 

Susisiekimas Liverpulyje

Miestas nėra labai didelis, todėl svarbiausios lankytinos vietos Liverpulyje nesunkiai pasiekiamos pėsčiomis. Į tolesnes miesto dalis patogu keliauti taksi arba autobusais. Aplankyti svarbiausius miesto objektus galima ir pasinaudojus siūloma ekskursija – galėsite po miestą pasižvalgyti gana neįprasta transporto priemone – amfibija, vadinama Geltonu povandeniniu laivu (kaip iš „The Beatles“ dainos).

 

Svarbiausios lankytinos vietos Liverpulyje  

Cavern klubas – vienas žinomiausių muzikos klubų visame pasaulyje. Šis klubas laikomas britų populiariosios muzikos lopšiu, jame vieną pirmųjų koncertų surengė grupė „The Beatles“. Klube ir šiandien nuolat skamba gyva muzika.

„The Beatles“ istorijos muziejus – vienas daugiausiai lankytojų pritraukiantis muziejus Liverpulyje. Čia galima susipažinti su šios populiarios grupės istorija: pradedant pirmuoju Džono Lenono susitikimu su Polu McCartney ir baigiant grupės iširimu. Muziejuje eksponuojami koncertų kostiumai, muzikos instrumentai, vaizdo įrašai iš koncertinių turų ir kiti su legendinės grupės pasirodymais susiję daiktai. Jau vien dėl šio muziejaus kelionė į Liverpulį neabejotinai paliks neišdildomą įspūdį.

Tarptautinis vergovės muziejus – tai itin unikalus muziejus, kuriame suteikiama galimybė susipažinti su vos daugiau nei prieš 200 metų pasaulyje klestėjusios vergovės istorija. Nors pati Didžioji Britanija nebuvo ta šalis, kurioje vergovė buvo populiari, tačiau jos laivynas vergus gabeno į Ameriką, o Liverpulis buvo vienas pagrindinių šios prekybos uostų.


Liverpulio katedra

1904 m. pastatyta neogotikinė Liverpulio anglikonų katedra, oficialiai vadinama Šv. Kristaus bažnyčia, – tai, ką pamatyti Liverpulyje privalo kiekvienas. Tai didžiausia katedra visoje Didžiojoje Britanijoje ir penkta pagal dydį pasaulyje: bendras pastato ilgis – 189 metrai. Garsaus architekto Džailo Gilberto Skoto suprojektuota katedra garsėja sunkiausiu pasaulyje varpu ir didingu, aukštesniu nei 100 m bokštu. Liverpulio katedra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Polo McCartney namas laikomas nacionaliniu Anglijos paveldu. Tai itin turistų lankoma vieta, ne vien todėl, jog šiame name kurį laiką prieš išgarsėdamas gyveno Polas McCartney, bet ir dėl to, jog būtent čia gimė legendinė grupė „The Beatles“: atlikėjai čia kūrė pirmąsias dainas ir repetavo.

Džono Lenono namai – tai namai, kuriuose vaikystę ir jaunystę praleido populiariosios grupės „The Beatles“ atlikėjas ir dainų autorius Džonas Lenonas. Restauruotas pastatas atitinka 1950 m. išvaizdą, jame gausu Džono Lenono nuotraukų, galima apsilankyti buvusiame atlikėjo kambaryje, kur gimė svajonės apie muzikanto kelią.

Miesto radijo bokštas – 138 m aukščio bokštas, turistus traukiantis dėl ypatingos galimybės iš aukštybių pažvelgti į miesto panoramą. Tai antras aukščiausias pastatas Liverpulyje.

Susirinkimų rūmai – neoklasikinio ir Viktorijos laikų stilių architektūros šedevras, pastatytas 1882 metais ir iš pradžių veikęs kaip teismas. Dabar pastatas priklauso Nacionaliniam Liverpulio muziejui.

 

Liverpulio rotušė.
Tarp to, ką pamatyti Liverpulyje tiesiog būtina, neabejotinai yra ir miesto rotušė. Ši rotušė įtraukta į nacionalinio Anglijos paveldo sąrašą kaip viena geriausiai išsilaikiusių XVIII a. rotušių. Pirmajame rotušės aukšte yra miesto tarybos posėdžių salė, taip pat salė, skirta Pirmojo pasaulinio karo metu žuvusiems Liverpulio kariams atminti, antrajame aukšte įrengti itin turistų lankomi puošnūs apartamentai, o antrojo aukšto salėje rengiamos vestuvių ceremonijos.

The Walker galerija – viena didžiausių meno galerijų visoje Anglijoje. Galerijoje eksponuojami XIV–XVI a. Italijos ir Nyderlandų menininkų paveikslai, XIV–XX a. Europos menas, Rembranto, N. Puseno, E. Dega darbai. Galerijoje taip pat galima pamatyti XVIII ir XIX a. britų meno kūrinių, tarp kurių ir Viktorijos laikų paveikslai, ankstyvieji Rafaelio darbai. Iš XX a. menininkų, kurių darbai eksponuojami šioje galerijoje, minėtini L. Froidas, D. Hoknis ir kiti.

1911 m. pastatytas Royal Liver pastatas ypatingas ne tik savo didinga išvaizda, be ir tuo, jog jam vienam pirmųjų pasaulyje statyti buvo panaudotos gelžbetoninės konstrukcijos. Pastato aukštis – 51 m, o bokštai siekia net 98 m. Iš Royal Liver pastato atsiveria nuostabi uostamiesčio panorama.

Tate Liverpool galerija – šiuolaikinio meno galerija, įsikūrusi prieplaukoje, rekonstruotame Alberto doko sandėlyje. Šioje galerijoje eksponuojami XX a. menininkų kūriniai, tarp kurių ir Tate meno kolekcija. Galerijoje taip pat galima pamatyti kitų nacionalinių ir tarptautinių kolekcijų.

Šv. Jurgio panteonas (St George‘s Hall) – nepaprastą įspūdį keliantis neoklasikinio stiliaus architektūros paminklas. Pastato fasadą puošia korintinės kolonos ir statulos. Šiame pastate yra prabangi, didelė salė, garsėjanti vienais didžiausių visame pasaulyje vargonų, kurių skambesį galima išgirsti apsilankius viename iš čia rengiamų koncertų. Salėje taip pat eksponuojamos įvairios parodos, o vidinio kiemo sode turistai gali pamatyti įvairių garsių Liverpulio gyventojų statulų.

2011 m. atidarytas Liverpulio muziejus – puiki vieta susipažinti su miesto geografija, kultūra ir istorija. Muziejuje eksponuojami kostiumai, dekoratyvinės dailės kūriniai, archeologiniai radiniai, nuotraukos ir kiti miesto dvasią atspindintys objektai.

Speke Hall dvaras – medinis Tiudorų dinastijos dvaras, pastatytas 1530 m. Mersio upės pakrantėje. Dvaras ypatingas jo architektūroje atsispindinčia Tiudorų paprastumo ir Viktorijos laikų estetikos derme. Turistus žavi ir dvaro aplinka: dvarą supa gražus sodas ir net 1 000 metų senumo medžiai.

Nacionaliniame vandens kelių muziejuje turistai kviečiami susipažinti su kelionių laivais ypatumais, senais, Viktorijos laikotarpio pastatais, kanalais ir įspūdį keliančiomis jų užtvankomis. Taip pat galima apsilankyti dirbtuvėse, kalvėje, arklidėse ir sandėliuose.

Pasaulio muziejus – didžiulis muziejus, kurio ekspoziciją sudaro daugybė pasaulinės vertės archeologijos, etnologijos, astronomijos, gamtos ir fizikos mokslų eksponatų, tarp kurių minėtinos Egipto mumijos, samurajų ginklai, dinozaurų griaučiai ar Marso meteoritas. Šiame muziejuje taip pat veikia planetariumas, kuriame galima pasijusti tarsi tikrame kosmose, akvariumas, kuriame galima susipažinti su vandens pasauliu, aplankykite ir vabzdžių namus, kur pamatysite įvairiausių skorpionų, vorų ir vabalų.

 

Sefton parkas
– 1872 m. įkurtas vienas populiariausių ir gražiausių miesto parkų. Lankytojus traukia čia tvyranti ypatinga atmosfera, kurią sukuria ežeras ir daugybė senų medžių. Dėmesį traukia ir parke stovinti XIX a. pab. nuostabaus grožio oranžerija, kurioje auga daugybė įvairių egzotiškų augalų.

Dar vienas parkas, kurį tikrai verta aplankyti – miesto pietuose esantis Calderstones parkas. Parko teritorija apima net 94 arų plotą, čia tyvuliuoja ežerai, auga daugybė medžių, taigi sukuriama rami gamtinė aplinka. Parkas žavi dekoratyviniais sodais, iš viso parke yra apie 4000 augalų rūšių. Šis parkas taip pat garsus dėl jame stovinčio 1000 metų senumo ąžuolo.