Kelioniumanija.lt

Šefildas – vienas didžiausių Anglijos miestų, įsikūręs šalies šiaurėje, Pietų Jorkšyre. Miesto kraštovaizdį papildo per jį tekanti Dono upė. Miestas žinomas kaip pagrindinis šalies pramonės centras, o kelionė į Šefildą kiekvienam turistui paliks neišdildomą įspūdį dėl miesto architektūros, istorijos, kultūros ir kosmopolitiško veido. Miesto istoriją mena išlikusios XIII a. Šefildo ir XVI a. Manoro pilių, kuriose buvo kalinta Škotijos karalienė Marija Stiuart, liekanos. Skirtingai nei daugelis kitų miestų, Šefildas išsiskiria žaliųjų plotų, pritaikytų visuomenės reikmėms, gausa.
Šefilde veikia du universitetai ir du koledžai, todėl mieste nemažai pramogų skirta jaunimui: veikia daugybė naktinių klubų, barų.

Šefildo istorija
Manoma, kad vietovė, kurioje įsikūręs Šefildas, buvo gyvenama dar prieš 13 tūkst. metų, tačiau miestas kurtis pradėjo gerokai vėliau. XI a. normanams užkariavus Angliją dabartinėje miesto teritorijoje buvo pastatyta pilis, apie kurią pradėjo kurtis gyvenvietė. Yra žinoma, kad XIV a. mieste vystyta peilių gamyba, ji ypač suaktyvėjo XIX a. atsiradus nemažai naujovių plieno pramonėje. Dar ir šiandien apie pusę chirurgijoje naudojamų peilių yra pagaminta Šefilde.
Antrojo pasaulinio karo metais Šefildo plieno gamyklos intensyviai gamino ginklus ir šaudmenis, dėl to tapo bombardavimo taikiniu. Per karą daug miesto pastatų tapo griuvėsiais.
Šefildas garsėja dar ir tuo, kad 1977 m. jame susikūrė viena žinomiausių britų roko grupių „Def Leppard“.

Susisiekimas Šefilde
Per miestą eina geležinkelis, o pagrindinė jo stotis įsikūrusi miesto pietryčiuose. Visai netoli, vos 18 km nuo miesto centro, veikia tarptautinis Donkasterio oro uostas. Dėl patogios geografinės padėties nuo miesto vos valanda kelio iki kitų didžiųjų miestų: Mančesterio, Lidso, Notingamo.
Beveik visos lankytinos vietos Šefilde patogiausiai pasiekiamos pėsčiomis. Mieste daug nuorodų, žemėlapių, ženklų, tad tikrai nepaklysite. Jei norite pasižvalgyti po priemiesčius, rinkitės tramvajus, jais galite keliauti nuo pat ankstaus ryto iki vidurnakčio. Mieste išplėtotas ir autobusų tinklas: autobusai dieną važinėja maždaug kas 10–20 minučių, vakarais kiek rečiau.

Svarbiausios lankytinos vietos Šefilde

Tūkstantmečio galerija
Norintiems sužinoti, ką pamatyti Šefilde, galima pasiūlyti aplankyti Tūkstantmečio galeriją, kurioje eksponuojamos meno, amatų ir dizaino parodos. Čia taip pat galite išvysti unikalų miesto paveldą, tarp kurio minėtini metalo dirbiniai, išgarsinę miestą pasaulio mastu. Galerijoje taip pat rengiamos šiuolaikinio meno ir dizaino parodos.

Šv. apaštalų Petro ir Povilo katedra
Šv. apaštalų Petro ir Povilo katedra – pačiame miesto centre stūksantis įspūdingas, turistų žvilgsnį traukiantis architektūros paminklas. Iš pradžių katedra veikė kaip parapijos bažnyčia, o katedros statusas jai suteiktas tik 1914 m.
Rytinė dabartinės katedros pusė – pati seniausia. Šioje bažnyčios sienoje galima rasti net XIII a. akmenų, pati šventovė ir altorius datuojami XV a. amžiuje.

Šv. Marijos katedra
Šv. Marijos katedra – tai, ką pamatyti Šefilde tiesiog būtina. Tai tarp pastatų įsispraudęs įstabus Viktorijos laikų neogotikinio stiliaus architektūros paminklas. Praeivių žvilgsnius labiausiai traukia 1850 metais statytos bažnyčios bokštas. Bažnyčia turtinga ne tik savo išore, bet ir ypatingai kruopščiai dekoruotu interjeru: vitražais su Biblijos motyvais, didingomis kolonomis, altoriais su raižybos elementais, marmuro skulptūromis, paveikslais. Katedroje vyksta įvairūs kultūriniai ir religiniai renginiai.

Šefildo žiemos sodas
Šefildo žiemos sodas – įspūdingos architektūros ir elegantiška stiklo ir medžio dermės oranžerija, pastatyta pačiame miesto centre. Čia auga egzotiški paparčiai, medžiai, kaktusai ir kiti augalai, atvežti iš viso pasaulio. Oranžerijoje įrengta jauki kavinė, kurioje galima pasėdėti šaltais žiemos vakarais.

Taikos sodas
Taikos sodas – taip pat miesto centre, šalia miesto rotušės įkurta poilsio zona. Ją puošia parko centre kylantys ir krintantys fontanai ir į nedidelius segmentus padalyti žolės plotai. Ši vieta miesto gyventojų ir svečių itin lankoma vasarą.

Nacionalinis skubios pagalbos tarnybų muziejus
Nacionalinis skubios pagalbos tarnybų muziejus anksčiau buvo žinomas kaip Priešgaisrinės apsaugos ir policijos muziejus. Muziejus įsikūręs 1900 metais atidarytos kombinuotos gaisrinės ir policijos pastate. Šis pastatas išskirtinis dar ir tuo, kad jame išlikęs vienas iš nedaugelio ugniagesių stebėjimo bokštelių. Muziejuje galite išvysti įvairiausių policijos ir gaisrinės eksponatų, tarp kurių ir didelė transporto priemonių kolekcija.

Šefildo botanikos sodas
Šefildo botanikos sode galite išvysti daugiau nei 5000 augalų rūšių. Šis 77 000 m2 žemės ploto Viktorijos laikotarpio botanikos sodas yra rami gamtos oazė, kur galite pasislėpti nuo miesto šurmulio.
Šefildo botanikos sodą projektavo vienas iškiliausių XIX a. Anglijos sodininkystės ir sodų dizainerių R. Marnockas. Šiame botanikos sode taip pat vyksta įvairūs renginiai ir galima pamatyti iš skirtingų pasaulio kampelių atvežtų augalų kolekcijų.

Westono parkas ir muziejus
Kiek atokiau nuo miesto centro įsikūręs didelis, 5 hektarų ploto parkas. Jame vyksta įvairūs renginiai, yra teniso kortai, Westono parko muziejus, dar žinomas kaip Šefildo miesto muziejus. Tai modernus muziejus, ypač patrauklus jaunajai auditorijai. Muziejuje veikia septynios galerijos: Šefildo gyvenimas ir laikotarpiai, Arkties pasaulis, Haroldo Cantoro galerija, Istorijos laboratorija, Kas žemėje!, Lobiai ir Apie meną. Haroldo Cantoro galerijoje eksponuojamos laikinosios parodos. Muziejaus ekspozicija išties įspūdinga – archeologijos eksponatai siekia Bronzos amžiaus akmens meną. Šis muziejus itin mėgstamas turistų, per metus čia apsilanko apie 250 tūkst. lankytojų.

Šefildo dvaras
Miesto rytuose esantis Šefildo dvaras – vienas reikšmingiausių miesto paminklų. Išlikusi dalis virtuvės, ilga galerija ir bokštinis namas, kitaip dar vadinamas Karalienės Marijos bokštu. Išlikusios dvaro liekanos suteikia galimybę pajausti istorijos tėkmę ir pajausti dar XVI a. pastatytų Šefildo rūmų dvasią.
Geriausiai išsilaikęs trijų aukštų Karalienės Marijos bokštas, kuriame XVI a. ji buvo kalinama. Įžengę į bokštą išvysite dvi to meto atmosferą savo interjeru atitinkančias sales, pastatą puošia mediniais raižiniais dekoruoti baldai, marmuro laiptai, kuriais galima užlipti į apžvalgos aikštelę. Šiandien Šefildo rūmų dvaro teritorijoje veikia teminis viduramžių Norfolko parkas, vyksta įvairūs kultūriniai renginiai.

Margerio kalnas
Margerio kalnas – tai ties šiaurine Peak District nacionalinio parko dalimi besitęsiantis gamtos paminklas. Pasak mokslininkų, piliakalnis nesusiformavo natūraliai, o buvo supiltas dar bronzos amžiuje. Piliakalnio aukštis – 546 metrai, tai aukščiausias taškas visame mieste, nuo kurio atsiveria pribloškiantis miesto kraštovaizdis.

Svarbiausios lankytinos vietos netoli Šefildo

Karlo Warko kyšulys
Apie 11 km į pietvakarius nuo Šefildo miesto centro nutolęs Karlo Warko kyšulys – išskirtinis istorinis paminklas. Tai 370 metrų virš jūros lygio, 230 metrų ilgio ir 60 metrų pločio iš akmenų supiltas kalnas. Manoma, kad jis suformuotas dar geležies amžiuje ir buvo naudojamas gynybai.

Lokslio namas
Vos už kelių kilometrų į šiaurės vakarus nuo Šefildo stovi prašmatnus Lokslio namas. XIX a. Lokslio namas laikomas reikšmingu Šefildo architektūros paminklu, išsiskiriančiu itin skoningu, rafinuotu eksterjeru ir interjeru. Tai XVIII–XIX a. monarchų Džordžų architektūros pavyzdys. Anksčiau čia buvo įsikūręs Jūrų laivyno mokymo įstaigos padalinys, vėliau pastatas buvo restauruotas ir čia įrengti prašmatnūs apartamentai. Dabar pastatas yra privati nuosavybė, todėl juo pasigrožėti galima tik iš išorės.