Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Juodkalnijos teritorijoje nuo seno gyveno ilyrų gentys, kurias I a. pr. Kr. užgrobė romėnai. Žlugus Romos imperijai, kraštas buvo padalintas, viena jo dalis atiteko Bizantijai, kita – ostgotams. VII a. šalies teritorijoje apsigyveno slavai.

Vėliau kraštas atiteko Venecijai, o XV a. pabaigoje – Osmanų imperijai. Berlyno kongrese 1878 m. Juodkalnijai buvo suteikta nepriklausomybė nuo Turkijos imperijos.

1918 m. Juodkalnija buvo prijungta prie Serbijos. Po II Pasaulinio karo susiformavo 6 respublikų Jugoslavijos federacija, kuri išsilaikė 45 metus.

1990 m. dvi iš Jugoslavijos federacijos narių, Kroatija ir Slovėnija, paskelbė apie nepriklausomybės siekimą. 1991 m. Balkanuose kilo pilietinis karas. Nuo Jugoslavijos atsiskyrė Slovėnija, Kroatija, vėliau – Bosnija ir Hercegovina bei Makedonija. Tačiau 1992 m. referendumo rezultatai nulėmė, jog Juodkalnija liko prijungta prie Serbijos.

2006 m. birželio 3 d. buvo paskelbta Juodkalnijos respublikos nepriklausomybė pagal tų pačių metų gegužę įvykusį referendumą dėl atsiskyrimo nuo Serbijos ir Juodkalnijos.

Šalyje juodkalniečiai sudaro apie 43% gyventojų, serbai – 22%. Oficiali Juodkalnijos kalba yra juodkalniečių kalba, kuri yra labai panaši į serbų kalbą. Vyraujanti religija Juodkalnijoje – stačiatikių (apie 2/3 gyventojų).