TOP 10: lankytinos vietos Juodkalnijoje

Autorius: Kelionių manija , 2013, Rugpjūčio 14d.

Balkanų pusiasalyje prie Adrijos jūros įsikūrusi Juodkalnija – daug kam dar neatrastas perlas. Žaliuojantys kalnai ir tankūs miškai, vaizdingi kanjonai ir tūkstančius metų skaičiuojantys miesteliai, šurmuliuojantys pajūrio kurortai ir viduramžius menantys senamiesčiai. Kviečiame į kelionę po Juodkalniją!

 

Taros upės kanjonas

Taros upė yra  didžiausia Juodkalnijoje, o jos vanduo toks skaidrus, kad jai prigijęs „Europos ašaros“ vardas.  Taros upė, vykstant erozijos procesams, suformavo įspūdingą kanjoną, kurio ilgis viršija 80 km, o gylis siekia iki 1300 m. Sraunia Taros upe rengiamos iškylos plaustais (raftingas). Virš Taros upės 150 m aukštyje pakibęs unikalus penkių arkų tiltas, pramintas „Tiltų karaliumi“.

 

Kotoras

Antikos laikais priklausęs ilyrams, vėliau romėnams, o žlugus Romos imperijai atitekęs bizantiečiams Kotoras – vienas gražiausių Juodkalnijos miestų. Kotoras įsikūręs vaizdingoje vietovėje netoli Adrijos jūros. Kotoro senamiestį juosia senovinė gynybinė siena, kurios storis vietomis siekia ir iki 16 m. Į dailų senamiestį veda treji vartai – Miesto, Upės ir Gurdičiaus. Gamtinis, istorinis ir kultūrinis Kotoro įlankos regionas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Verta aplankyti šalia Kotoro įsikūrusį Risaną – seniausią regiono miestelį, o taip pat Perastą, kuriame įsikūręs muziejus, supažindinantis su regiono jūreivystės istorija.

 

5juodkalnija-kotoras1.jpg 

Ostrogo vienuolynas

Ostrogo vienuolynas buvo pastatytas 900 m aukštyje uolose 17 a. ir tapo svarbiu stačiatikių dvasiniu centru. Vienuolyną įkūrė šventuoju paskelbtas žymus gydytojas Vasilijus. Tikima, jog Šv. Vasilijaus palaikai, saugomi vienuolyne, turi gydomųjų galių. Dėl to į vienuolyną plūsta piligrimai. Vienuolyno teritorijoje trykšta gydomieji šaltiniai. Ostrogo vienuolynas įsikūręs apie 15 km nuo antro pagal dydį Juodkalnijos miesto Nikšičiaus.

 

5ostrogo-vienuolynas.jpg 

Cetinė
Cetinė – tai miestas netoli Adrijos jūros, pietrytinėje Juodkalnijos dalyje. Tai vienas didžiausių žiemos kurortų Juodkalnijoje. Miestas ėmė kurtis šioje vietoje 15 a. pabaigoje pastačius vienuolyną, tačiau ne sykį buvo turkų puolamas ir griaunamas. Cetinė buvo nepriklausomos Juodkalnijos sostinė 1878-1918 m. 

Budva
Budva – tai jaukus miestelis, dažnai tituluojamas Juodkalnijos turizmo sostine. Miestas buvo įkurtas maždaug prieš 2,5 tūkst. metų ir yra apipintas legendomis. Pasak vienos iš legendų, miestą įkūręs Tėbų įkūrėjas Kadmusas, kuomet jį kartu su žmona išvijo iš Tėbų. Miestą ilgą laiką valdė venecijiečiai, dėl to čia gausu venecijietiško stiliaus pastatų. Budvoje verta aplankyti virš miesto iškilusią Citadelę, nuo kurios galima pasižvalgyti toli po apylinkes, taip pat pasivaikščioti po senamiestį bei miesto sienomis.
Sveti Stefan

Sveti Stefan – tai miestas-sala Adrijos jūros pakrantėje, 15 a. įkurtas kaip žvejų miestelis. Šią vietą yra pamėgę nemažai pasaulio garsenybių, turintys čia savo prašmatnias vilas. Nuo populiaraus kurorto Budvos Sveti Stefan nutolęs apie 9 km. 

 

5juodkalnija-sveti-stefan.jpg 

Ulcinis

Ulcinis – kadaise buvęs vienas iš pagrindinių Adrijos jūros piratų centrų. Ulcinio senamiestis, įsikūręs vaizdingame kyšulyje, yra labai gražus, jame gausu rytietiškų pastatų, išlikę rūmai, mečetės, tebeveikia rytietiškas turgus.

 

Žydrasis urvas

Tai vienas įspūdingiausių Juodkalnijos gamtos stebuklų. Uolėtoje Adrijos jūros pakrantėje gamta suformavo urvą, į kurį patekus valtimi pro nedidelę angą atsiduriama požeminėje karalystėje, kurią apšviečia per vandenį sklindanti saulės šviesa. Saulės spinduliai žaismingai nutvieskia palyginti erdvų urvą, kurio aukštis siekia iki 9 m, ir sukuria ypatingą atmosferą. 

5zydrasis-urvas.jpg 

Lovčeno nacionalinis parkas

Tarp Kotoro ir Cetinės driekiasi Lovčeno nacionalinis parkas – vaizdinga kalnuota vietovė, kurioje galima ne tik pasigrožėti laukine gamta, bet ir išvysti daugiau nei 1 km 600 m aukštyje pastatytą mauzoliejų Petrui II, žymiam Juodkalnijos metropolitui. Netgi sakoma, jog nuo šio kalno matosi praktiškai visa Juodkalnija. Parko teritorijoje taip pat galima aplankyti Njegušų kaimą, kuris garsus ne tik kaip Petro II gimtinė. Teigiama, jog šiame kaime gaminamas geriausias visoje šalyje pršutas, t.y. vytintas kumpis. 

 

Pivos kanjonas
Juodkalnijoje be Taros upės kanjono yra ir dar vienas įspūdingas gamtos darinys – tai Pivos upės kanjonas. Šis kanjonas, nusidriekęs daugiau nei 30 km, vietomis yra iki 1200 m gylio. Šiame kanjone pastatyta 220 m aukščio Mratinės (Mratinje) užtvanka, viena aukščiausių Europoje. 

5juodkalnija.jpg 

Nuotr. sxc.hu

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.