Kelioniumanija.lt

Pakrantėje stūksančios įvairių formų gamtos suformuotos uolos, vandens išgraužti urvai ir neįtikėtinai smarkiai kintantis vandens lygis – Fandžio įlankos (Bay of Fundy) vizitinė kortelė. Ši įlanka nutįsusi apie 300 km ties Kanados Naujojo Brunsviko provincijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų krantais, rytinėje Šiaurės Amerikos pakrantėje. Iš viso nepaprastoji pakrantė driekiasi apie 1200 km.

Fandžio įlankoje vykstantys potvyniai ir atoslūgiai – vieni didžiausių pasaulyje. Čia per 6 valandas vandens lygis pakyla 14 metrų! Kitų šaltinių teigimu, kartais vandens lygis svyruoja iki 18 metrų. Per vieną potvynio-atoslūgio ciklą, maždaug 100 milijardų tonų vandens riaumodamas pakyla ir nuslūgsta. Vandens sukeltas garsas vadinamas „mėnulio vaitojimu“. Šį reiškinį sukelia Saulės ir Mėnulio gravitacijos jėgos.

Fandžio įlankos pakrantėje stūkso Hopvelio uolos (Hopewell Rocks), stebinančios savo įmantriomis formomis. Ne veltui šios gamtos suformuotos skulptūros yra pramintos „Gėlių vazonais“, mat iš tiesų primena vazonus ar kolonas, kurių viršuje auga medžiai bei kiti augalai. Visa tai – įlankoje potvynių ir atoslūgių metu kylančio ir slūgstančio vandens darbas. Prireikė milijonų metų, kad susiformuotų šis gamtos stebuklas.

Jūros vandens išraižytas uolas stebėti galima atoslūgio metu, kuomet vandens lygis nuslūgsta tiek, kad galima vaikščioti vandenyno dugnu ir grožėtis vandens bei erozijos suformuotais dariniais. Potvynio metu tą pačią vietą galima aplankyti tik atplaukus valtimi ar kitokiu laiveliu – tuomet anksčiau matytos uolos tampa tik nedidelėmis iš vandens kyšančiomis salelėmis.

Nuplaukus tolėliau nuo kranto galima stebėti banginius, kurių šioje vietovėje priskaičiuojama apie 12 rūšių.