Gyvenimas kinų šeimoje: kai egzotika virsta kasdienybe

Autorius: Rūta Juozapaitytė | Kelionių manija , 2013, Rugpjūčio 19d.
Aušra Raulušonytė programos „Au Pair“ dėka beveik 9 mėnesius praleido Kinijoje. Svečioje šalyje mergina ne tik dirbo aukle, vaikus mokė anglų kalbos, vedė fizinio lavinimo pamokas, bet ir tapo kitataute drauge kinei mergaitei, kurią dar ir dabar meiliai vadina mažąja sesute.

Aušra pasakojo, kad iš visų galimų aplankyti šalių Kinija jai pasirodė įdomiausia ir paslaptingiausia. Į šią tolimą šalį ji vyko ir dėl to, kad norėjo susipažinti su Kinijos kultūra, kalba ir gyvenimiška kasdienybe.

 

Pranoko lūkesčius
 
„Prisimenu, pirmiausia buvau labai nustebinta mieste tvyrančios tvarkos. Gatvėse eismą apsunkina sunkiai įsivaizduojamu kiekiu daiktų apkrauti motoroleriai. Skersgatviuose verda ypač intensyvus įvairaus plauko prekybininkų gyvenimas, mat mažieji verslininkai siekia išsilaikyti sparčiai beaugančios ekonomikos mieste. Pilna įvairiausių mažų versliukų atstovų, tokių kaip vaisių pardavėjai, kiniškų bandelių kepėjai ar batų siuvėjai. Tad vis dar būdamas jaunas miestas ir apgyvendindamas senuosius kinų verslus savo gatvėse, Šendženas puikiai tvarkosi“, – pirmus įspūdžius Kinijoje atsiminė Aušra. Mergina pasakojo, kad realybė pranoko bet kokius išankstinius jos įsivaizdavimus, kokia Kinija yra.

Paklausta apie Kinijos gyventojus ir jų požiūrį į užsieniečius svečius, Aušra papasakojo, kad bene labiausiai kinų charakterį atskleidžia vieta, kurioje jie gyvena. Šiaurėje kinai uždaresni, pietuose, kur mergina ir gyveno, vietiniai atviresni, kalbesni. Pasak merginos, užsieniečius kinai mėgsta. Į ją kinai žiūrėdavo labai draugiškai, taikiai, stengdavosi kuo daugiau sužinoti ne tik apie Aušros keliones ar ateities planus, bet ir Europos šalis bei gyventojų būdą. 

5kelione-kinija1.jpg Gyrė europiečius
„Stebindavo tai, kad net žinodami ir matydami, kad mano viešnagės Kinijoje pradžioje mano kinų kalbos žinios buvo labai negilios, sutikti kinai stengdavosi įtraukti mane į kinišką pokalbį. Tarkime bibliotekoje prieidavo koks drąsesnis kinas ir bandydavo su manimi susikalbėti kiniškai. Net matydamas, kad aš beveik nieko nesuprantu, ką jis sako, mėgindavo raiškiau pakartoti, ką sakė prieš tai. Taip pat stebindavo tie, kurie sakydavo, kad nori išsikraustyti į kitas šalis, nes jiems čia per daug žmonių. Manydavau, kad tokį žmonių skaičių matydami nuo vaikystės, jie tai priima, kaip įprastą dalyką. 

Galiausiai, būdavo kiek netikėta, kai jie imdavo liaupsinti užsieniečius. Sakydavo, kad vakariečiai labiau linkę į nuotykius, laisvesni, atviresni pasauliui. Sakydavo, kad ir jie norėtų tokie būti, bet jų gyvenimo aplinkybės neleidžia. Aš bandydavau padėti jiems suprasti faktą, jog jie būtent ir sutinka tuos užsieniečius, kurie keliauja ir domisi pasauliu tokiu būdu. Tų atvykėlių pasaulėžiūra, žinoma, ir yra tokio pobūdžio, kaip ją įvardija kinai. Kiti savo šalyse likę žmonės gali būti visai kitokie, tačiau kinai jų nesutinka, todėl, gal net ir nežino apie jų egzistavimą“, – samprotavo Aušra.

 

5kelione-kinija3.jpg 

 

Griežta kinų kasdienybė
Aušra pusmetį gyveno kinų šeimoje, tad gali puikiai papasakoti apie jų kasdienybę. Bene įdomiausia tai, kad nors Kinijoje gyvenimas labai dinamiškas „antradienio Kinija jau nebe ta pati, kokia buvo pirmadienio“, pačių kinų gyvenime svarbiausia – griežta tvarka ir pastovumas, pasakojo Aušra.
„Rytą tėvai išsiruošia į darbus, močiutė gamina maistą, o aš palydžiu savo mažąją sesutę azijietę į darželį. Sugrįžusi, su močiute azijiete pavalgome pusryčius – kokios nors vienos iš daugelio lietuviui nepažįstamo skonio kiniškų košių. Porą kartų per savaitę po pusryčių einu į kinų kalbos pamokas. Dėka jų, galiu šiek tiek susikalbėti su šeimos nariais, nekalbančiais angliškai. Per dieną tėvai būna darbuose. Mes su mergaite po darželio užsiimame mokymusi ir žaidimais, tėvai grįžta apie 18 arba 19 val. Vakare įprasta vakarienei susirinkti visiems šeimos nariams kartu“, – apie kinų gyvenimą pasakojo Aušra.

„Manyčiau, kad dėl vieno vaiko politikos visi šeimos tikslai ir viltys yra sudėti į vaiką. Norima, kad vaikas įgytų geriausią įmanomą išsilavinimą, todėl jo veiklos neapsiriboja mokykla. Šalia mokyklos ar darželio mažoji atžala turi įvairių kitų pamokėlių. Pavyzdžiui, grojimas kokiu nors muzikos instrumentu, šokimas, dailusis čiuožimas ir panašiai. Kartais imu abejoti, ar vaikui lieka laiko būti vaiku. Užimtumas, kinų požiūriu, vaikams suteiksiąs didelį privalumą ateityje“, – pasakojo Aušra.

 

5kelione-kinija2.jpg 

 

Laisvalaikį skirdavo Kinijos pažinimui
Ji pati nuvedusi mergaitę į darželį kai kuriomis dienomis lankydavo kinų kalbos pamokėles. Laisvą nuo jų dieną Aušra eidavo pasivaikščioti po miestą, parkus, užsukdavo į bibliotekas. Popiet grįždavo namo ir būdavo kartu su mergaite, vėliau traukdavo į kiemą susitikti su mažosios draugais. Kartais kaip įdomiausias vakaro žaidimas mergaitę patraukdavo lietuvių kalbos mokymasis.
„Savaitgaliais, būdavo, susitinku su draugais ar išsirenku kokį tašką miesto žemėlapyje ir keliauju pažiūrėti, kas ten per vieta. Su draugais dažnai nukeliaudavome į rytinėje miesto pakrantėje stūksančius kalnus, žygiuodavome nuo vienos viršūnės iki kitos, aplankydavome paplūdimį, kurį skalauja Pietų Kinijos jūra. Buvome keliuose mažesnėse vietovėse, kurios tarsi priklauso Šendženo miesto sričiai, bet gerokai nuo jo skiriasi ir atrodo tarsi paskiri kaimai. Vienas tokių buvo vietinių žvejų miestelis, kuris užsitarnavo gerą vietą mano atmintyje, mat ne tik galėjau susipažinti su bene svarbiausiu pirmųjų Šendženo teritorijose apsistojusių gyventojų verslu, bet ir būti maloniai pasveikinta ir riešutų skanėstu pavaišinta“, – šyptelėjo mergina ir prisipažino, prie vietinio maisto priprato nesunkiai.

„Man kelionės, tokios, kaip ši, yra būdas mokytis. Tik mokytis kitokiu būdu negu įprantame mokyklose. Mokytis akimis, ausimis, uosle, jutimais ir jausmais. Man tai davė galimybę suabejoti daugeliu idėjų, išmoktų per visą savo gyvenimą, apie pasaulį ir jo žmones“, – kelionės įspūdžius apibendrino mergina.

 

5kelione-kinija4.jpg 

Nuotraukos iš Aušros asmeninio archyvo 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.