Ko nedaryti Tibete?

Autorius: Ryan Fisher , 2010, Sausio 11d.

Parengė: kelioniumanija.lt

Matadornetwork.com svetainės ekspertas dalijasi mintimis, ko reikėtų vengti lankantis Tibete ir ką geriau daryti vietoj to.


1. Negalvokite, kad Tibetas apima tik Lasą ir Tibeto autonominį regioną

Tibetas, vaizduojamas žemėlapiuose, ne visai atitinka etninio Tibeto teritoriją. Tibeto autonominis regionas yra griežtai kontroliuojamas ir palyginti brangus, o didžioji dauguma čia išleistų pinigų atitenka Tibetą valdantiems kinams. Tad leiskite pinigus protingai.


Geriau vykite į tibetiečių gyvenamas vietoves, esančias ne Tibeto autonominiame regione

Nemažai tibetiečių gyvena Qinghai, Gansu, Sichuan ir Yunnan provincijose, kurios yra mažiau kontroliuojamos kinų.


2. Nevykite į Tibetą su ekskursijų grupe

Kinų organizuojamų ekskursijų po Tibetą metu stengiamasi parodyti tik įžymiausias vietas, ir tai tik probėgšmais, nepaliekant pakankamai laiko įsijausti į šios vietovės dvasią. O tai yra bene didžiausia nuodėmė lankantis Tibete.

Be to, labai dažnai ekskursijų vadovai yra atvykę iš Kinijos rytų ir jų pasakojimai labiau primena oficialią vyriausybės propagandą. Tuo tarpu vietiniai tibetiečiai tiesiog sėdi be darbo.

Jei norite nusisamdyti gidą, ieškokite vietinio tibetiečio, kuris gal net pasikvies jus į svečius į savo gimtąjį kaimą, kur galėsite iš arčiau susipažinti su vietiniais šio krašto gyventojais.


Geriau pasisamdykite vairuotoją, kuris nuvežtų jus už Lasos ribų

Tai gali būti gana brangu, tačiau be jokios abejonės, verta. Įsivaizduokite laukinę Montanos gamtą, tuomet dar pridėkite klajoklius bei jų juodas palapines – štai jums ir tikrojo Tibeto vaizdas!

Jei leisitės į kelionę už Lasos ribų, išvysite autentišką Tibetą, kuris, deja, ne visada yra toks, kokio tikiesi. Be klajoklių ir kvapą gniaužiančių tolių čia galima išvysti ir gyvenviečių, kuriose prigrūsta blokinių namų.

Klausite, kodėl reikėtų visa tai pamatyti? Tiesiog tai visiškai pakeis jūsų požiūrį į Tibetą, kinų priespaudą bei demonstracijas „Už laisvę Tibete“.


3. Nesistenkite įkyriai mosuoti Tibeto vėliava ar šaukti „Laisvę Tibetui“

Ilgai tai daryti vis viena nepavyks, o be to, ir tibetiečiams tokiu būdu tikrai nepadėsite.


Geriau pasiklausykite tibetiečių pasakojamų istorijų prie tradicinės arbatos puodelio

Jei vis tik norite kažkuo prisidėti, pasiklausykite tibetiečių pasakojamų slegiančių istorijų, kuriomis jie mielai dalijasi.


4. Nesitikėkite greitai patekti į norimą vietą

Sykį 250 km atstumą įveikti autobusu užtruko 36 valandas. Visą tą laiką spraudžiausi kimšte prikimštame autobuse tarp prakaituotų vietinių gyventojų, turbūt niekada nemačiusių praustuvės, ir kvėpavau arba lediniu oru pro atvirą langą, arba rūkalų dūmais.

Nepaisant to, prisimenant šią kelionę užplūsta malonus jausmas – juk išgyvenau! Tibeto keliai ir autobusai yra itin prastos būklės, tad visuomet verta tikėtis užtruksiant ilgiau, nei teigiama autobusų stotyje.


Geriau atsipalaiduokite ir „plaukite pasroviui“

Taip sutaupysite nervų ir pajusite tikrąją Tibeto kasdienybę.


5. Nesistenkite apgaudinėti tibetiečių, manydami, jog jie yra neišauklėti laukiniai

Jie yra dėmesingi, atidūs ir civilizuoti žmonės.


Geriau pasimėgaukite jų gebėjimu niekur neskubėti ir pomėgiu pasakoti ilgas istorijas

Pamenu sykį gurkšnodamas arbatą su pienu vieno tibetiečio palapinėje diskutavau su vietiniais apie Olimpinių žaidynių privalumus ir trūkumus. Tačiau tai nebuvo pokalbis su neišauklėtais laukiniais, atvirkščiai, tai buvo labai šviesi ir įdomi diskusija.


6. Jei įmanoma, neapsistokite kinams priklausančiuose viešbučiuose

Tibetiečių svetingumą pajusite bendraudami su paprastais vietiniais žmonėmis. Nedideliuose svečių namuose dirbantys tibetiečiai visuomet yra labai draugiški, tuo tarpu kinams priklausančiuose viešbučiuose darbuotojams paprastai mokami maži atlyginimai, o darbo sąlygos būna labai prastos.


Geriau apsistokite pas vietinius

Tibetiečiai mėgsta pasikviesti jų namuose apsistojusius svečius kartu praleisti vakarą bei paplepėti. Be to, taip paremsite ir vietinę ekonomiką.


7. Nemanykite, kad lengvai pavyks išvengti aukščio įtakos

Reikia laiko, norint priprasti prie aukščio. Keliaujant po šį regioną, tenka pajusti didžiulius aukščių skirtumus, tad pravartu daryti pertraukėles ir per daug nesiskubinti.


Vykdami į atokesnes vietas pasiimkite savo maisto

Tibetiečiai daugiausia valgo iš miežinių miltų ir mėsos gaminamus patiekalus. Aukštai kalnuose daržovės auga prastai, be to, greitai gendančius produktus atvežti yra gan sudėtinga ir brangu, tad jų čia beveik nėra. Tad jei manote, jog pasiilgsite daržovių, įsidėkite jų vykdami į atokias vietoves.


8. Nesibastykite po kalnų kaimelius ir klajoklių stovyklas vieni

Tibetiečiai didžiuojasi šunimis, kurie saugo jų gyvenvietes ir paprastai laksto palaidi. Šie šunys anaiptol neapsiriboja vien tik lojimu gąsdindami praeivius, o gali ir įkasti. Jei vis dėlto norite slampinėti vienas, pravartu įsidėti į kišenę keletą akmenų – gali tekti gintis nuo šunų.


Geriau leiskitės į žygį po kalnus

Žygiai po kalnus Tibete – ne pats lengviausias užsiėmimas, turint galvoje susisiekim nepatogumus ir kalnų aukštį. Tačiau net ir nedidelė išvyka į Lasos apylinkes apdovanos jus įspūdingais gamtovaizdžiais.


 

Matadornetwork.com 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos