Kipras – sala, kurioje visuomet jautiesi savas

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Sausio 24d.

Jei ieškotume žmogaus, skersai išilgai išmaišiusio Kipro salą, tai lietuvė Valerija turbūt būtų viena geriausių kandidačių. Mergina jau penkias vasaras praleido šioje Viduržemio jūros saloje. Ir nors pagrindinis jos tikslas buvo darbas, tačiau tai nesutrukdė pažinti Kiprą. „Šią salą labai myliu ir mielai į ją grįžtu, galėčiau valandų valandas pasakoti apie ją,“ – sako Valerija.

Paklausta, kas ją taip traukia į meilės deivės Afroditės vardu vadinamą salą, mergina entuziastingai ištaria: „Mane žavi pati sala bei jos žmonės. Čia tvyro labai šilta atmosfera ir visuomet jautiesi savas. Ir, žinoma, traukia jūra. Nuvykusi pirmą kartą iškart pasakiau, kad ten dar grįšiu.“


Po salą – nuomotu automobiliu

Valerija didžiąją Kipro dalį apkeliavo savarankiškai, išsinuomojusi automobilį. Pasak jos, automobilis – patogiausia transporto priemonė norint pamatyti visą salą. Tačiau ketinantiems tą daryti reiktų nepamiršti, kad Kipre eismas vyksta kairiąja kelio puse. Tai – britų valdžios palikimas, nes sala kurį laiką buvo Didžiosios Britanijos kolonija.

Gal dėl to, kad dauguma salos lankytojų yra neįgudę važiuoti kairiąja kelio puse, turistams nuomojamų automobilių numerių spalva skiriasi nuo vietinių gyventojų numerių. Tai leidžia vietiniams vairuotojams iš tolo saugotis prie tokių eismo sąlygų nepratusių iš užsienio atvykusių svečių, kurie, deja, neretai sukuria avarines situacijas.

Tačiau, pasak merginos, vairuoti Kipre yra gan saugu, o taip pat lengva orientuotis, aiškūs kelio ženklai, ne tik graikų, bet ir anglų kalba. Įprasta, kad automobilių nuomos agentūros darbuotojai ne tik pasiūlys salos žemėlapį, bet dar ir parekomenduos, kur nuvažiuoti. Žinoma, galima išsinuomoti ir GPS navigacinę sistemą, tačiau ir be jos saloje orientuotis nėra sudėtinga.

Po salą galima keliauti ir visuomeniniu transportu, tačiau juo patogu nuvažiuoti iš vieno miesto į kitą. Tuo tarpu norint pasiekti atokiau esančias įdomias salos vietas, gražiausius gamtos kampelius, vis tik geriau yra keliauti automobiliu.

 

kipras9.jpg


Kalnai ir uolos

Paklausta, ką rekomenduotų pamatyti Kipre, Valerija sako, kad visoje saloje yra daug gražių vietų. Tačiau primygtinai rekomenduoja nuvykti į Troodos kalnus, kurie jai paliko neišdildomą įspūdį. Vakarinėje salos dalyje stūksantys Troodos kalnai – didžiausias kalnų masyvas Kipre. Šis regionas žavi autentiškais kipriečių kaimeliais, kurie dar nepaliesti turizmo.

Be to, Troodos kalnuose įsikūręs ne vienas vienuolynas, tačiau žymiausias ir turbūt gražiausias yra Kiko (Kykkos) vienuolynas, įkurtas 11 amžiuje 1300 metrų aukštyje kalnuose. Vienuolynai anuomet buvo statomi atokiose kalnų vietovėse, toliau nuo salos pakrančių – taip juose buvo išsaugoti vertingi bizantiškojo meno kūriniai.

Troodos kalnuose taipogi įsikūrę kalnų slidinėjimo kurortai, kuriuose sniegas išsilaiko iki pat kovo pabaigos. Taigi Kipras – viena iš nedaugelio pasaulio šalių (o gal ir vienintelė?), kurioje iš ryto paslidinėjus dar galima spėti pasimaudyti šiltuose Viduržemio jūros vandenyse ir pasimėgauti saulės voniomis. Mat net ir žiemą salos pakrantėse oro temperatūra retai būna žemesnė nei +15°C.

„Dar reiktų aplankyti legendomis apipintą Afroditės gimimo vietą ir būtinai nuvykti ant vienos iš pakrančių uolų, nuo kurių atsiveria įspūdingas vaizdas,“ – salos įdomybes vardija Valerija.

Vietą, kurioje, pasak mitų, iš jūros išniro meilės deivė Afroditė, žymi netoli Pafoso esanti uola – Petra tou Romiou. Kipras seniau buvęs deivės Afroditės kulto centru, saloje daugiau nei prieš 3000 metų stovėjo šiai deivei skirta šventykla, kuri, deja, neišliko.

Paklausta, kurgi ieškoti tų gražių uolų, nuo kurių atsiveria puikūs vaizdai, Valerija pamini Cape Greco iškyšulį, esantį rytinėje salos dalyje netoli nuo Agia Napa kurorto.

 

kipras-afrodite.jpg

Vieta, kur iš jūros išniro Afroditė


Agia Napa – kiprietiška Ibica

Būtent Agia Napoje keletą vasarų gyveno ir dirbo Valerija. Šis populiarus Kipro kurortas ypatingai mėgstamas jaunimo ir neretai vadinamas antrąja Ibica (aut. past. Ibica – tai Ispanijai priklausanti sala, itin populiari jaunimo ir vakarėlių mėgėjų tarpe). Pasak lietuvės, lankantis Kipre nereiktų praleisti progos pasilinksminti Agia Napoje ir aplankyti Nissi Beach paplūdimį, kuriame linksmybės prasideda jau nuo ryto.

Iki septintojo dešimtmečio Agia Napa buvo nedidelis žvejų kaimelis, tačiau 1974 m. turkams į Kiprą įvedus savo kariuomenę, iki tol populiarus Famagustos kurortas su puikiais smėlio paplūdimiais prarado savo spindesį. Turkų pusėje likusi Famagusta tapo miestu-vaiduokliu.

Vis tik, triukšmingoji Agia Napa domina ne tik linksmybių ir diskotekų mėgėjus. Čia esantis XVI a. vienuolynas – vienas įdomesnių renesanso statinių Kipre, iš tolo primenantis tvirtovę.

Ieškantiems ramesnio poilsio mergina pataria vykti į Protarą arba Paralimi. Taip pat, jos manymu, verta apsilankyti šiuose paplūdimiuse: Konnos Beach, Fig Tree Bay, Green Bay. Teko girdėti, kad Kipro paplūdimiai laikomi vienais švariausių pasaulyje. Tiesa, dauguma jų nėra smėlėti. Daugiausia tai – uolėtos pakrantės.

 

kipras-turku-puse4.jpg

Kipro turkų pusė


Į turkiškąją Kipro pusę – su viza

Mergina siūlo apsilankyti ir turkiškoje salos dalyje, mat ši šiaurinė šalies pusė skiriasi nuo graikiškosios. Ir ne tik tuo, kad ten gyvena turkiškai kalbantys Kipro turkai. Jie turi savo valiutą, valdžią, automobilių numerius, mobilaus telefono ryšį ir t.t. Tai išties yra tarsi atskira valstybė. Net vizą reikia įsigyti vykstant į turkiškąją pusę, tačiau tai nesukelia problemų, nes jos parduodamos kertant sieną.

Kalbant apie turkų-graikų santykius, lietuvė sako, kad graikiškosios dalies gyventojai ypač skaudžiai reaguoja į šią temą, tad jos geriau vengti. Tačiau čia pat priduria, kad vykti į turkiškąją pusę yra tikrai saugu, nieko nereikėtų bijoti. Juk Kipras yra laikomas viena saugiausių valstybių pasaulyje!

 

kipras-turku-puse.jpg

Paplūdimys Kipro turkų pusėje

 

Pasak Valerijos, turkų pusėje ypatingai graži gamta, kalnai, balto smėlio paplūdimiai. Visai tai tiesiog būtina pamatyti! Mergina pataria užsukti į Keriniją (Kyrenia) – šiame mieste smagu paklaidžioti siauromis gatvelėmis, kuriose stovi baltutėliai namai, be to, išlikęs istorinis uostas ir 7 a. statyta Kerinijos pilis, kuri buvo skirta atlaikyti arabų puolimus. Pilies viduje eksponuojamas helenistinio laikotarpio laivas, kuris, kaip teigia vietiniai, yra seniausias iš jūros dugno iškeltas laivas. Jam jau daugiau nei 2200 metų.

Nuo Agios Hilarion tvirtovės, kuri stūkso ant Pentadaktylos kalno, atsiveria puiki miesto panorama. Taip pat verta aplankyti šio kalno šlaite įsikūrusį Bellapais vienuolyną. 

 

kipras-turku-puse3.jpg

 


Liepos karščiai patinka ne visiems lietuviams

Nors dauguma poilsiautojų į Kiprą atvyksta pasimėgauti saulės voniomis, nemažai turistų vis tik skiria laiko ir salos įžymybės aplankyti. Tačiau, Valerijos manymu, norint „nušauti du zuikius“ į Kiprą reiktų vykti bent dviems savaitėms. Sulaukiu ir kitų patarimų, skirtų keliaujantiems į meilės deivės salą.

„Lietuviams, nemėgstantiems karščio, tikrai nerekomenduočiau į Kiprą vykti liepos mėnesį, tada būna gan karšta,“ – pataria Valerija. „Siūlyčiau rugsėjį, spalį – tuo metu būna pats maloniausias oras, o jūros vanduo vis dar šiltas.“

Vykstantiems į Kiprą šiltaisiais vasaros mėnesiais, kuomet temperatūra praktiškai visuomet būna aukštesnė nei 30°C, lietuvė rekomenduoja neįsidėti daug drabužių. Pasak jos, salos kurortuose yra įprasta vaikščioti tik su maudymosi kostiumėliu ar kažką lengvo užsimetus. Ir tik vakare, jau sutemus poilsiautojai traukia į restoranus bei barus pasipuošę.

Tačiau ketinantiems keliauti sezono pradžioje (balandžio, gegužės mėnesiais) arba pabaigoje (spalį) derėtų nepamiršti, kad vakarais jau būna pakankamai vėsu ar net šalta, o kartais ir lietaus pasitaiko, ypač vasaros pradžioje.

 

kipras12.jpg

 

Nors atostogauti Kipre yra brangiau nei, pavyzdžiui, Turkijoje, pasak Valerijos, kainos čia lietuviams yra įkandamos: kai kurie dalykai gal ir yra brangesni, o kai kas ir pigiau nei Lietuvoje.

Pasak merginos, kurortinėse vietose beveik visi vietiniai kalba angliškai: „savotišku akcentu, bet susikalbėti tikrai lengva,“ – šypsosi ji.

Smalsauju, ar skanus yra kiprietiškas maistas. „Kiprietiška virtuvė tokia pati kaip graikiška, tad mėgstantiems šios šalies patiekalus, manau, ir kiprietiški patiekalai tikrai patiks,“ – sulaukiu atsakymo.  „Kipriečiai vartoja daug daržovių, mėgsta ant grotelių keptą mėsą ir ką tik pačių sugautą žuvį,“ priduria ji.

Valerija dar pataria būtinai paragauti kiprietiško vyno. Ir ne tik paragauti, bet ir parsivežti namo! Kipre vyndarystės tradicijoms – jau daugiau nei 4000 metų.

 

kipras8.jpg


Nuotraukos iš Valerijos asmeninio archyvo

 

Taip pat skaitykite:

Pafosas – graikų meilės deivės gimtinė

10 svarbiausių lankytinų vietų Kipre

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.