Atostogos Kolumbijoje: ar reikia bijoti?

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Rugsėjo 21d.

Išgirdę apie mūsų planus keliauti į Kolumbiją, artimieji stėrėsi už galvų. Juk nesaugu! Iš pradžių ir patys šiek tiek baiminomės, tačiau pavojų mitas pradėjo byrėti nuo pat pirmųjų apsilankymo šioje šalyje dienų.

Pasaulio akyse Kolumbija tebėra ir ilgai bus matoma, kaip kokaino gamybos sostinė, apiplėšimų ir grobimų centras bei maištaujančių sukilėlių „guerijų“ varginama šalis. Tačiau dabartinė Kolumbija jau gerokai skiriasi nuo tos, kuri gąsdino turistus prieš kelerius metus. Dabar čia gerokai saugiau ir įdomiau.

Turizmo ribos išsiplėtė

Viešint Kolumbijoje, galvoje sukasi dvi mintys. Keista, kad pabūgę laikraščių antraščių turistai aplenkia šią nuostabią šalį. Kita vertus, smagu, nes čia atvykusiems keliautojams lieka daugiau erdvės ir galimybių pažinti turtingą Kolumbijos gamtą bei geraširdžius žmones.

Vis dėlto, turistų čia yra. Baigę karinę tarnybą savo šalyje į Kolumbiją būriais plūsta jaunuoliai iš Izraelio, pasiteškenti Karibų jūroje atskrenda arba kruiziniais laivais atplaukia turtingi amerikiečiai, anglai, prancūzai. Vieni neatsitraukia nuo paplūdimių, kiti neria į džiungles, kavos regionus, lanko mažus miestelius ar apžiūri senovės civilizacijų pėdsakus.

Yra čia ir lietuviškų pėdsakų – štai vieno archeologinio parko lankytojų statistikoje netikėtai išvydome Lietuvos pavadinimą ir skaičių 2, reiškiantį, kad pernai čia lankėsi du lietuviai. Mažoka, bet vis tiek malonu. Dar maloniau, kai netikėtai sutikta Kolumbijoje studijuojanti mergina iš Eritrėjos pareiškia, jog pažįsta kelias lietuves ir netgi sklandžiai suskaičiuoja iki dešimties. Lietuviškai!

Norinčių pažinti Kolumbiją daugėja, tai akivaizdu. “Būtume ėję šiuo keliu prieš penkerius metus, jau tikriausiai nebeturėtumėt nei pinigų, nei fotoaparatų, “guerijos” būtų užpuolę ir atėmę. Dabar nerimauti galite tik dėl vienos priežasties – atvykote drėgnuoju sezonu, todėl gali tekti išsimaudyti lietuje”, – juokauja mūsų sutiktas San Agustino miestelio gyventojas, tačiau jo žodžiuose daug tiesos.

Turizmo ribos šalyje išsiplėtė valdžiai sustiprinus kovą su šalį varginančiais sukilėliais. San Agustinas, kaip ir Prarastasis miestas ar kitos turistų mėgstamos Kolumbijos vietos prieš penkerius metus buvo įtrauktos į “guerijų” kontroliuojamų vietų sąrašą. Plėšikų gaujos stabdydavo autobusus ir apiplėšinėdavo keleivius, grobė žmones ir reikalavo išpirkos.

Dabar čia nuolat patruliuoja ir saugumą užtikrina gausūs kariuomenės daliniai, todėl keliautojai gali ramiau jaustis net nuklydę į atokesnes vietoves. Keliaujant tenka nuolat rodyti kuprinių turinį ir pasus ginkluotiems kareiviams, tačiau geriau jau griežta kontrolė, negu nuolatinis nesaugumo ir baimės jausmas.

Per pastaruosius metus “guerijos” susilpnėjo ir pakriko, bet kartais vis dar rengia išpuolius, todėl visiškai atsipalaiduoti Kolumbijoje negalima. Nerekomenduojama važiuoti šalies keliais tamsiu paros metu, keliauti autostopu atokesniuose regionuose, klaidžioti naktinėmis megapolių gatvėmis ir kitaip tampyti likimą už ūsų.

Tai, kas geriausia Kolumbijoje

Vietiniai gyventojai juokiasi, kad Kolumbiją pasaulyje garsina trys dalykai: čia užauginama puikaus skonio kava, išvaizdžios šalies merginos (juk žinote Šakirą?) ir… kokaino gamyba bei kontrabanda. Po kelių čia praleistų savaičių mes į sąrašą norėtume įtraukti daugiau svarbių dalykų.

Pirmiausiai – sultys. Ką galime nusipirkti Lietuvoje? Apelsinų, bananų, citrinų, pomidorų, obuolių sulčių. Na, dar keletą kitų, dažniausiai iš pakelio, su keliais ledukais. O dabar paklauskime Kolumbijos kavinukės padavėjo, kokių sulčių galėtume užsisakyti. “Lulo, nispero, zapote, karambolo, tomate de arbol, mora, papaya…”, – vaikinukas net nemirktelėjęs išberia gal dvidešimt pavadinimų, iš kurių vos du girdėti.

Sultys pagaminamos čia pat, į plaktuvę įdėjus šviežių vaisių, ledo ir šliūkštelėjus vandens arba pieno. Pusė litro kainuoja vos 1,5-2 tūkstančius pesų (apie 2-2,5 lito), skonis dieviškas. Maistas taip pat gerokai skanesnis, nei Venesueloje ar kitose gretimose šalyje, o jei norite šio to stipresnio – beveik visur jums pasiūlys gana neblogo alaus. Irgi gal iš šešių skirtingų daryklų, tačiau priklausančių tai pačiai „Bavarijos“ kompanijai.

Iš bado ar troškulio Kolumbijoje nemirsite, tačiau ar įmanoma kaip nors įdomiai praleisti laiką? Žinoma. Pasiilgusių saulės laukia smėlėtos Karibų jūros pakrantės su palmių pavėsiu. Mėgstantys istoriją gali klaidžioti vieno gražiausių Pietų Amerikoje Kartagenos miesto gatvelėmis, apžiūrėti senosios San Agustino civilizacijos palikimą ar 120 milijonų metų senumo gyvūno fosiliją.

Reikia aktyvesnės veiklos? Galbūt susigundysite vos už 300 JAV dolerių per keturias dienas pabaigti nardymo kursus ir gauti tarptautinę licenciją? O ką manote apie pajodinėjimą arkliais, laipiojimą po kalnus, plaukimą srauniomis upėmis ar šešių dienų žygį į džiungles ieškoti ispanų nukariautos Taironų civilizacijos palikimo – Prarastojo miesto?

 

Taip pat skaitykite:

Kolumbija: sostinės triukšmas ir poilsio oazė

Alfa.lt logo1-1.gif