Kolumbija: Karibų pakrantės vilionės

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Spalio 26d.

Kaip įsivaizduojate savo idealią dieną? Vėsus rytinis dušas, pasivaikščiojimas saulėtomis nedidelio miestelio gatvėmis iki paplūdimio, stiklinė šviežiai spaustų sulčių už nepadoriai mažą kainą, kelios valandos šiltame ir maloniame Karibų jūros vandenyje ir vakaras pakrantės restorane stebint, kaip iš jūros grįžta žvejai su laimikiu… Ši svajonė Kolumbijos Tagangos miestelyje išsipildo kasdien.

Šiaip nemėgstu paplūdimių, nes betikslis slankiojimas pakrantėmis ir vartymasis ant smėlio greitai pradeda varginti. Vis dėlto, keliaudamas po Kolumbiją atradau vieną nedidelį pakrantės ruoželį, kuriame norisi likti ilgam. Tai greta Karibų jūros įkurtas Tagangos miestelis ir šalia esančio Taironos nacionalinio parko paplūdimiai.

Rami žvejų oazė

Taganga… Čia niekas neskuba, niekam neskauda galvos ir niekas neplanuoja ilgamečių strategijų ar veiklos planų. Žmonės Tagangoje gyvena čia ir dabar, lėtu, ramiu Karibų ritmu. Netgi drėgnuoju metų sezonu kiekviena diena prasideda saulės spinduliais, o lietaus debesys dangų aptraukia tik temstant. Jūros vanduo sūrokas, tačiau šiltas ir ramus. Įbrendi iki kaklo ir plūduriuoji, praradęs laiko jausmą.

Atvykę į Tagangą, pasigailėjome tik vieno – per vėlai atradome šitą jaukų žvejų kaimelį. Prieš tai gal keturias dienas praleidome gretimoje Santa Martoje, ruošdamiesi žygiui į Prarastąjį miestą. Žygio metu sutikti keliautojai vieningai pradėjo siūlyti grįžus prie pakrantės bent kelias dienas praleisti Tagangoje. Jie buvo teisūs – ten nepalyginamai smagiau.

Santa Marta kasdien sulaukia didesnio būrio turistų, nors gali pasiūlyti jiems tik nešvarias ir triukšmingas gatves, kurios lietui pliaupiant tampa nedidelėmis upėmis. Santa Martos paplūdimys gražus, tačiau matant, kaip už kelių šimtų metrų kursuoja tanklaiviai, noras maudytis pradingsta. Žmonės irgi kiek kitokie: dažniausiai jie tokie pat malonūs, kaip visoje Kolumbijoje, tačiau Santa Martoje reikia ypatingo budrumo, kad nebūtum apvogtas gatvėje ar už vakarienę negautum dvigubai didesnės sąskaitos.

Ir štai – vos keli kilometrai taksi automobiliu ar maršrutiniu autobusiuku ir vaizdas prieš akis pasikeičia. Vietoj triukšmingos gatvių, žmonių ir pastatų raizgalynės – nedidelis kaimelis, gyvenantis jūros ritmu. Keletas restoranėlių prie kranto dažnai turi tik vieną patiekalą – žuvį, tačiau gali pasiūlyti keliasdešimt skirtingų rūšių sulčių. Smėlėtą įlankos krantą skalauja Karibų bangos, palikdamos pakankamai vietos ir žvejų laiveliams, ir maudynių mėgejams.

Po vandeniu irgi yra ką veikti. Netoliese esančios salos ir koralais apaugusios pakrantės uolos traukia nardymo specialistus ir mėgėjus. Tagangoje veikia kelios kompanijos, organizuojančios nardymo turus patyrusiems ir kursus naujokams: sumoki apie 650 litų ir per penkias dienas išmoksti pakankamai, kad gautum visame pasaulyje galiojančią nardytojo licenciją.

Dar daugiau paplūdimių

Greta Tagangos yra dar vienas rojus – Taironos nacionalinis parkas. Į jį patekti galima dviem būdais: važiuojant autobusu arba plaukiant laivu iš Tagangos. Kelionė laiveliu į abi puses kainuoja apie 100 litų, plaukti tenka apie porą valandų, o kelią žymi stačios pakrantės uolos, slepiančios įlankas su puikiais ir beveik tuščiais paplūdimiais, iš vandens šokinėjantys delfinai ir keistos, virš bangų sklendžiančios žuvys.

Kelionė autobusu iš Santa Martos paprastesnė, tačiau perpus pigesnė, netgi įskaičiuojant parko mokestį (plaukiant laivu, mokesčio išvengiama). Tiesa, laivas atplukdo turistus iki paties populiariausio San Chuano iškyšulio, o atvykusiems autobusu tenka iki jo kulniuoti apie valandą. Pakeliui dar galima apžiūrėti nedidelio miestelio, priklausiusio išnykusiai Taironų civilizacijai, griuvėsius.

Kolumbijos paplūdimiai dažnai vadinami vienais gražiausių pasaulyje, o San Chuano iškyšulys glaudžia vieną gražiausių Kolumbijos paplūdimių. Čia iš tiesų tenka save žnaibyti, tikrinant ar nesapnuoji. Tai atvira vietovė, todėl jūros bangos čia didesnės ir galingesnės. Kai pavargsti su jomis kovoti, galima puikiai atsigauti po pakrantėje augančiomis palmėmis ar po greta esančio restoranėlio stogu.

Mūsų vizito metu iškyšulyje vieši gal pusšimtis turistų, dažniausiai iš JAV ir Izraelio. Nepaisant to, nesunkiai atrandame tokių pakrantės ruožų, kuriuose esame beveik vieni. Su kitais keliautojais susitinkame ir artimiau susipažįstame tik sutemus, vakarienės metu. Prie jūros įrengtas restoranas čia siūlo gardaus, nors ir brangaus maisto. Valgant tenka nuolat stebėti grindis ir pakelti kojas, kai pro šalį praeina iš jūros grįžtančių milžiniškų krabų būrelis.

Miegoti čia galima savo ar išnuomotoje palapinėje. Norintiems daugiau egzotikos, siūloma nusnausti hamakuose. Dalis jų pakabinta ant uolos viršaus įrengtame namelyje. Sumokėjęs vos keliolika litų, gali miegoti tiesiog virš jūros, girdėdamas, kaip į uolas apačioje trankosi bangos ir hamaką supa vėjas.

Ryte pabudina dar nematytas saulėtekis, kai vienu metu gali grožėtis mėnulio pilnatimi, žaibuojančiais debesimis, gelsvai pasaulį nudažančia saule, ir rūko apgaubtomis džiunglėmis. Ne, tai ne šita planeta. Tenka vėl gnaibyti sau šonus.

Aplankius Taironos nacionalinį parką, Prarastąjį miestą, Santa Martos ir Tagangos miestelius, Kolumbijos pakrantėje lieka aplankyti dar du objektus – kiek toliau į žemyną įsispraudusį Momposo miestelį ir turistų labiausiai mėgstamą Kartageną. Apie šiuos miestus – pasakojimas kitą savaitę.

 

Taip pat skaitykite:

Kolumbija: sostinės triukšmas ir poilsio oazė

Kolumbija: geros kavos sostinėje

Alfa.lt logo1-1.gif